V Kolíně a na Radě ČRS přeložili rybářský řád do ukrajinštiny

DNěpr
Řeka Dněpr. Foto: autor

Česká Republika je země s druhou největší ukrajinskou menšinou na světě. vzhledem k migrační krizi a oblibě rybolovu mezi Ukrajinci je nasnadě, že se s rybáři z této země budeme potkávat u vody ještě více než dříve.

Vzhledem k tomu, že na Ukrajině je pro mnohé rybolov spíše zdrojem obživy než sportem a o komplikovaných pravidlech se jim v jejich zemi ani nesnilo, vznikla snaha zpřístupnit rybářský řád i ukrajinsky mluvícím rybářům.

Tohoto úkolu se zhostili na Radě ČRS a také v MO Kolín. Do ukrajinštiny nechali přeložit například:

  • Celosvazový řád
  • Bližší podmínky pro Středočeský územní svaz
  • Popis revíru Labe 24 A

*Přeložený rybářský řád je ke stažení zde

Ukrajinský překlad doufejme pomůže k dodržování pořádku na revírech a zjednodušší činnost RS a policie, kterým se již nebude nikdo moci vymlouvat na neznalost řádu. (jež beztak neomlouvá přestupky).

Při pohledu na rozsáhlý rybářský řád musí být každý Ukrajinec úplně jurodivý. Na druhou stranu ale i na Ukrajině vědí, že nějaká pravidla je nutné dodržovat. Na jejich vodách platí každoroční jarní hájení, které poměrně intenzivně hlídají tamější státem organizovaní porybní, kteří často nahání nenechavce při velkých raziích. 

Rybářský řád již řadu let  existuje i v ruštině

Ukrajinská varianta rybářského řádu není zdaleka první. Již mnoho let lze rybářský řád stáhnout i v ruštině. Platí to v Západních Čechách, kde mají tři jazykové varianty včetně zmíněné ruštiny.

Rybaření na Ukrajině je o kontrastech – sítě, retro vybavení i moderní rybolov v podání mistrů světa

Ukrajina je země rybaření zaslíbená. Množství řek, ramen a neregulovaných toků by nadchlo každého rybáře. Zarybnění na větších lokalitách kupodivu není vůbec zlé, zejména v oblasti lovu dravců můžeme Ukrajině její veletoky závidět.

Všude je ale chleba o dvou kůrkách a i rybaření má dvě strany mince. Mnozí rybáři v tom vidí jen způsob přilepšení, berou vše nehledě na míry a stačí jim jednoduché vybavení, které u nás známe snad už jen z knih Oty Pavla.

Rybaření z mostu v Kyjevě. Foto: autor

Na druhou stranu musíme přiznat, že na Ukrajině existuje poměrně početná skupina rybářů, kteří se lov ryb věnují sportovně a někteří dokonce na světové úrovni. Ukrajinci pravidelně končí na stupních vítězů zejména v závodech a mistrovstvích Evropy a světa v lovu přívlačí.

Kontrast v přístupu k lovu ryb mohl dříve vidět libovolný turista i v centru Kyjeva, kde nábřeží a mosty lemovaly desítky lidí lovících na velmi jednoduché pruty a neřešících vůbec nich. Při otázce na sehnání povolenky tito tvrdili, že nic podobného neznají. Na většině vod tam lístek nikdo po nikom nechce, rybaření je dostupné každému zadarmo. 

Při pohledu na řeku během víkendových dnů ale mohl každý vidět desítky člunů vybavených sonary a rybáře s velmi moderním vybavením na ryby. 

Z Ukrajiny také pochází mnozí výrobci rybářského vybavení jako například značka prutů Favorit a také celá řada producentů vláčecích nástrah. Kromě lovu dravců se ukrajinští sportovní rybáři věnují také závodům Trout Area.

3 Comments

    • Už to tady bude jako po 68mým. I my se budeme za chvíli muset učit ukrajinsky. překlady jsou skoro všude kam přijdu. Kostely, zoo, tv, atd.

      • Učit se nic nemusíš, ale vzhledem k tomu, že se o to zajímají, je překlad ideálním řešením.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.