Uzel pro spojení šňůry a fluorocarbonu

uzel pro spojení šňůry s fluorocarbonem

Okamžiků, kdy potřebujeme spojit šňůru s fluo materiálem není málo. Kombinace těchto materiálů se používá nejen v přívlači ale také při lovu velkých kaprů a může najít uplatnění třeba i ve feederu. Uzel pro spojení šňůry a fluorocarbonu je tak univerzální záležitost, která se hodí téměř každému rybáři.

Proč potřebujeme speciální uzel? Spojení fluorocarbonu s pletenkou je totiž dost nesourodé. Pletená šňůra je měkká a ohebná, zatímco fluorocarbon je naopak tvrdý a při větších průměrech velmi nepoddajný. Každý uzel na tuhle kombinaci nefunguje a nemusí se podařit vhodně zatáhnout. Zároveň by měl být uzel alespoˇtrochu úhledný, aby se nezadrhával o ruzné překážky nebo i očka prutu.

Uzel pro spojení šňůry a fluorocarbonu

*Měkký a tenký fluoš pro přívlač lze vázat téměř stejně jako jiné vlasce

Albright uzel pro spojení šňůry a fluorocarbonu

Albright je typ uzlu, který má poměrně široké použití a hodí se pro spojení dvou vláken s výrazně odlišným průměrem a tím pádem se hodí i pro fluorocarbon. S oblibou se používá také pro spojení muškařské šňůry a podkladového backingu.

Postup, kterým se uzel pro spojení šňůry a fluorocarbonu váže:

 1. Vytvoříme jednoduchou smyčku na fluorocarbonu
 2. Prostrčíme smyčkou pletenou šňůru
 3. Dotáhneme šňůru na konec smyčky
 4. Děláme omoty kolem celé smyčky směrem zpátky (můžeme například 10x)
 5. Opět prostrčíme pletenou šňůru smyčkou
 6. Navlhčit, utáhnout
 7. Zastřihnout volné konce

Tento uzel lze použít pro spojení dlouhých návazců – nemusíte protahovat uzlem kompletně celou délku návazce. Taky s ním můžete připojit již navázanou montáž včetně zátěže, bižuterie, háčků atd., při vázání jde uzlem jen volný konec šňůry a fluo, takže můžete mít na druhém konci navázáno cokoliv.

Tip: Fluorocarbony pro kaprařinu, sumcařinu i dravce na Chytapust.cz

Chirurgický uzel pro spojení pletenky s fluorocarbonem

Chirurgický uzel je možná o něco jednodušší na pochopení než albright. Drží dobře, jen je třeba dát pozor na pořádně dotažení. To je problematické hlavně u tlustších fluorocarbonů. Uzlem musíte taky protáhnout celý jeden konec návazce, což je méně praktické pro spojení velmi dlouhých návazců. 

 1. Pletenku s fluorokarbonem přiložíme podélně k sobě
 2. Vezmeme obojí najednou a uděláme smyčku
 3. Smyčkou protočíme celý návazec několikrát (počet ovinů zkuste experimentálně podle síly fluoše. S tenkým lze omotat vícekrát, u silnějšího se víc ovinů hůře utahuje)
 4. Zastřihnout volné konce

Čtěte také: Jak navázat háček na fluorocarbon

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.