Velmi pozitivní zprávy poslední dva roky chodí také ze Severní Moravy. Zdejší územní svaz aktuálně odkupuje revír Svibice nedaleko Českého Těšína. Nákup se daří provést i s pozemky, které usnadní využívání revíru a část bude možné pronajmout zemědělcům.
Jak uvádí zpravodaj Severomoravského územního svazu, o plánovaném prodeji vodních plochy se územní svaz dozvěděl v průběhu listopadu 2021. Ukazuje se, že rychlá reakce je důležitá a díky ní se zástupci ČRS mohli poměrně rychle dohodnout.
Výsledkem je podpis kupní smlouvy, zahrnující vodní plochu revír Svibice, 14 hektarů přiléhajících pozemků a 4,5 ha orné půdy. Tu bude možné pronajmout a získat tak další finanční prostředky.
Revír Svibice leží v říční nivě poblíž státní hranice
Zdejší vodní plocha je jako revír Svibice součástí MP revíru 471 086 Olše 4 A, pod revír 2. Leží na jižním okraji Českého Těšína, v těsné blízkosti řeky Olše, již prochází státní hranice mezi Českou Republikou a Polskem.
Včasným nákupem severomoravští rybáři předešli možným budoucím komplikacím a zachovali možnost rybaření na této vodě do budoucích let. Díky pozemkům má navíc svaz daleko výhodnější pozici při jakýchkoliv budoucích jednáních s úřady.
Územní svaz pro Severní Moravu odkupuje revíry pravidelně
Nejen revír Svibice se stal majetkem svazu. V ramci MS územního svazu existuje fond s relativně malým příspěvkem 200 Kč, který však v součtu přináší určité prostředky do svazové pokladny. Ty se následně používají k nákupu revírů, kde například hrozí vypovězení smlouvy s pronajímatelem.
Skvělý příklad je historie kolem štěrkovny Krčmaň mezi Olomoucí a Přerovem (16 hektarů), o kterou svaz vlivem nedostatku peněz, přišel. Po založení fondu se podařilo vybrat dostatek prostředků a štěrkovnu znovu rybářům vrátit, tentokrát přímo jako majetek ČRS i s okolními pozemky, což je v poslední době také velmi důležité.
Další revíry, které se severomoravským rybářům podařilo díky fondu zachránit:
- Dvorce
- Lýsky u Prosenic
Dvorce na Bruntálsku (neplést se stejnojmenným revírem ve Středních Čechách) patřily státnímu podniku Povodí Odry a svaz měl revír v nájmu pod číslem 471 020. Nyní je přímo majetkem ČRS a nájem platit není nutné, šlo o první investici tohoto druhu.
Lýsky u Prosenic na přerovsku měl ČRS v nájmu deset let. Poté se tento revír rozhodly Vodovody a kanalizace Přerov prodat. Zájemců bylo několik ale rybářskému svazu se podařilo vyšachovat ostatní subjekty ze hry a revírky Lýsky 1A je i nadále k dispozici všem rybářům.
Výše uvedené můžeme považovat za další příklad toho, jak fondy na nákup vodních ploch. Mohou pomoci zachovat rybolov pro všechny na revírech, kde majitel nehodlá pokračovat v placené spolupráci s ČRS. Částka, která v tomto případě činí 200 korun, tak v součtu dokáže uchránit daleko větší hodnoty a zachovat společný rybolov za minimální ceny povolenek pro řadové členy ČRS.
Buďte první kdo přidá komentář