Rybářský Oskar je znovu tady: za fotku úlovku můžete získat skvělé ceny

okouni

Na českém internetu opět proběhne další ročník soutěže Rybářský Oskar. V ní může každý rybář vyhrát zajímavé věcné ceny. Soutěž je tu pro každého, nejen pro lovce trofejních ryb.

Soutěž probíhá od 12. května do 31. října 2023. Pro účast v soutěži Rybářský Oskar stačí zaregistrovat se podle instrukcí zde a následně pořadateli poslat fotku vašeho úlovku. Tu zařadíte do správné soutěžní kategorie: kapr, amur, štika, candát, sumec nebo volná disciplína (úhoř, pstruh, mník, parma a další). Každý měsíc pořadatel losuje 3 výherce, bez ohledu na jejich zařazení do kategorií. Do losování daného měsíce se zařadí všichni účastníci, kteří poslali soutěžní fotku v předchozím měsíci.

Například v srpnu budou pořadatelé losovat z fotek zaslaných v červenci. Podrobnější pravidla naleznete na webové stránce soutěže a na odkazu výše. Celkem se můžete těšit na 6 měsíčních losování a jedno finálové losování, ve kterém se vylosují tři výherci (jeden muž, jedna žena a jedno dítě do 15 let) z každé soutěžní kategorie. To znamená, že je zde mnoho cen a dobrá možnost něco vyhrát.

Naučte se pravidla správné kompozice při fotografování ryb, která vám pomohou vytvořit skvělé snímky do soutěže Rybářský Oskar

Jedním z nejdůležitějších pravidel je pravidlo zlatého řezu, také známé jako pravidlo třetin. Když fotografujete rybáře s rybou, měli by se nacházet ve třetině šířky snímku (buď zleva nebo zprava) a také v jedné třetině výšky (shora nebo zdola). Pokud vám to ale přijde složité, tak vězte, že hlavně při focení zblízka je i klasická kompozice na střed z dokumentačního hlediska v pořádku.

Dbejte na pozadí fotografie: Umístěte se tak, abyste měli za sebou zeleň, vodu, nebe nebo alespoň část těchto prvků. Správné pozadí pomůže zvýraznit rybu a rybáře. Zároveň může dobrá volba pozadí zamezit identifikaci místa (fotit jen neutrální hladinu či nekonkrétní zeleň za vámi). Můžete tak získat přirozeně vypadající foto beze strachu, že propálíte váš oblíbený flek.

Správné světlo je základ

Vyvarujte se fotografování proti slunečnímu světlu: Při focení proti slunci je obloha příliš světlá a fotografovaný objekt se může zdát příliš tmavý. Proto se postavte tak, aby měl fotograf (nebo stativ) slunce za zády.

Pokud ovšem umíte zacházet s HDR režimem mobilu či foťáku, tak naopak proti slunci fotit můžete. Chce to ale trochu umu a technické dovednosti, na jejichž pilování není při manipulaci s rybou čas, musíte už dopředu vědět, co a jak.

Buďte opatrní na stíny: Při fotografování za přímého slunečního svitu se často tvoří ostré stíny. Můžete si sundat kšiltovku nebo ji alespoň otočit směrem vzad, abyste minimalizovali tvorbu stínů na obličeji. Při ostrém denním slunci může být výhodnější fotit ve stínu, například pod stromy na břehu. Ujistěte se ale, že fotka je dostatečně světlá a ostrá.

Pokud chcete, aby vaše ryba vypadala větší, držte ji blíže fotoaparátu. Když ruce s rybou natáhnete směrem k fotoaparátu, může vzniknout zdání, že je ryba větší, než ve skutečnosti je. Natažené ruce jsou dnes při focení ryb normou. Tento trik ovšem používejte s mírou, jinak neujdete posměchu v rybářských skupinách.

Pamatujte si tato pravidla a zkuste je aplikovat při fotografování ryb. Výsledkem budou snímky s dobrou kompozicí, které budou lahodit vašemu oku i oku diváků.

Soutěž Rybářský Oscar pořádá internetový obchod Chyťapusť.cz

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.