Štika zblajzne malou kachnu, dánský rybář zachytil unikátní video

Štika zblajzla kachu
Ilustrační foto: redakce

Zrovna nedávno jsme psali o videu, kde velká štika útočí na nástrahu v podobě kachny. Hned den nato se ke mě dostalo další zajímavé video s kachní příchutí, tentokrát doslova. Štika v něm sežere kachnu živou.

Aktuálně se občas pracovně dostávám do Dánska, což je země zaslíbena hlavně mořským pstruhům. Na vnitřních vodách se ale hojně vyskytuje dravec v nejčastěji podobě štiky. Jak je ve Skandinávii zvykem, štik je zde dost a jsou poměrně žravé.

Video zveřejnil oficiální profil dánských rybářů:

Více dravců znamená větší potravní konkurenci, tudíž ve zvýšené míře žerou i méně tradiční potravu v podobě vodního ptactva. Štiky se vyskytují na jezerech i přímo v hlavním městě Kodani, odkud video pochází. Natočil jej v Dánsku známý rybář a autor článků i knih o rybaření Mikkel Frey Damgaard

To je takový dánský Jakub Vágner, neboť kromě rybaření (jenom rybařinou se člověk těžko uživí asi i v Dánsku)  trochu dělá do i šoubyznysu. Mikkel Frey Damgaard též nedávno vydal velmi očekávanou knihu Fiskejournal, určenou pro začátečníky v rybaření.

Dravci se v Dánsku loví v jezerech i v brakických vodách na moři

Na videu, které pochází z jezer Sortedams Sø v Kodani je vidět kachna s kachňaty. Idylku ale naruší útok metrové štiky. Toto video není pro děti nebo slabé povahy, je to prostě příroda. Štice se podaří jedno z kachňat slupnout.

K tomu dochází celkem běžně, málokdy se ovšem podaří zachytit tento okamžik na video.

Jezero, kde se chytá jen jednou za rok

Zmíněné jezero Sortedams Sø je mezi zdejšími rybáři velmi známé. Jde vlastně o soustavu několika obdélníkových nádrží téměř v centru města. Nesmí se na nich běžně rybařit a je doslova plné metrovek. Pouze asi jednou do roka se zde konají rybářské závody, na něž se snaží dostat každý, kdo může.

Občas to někdo nevydrží a jde na férovku pytlačit i když chytá stylem chyť a pusť. Obří štiky přímo ve městě jsou prostě velké lákadlo a místní porybní nejsou mnohdy o moc rychlejší než naši. A tak se dá nějaká ta ryba rychle chytit, vyfotit, pustit a hned zmizet na kole v davu na kodaňských ulicích.

Kromě toho je ale ve městě několik dalších jezer, kde se dá s online povolenkou běžně rybařit, jako například v tomto videu na Youtube:

Lokalit pro lov ale mají daleko více. Geograficky je Dánsko rozložené na několika ostrovech a nabízí tisíce kilometrů pobřežní linie.

U nás je známé zejména lovem mořských pstruhů, kteří jsou ale do zdejších vod vysazováni uměle. Místní rybáři provozují také mořský rybolov, běžně i pomocí lovu na přívlač ze břehů a v přístavech.

Na jezerech mají Dánové možnost lovit štiky, okouny a částečně i candáty. Paradoxně největší dravci ale často pochází z tzv. brakických vod. Na východním pobřeží Dánska výrazně klesá salinita mořské vody a v mnoha zálivech můžete stejně tak chytat mořské ryby jako i metrové štiky. 

Dánské fjordy se na rozdíl od těch norských rozléhají téměř v absolutní nížině. Foto: autor

Oblíbeným místem pro lov trofejních štik je například mořský záliv Stege Nor, který tvoří téměř uzavřený fjord u stejnojmenného města na ostrově Møn. Podobných míst je v Dánsku více a i když nenabízí ani zdaleka tolik velkých štikových jezer jako sousední Švédsko, velikost a počet ulovených štik jsou zde velmi zajímavé. Pro lov na moři a ve vodách, které nejsou v soukromém vlastnictví navíc stojí roční povolenka asi  českých korun.

Dánskou povolenku navíc koupíte za pět minut online zde. Potřebujete ji i pro lov na moři

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.