Nechávat po sobě vlasec nebo šňůru v přírodě není dobré. To se ukázalo i před pár dny. Za vše nejspíš mohla nešikovnost rybáře, který oběsil montáž někam na strom. Na Opavsku se do něj totiž zamotala vzácná sova a museli ji pomáhat hasiči.
O případu informovala například Česká televize Ostrava, která převzala i fotografickou dokumentaci ze zásahu.
Případ se před několika dny odehrál na Poštovském rybníku poblíž Bohuslavic na Opavsku.
Hasičský záchranný sbor vyjížděl k puštíkovi, zamotanému do rybářského vlasce.
Pták se zachytil křídlem a nebyl schopný se z této pasti dostat ven. Pomohli mu až hasiči, kteří jsou zdatní v řešení podobných improvizovaných situací.
Komplikovaný zásah hasičů s výškovou technikou
Mluvčí HZS MSK informuje, že na místě zasahovaly dokonce tři hasičské jednotky.
„Běžný výjezd neměl vhodné prostředky, jak se k sově ve výšce dostat. Situaci vyřešil až automobilový žebřík ze stanice v Opavě“.
Opeřenec byl soubojem s vlascem velmi vyčerpán a tak jej nebylo nakonec obtížné vysvobodit a odchytit.
Vzhledem k fyzickému vysílení nekladl přílišný odpor. Zraněné zvíře si převzali odborníci ze záchranné stanice v Bartošovicích.
Dle jejich slov je puštík velmi vyčerpaný a nejspíše si pohmoždil dotčené křídlo. Doufejme tedy, že se rychle zotaví a po čase se vrátí do svého přirozeného teritoria.
V tomto případě sice šlo nejspíš o nešikovnost, kdy rybář nezvládl nához a montáž skončila na větvi. Celá situace ovšem dokazuje, že by po nás nemělo u vody nic zůstat. Utržené kusy vlasců a šňůr představují pro drobná zvířata nesmírné nebezpečí. Měli bychom proto dbát na to, abychom veškerý spotřebovaný materiál od vody odnesli.
Monofilní vlasec je plastový materiál, který patří do kontejneru. V přírodě vydrží poměrně dlouho i když vlivem UV záření a povětrnostních vlivů po delší době degraduje a dlouhé vlákno praská. Přesto je doba rozkladu vlasců velmi dlouhá. Udává se, že rybářský vlasec vydrží až 600 let než se zcela rozloží.
Silné pletené šňůry se také vyrábí z jemných umělých vláken a v přírodě mohou ležet opravdu dlouho. Obojí dokáže v přírodě škodit zejména drobným živočichům. Potíže větších zvířat zamotaných do vlasců jsou spíše raritní.
Be the first to comment