Rybářské lístky a povolenky ve Velké Británii: jak to funguje

rybářské povolenky v Británii

Britské ostrovy jsou kolébkou moderního sportovního rybolovu. Vznikl zde základ mnohých současných metod – od lovu na mušku, přes plavanou až po relativně nové techniky jako kaprařina a feeder.

Nehledě na Brexit do této země jezdí mnoho českých turistů a spousta Čechů zde žije. Británie patří k zemím, kde je relativně snadný přístup k rybolovu pro všechny.

Na některé vody se, pravda, budete dostávat složitěji ale obecně vždy máte k dispozici řadu možností jak a kde lovit. Musíte ovšem zaplatit příslušné doklady a povolení.

Cenová hladina se u povolenek dosti různí. Od úseků, kde k chytaní stačí jen zdejší varianta státního rybářského lístku, až po místa, kde denní povolenka stojí ve stovkách liber.

Mnoho soukromých vod nabízí chytání za podobné ceny jako soukromé revíry u nás.

Temže poblíž Londýna

Rod license – britský státní rybářský lístek získáte bez zkoušek

Podobně jako u nás, také Velká Británie po rybářích jako jeden z dokladů vyžaduje státní rybářský lístek. Nazývá se rod license. Je vyžadován ovšem jen v části území. Například všude v Anglii (kromě řeky Tweed) a Walesu a oblasti řeky Esk na anglicko-skotském pomezí.

(Zde se bavíme o samostatných regionech v rámci UK – pozor na častou záměnu pojmů, Anglie je pouze jednou z částí tohoto státu, dalšími jsou Skotsko, Wales a Severní Irsko. Pravidla se mohou v rámci těchto subjektů lišit. Samostatná Irská republika je naopak nezávislým státem, kde platí úplně jiné zákony).

Pro Skotsko a Severní Irsko není rod license vyžadována. (Povolenky ale ano. viz dále)

Podle britských zdrojů je rod license (doslova v překladu licence na prut) v rámci Anglie a Walesu nutná naprosto všude, včetně privátních vod a teoreticky i pro vlastní rybníček na zahradě! Děti do 13 jsou od povinnosti mít rod license osvobozeny, mládež do 16 let ji pak má zdarma.

Řeka Itchen v historickém Winchesteru

Licence má na starosti Enviromental Agency, což je subjekt, který se stará o přírodu včetně vodních toků a rybolovu.

Rod license má několik druhů, v základu se dělí na:

  • Pstruzi a MP rybolov – Trout and coarse fish
  • Losos a mořský pstruh – Salmon and sea trout

Tyto licence se ještě dělí podle délky platnosti a počtu povolených prutů:

Platnost licence Pstruh a MP, 2 prutyPstruh a MP, 3 prutyLosos a mořský pstruh
1 den£6Není v prodeji£12
8 dnů£12Není v prodeji£27
12 měsíců£30£45£82
12- měsíců (pro osoby nad 65 let a osoby se zdravotním omezením)£20£30£54
12 měsíců- junior 13 až 16 let (zdarma ale licenci nutné vyřídit)ZdarmaZdarmaZdarma

Rod license lze koupit na mnoha místech. Tradičním prodejním místem jsou pobočky královské pošty Royal Mail (která je mimochodem privatizovaná a velký podíl v ní mají čeští investoři). 

V dnešní době to ale nemusíte řešit, rod license koupíte přímo přes internet. Stačí jen vyplnit své údaje a vybrat druh licence, zaplatit lze kartou online.

Ke koupi rod license nepotřebujete žádný další doklad, ani český RL. Nastudování a dodržení pravidel rybolovu je však povinné a zcela na vaši zodpovědnost. Za lov úplně bez licence pak můžete obdržet pokutu až 2500 liber, což je kolem 70 tisíc korun.

Policejní kontrola rybářských lístků:

Pravidla jsou zde v podobném stavu jako u nás. Základ definuje stát. Regionální a místní úpravy ovšem nabývají velmi košatých rozměrů, umět anglicky alespoň číst se velmi hodí. Na druhou stranu zde můžete často počítat s velmi vstřícným přístupem k podávání informací cizím zájemcům o rybolov. 

Rod license ve většině případů k lovu nestačí, potřebujete povolenku

Jistě tušíte, že, podobně jako u nás, pouze se státní licencí nepochodíte. Existuje sice několik úseků, kde vám stačí. Většina revírů je ale buď soukromá, klubová nebo má jiného uživatele, kterému musíte zaplatit za povolenku. Oproti zažité představě o uzavřených klubech je nemalá část vod běžně dostupná návštěvníkům, ceny, způsob prodeje povolenek a možnosti přístupu pro cizí rybáře se ale velmi výrazně liší.

rybářské povolenky v Británii
itchen river
Itchen patří k poměrně unikátním tzv. křídovým řekám. Vynikají křišťálově čistou vodou a bohatou obsádkou lososovitých ryb. Právě na takových řekách byly položeny základy klasického muškaření. Povolenky na některých úsecích stojí více než 150 liber denně (přes 4500 korun)

Revíry jsou v užívání rybářských klubů, soukromých majitelů a někdy také různých veřejných subjektů. Mnohé z nich mají webové stránky, kde naleznete všechny informace. Někde funguje klasický prodej povolenek v rybářských obchodech. 

Někde ovšem může být opravdu těžké se na vodu dostat. Rybařit zde mohou například jen členové klubu a osoby z venku mají v podstatě smůlu. Některé kluby mají čekací listinu, kde zájemci čekají i několik let. Někde to jde jen na pozvání.  Ve Skotsku existují lososí revíry na řekách, kde majitel tohoto úseku povolenky nevydává vůbec nikomu.

Toto je poměrně složité zobecnit, neboť revírů je zde obrovské množství. Musíte si vybrat místo a podle toho zjišťovat, kdo tam chytá a jaká pravidla má ohledně prodeje povolenek. Sezona na mnoha vodách také není celoroční.

Revíry jsou zde na tekoucích vodách často jen velmi krátké, což znamená, že na povolenku můžete využít jen několik málo kilometrů nebo stovek metrů řeky. Mezi zajímavé odlišnosti patří například denní limit prodaných povolenek. (Toto v ČR existuje taky, rozpočítává se ale na hektary revírů což díky obrovské ploše revírů pod ČRS a MRS znamená, že u nás na limit asi nikdy nenarazíme).

V UK ale revíry leží pod správou mnoha různých uživatelů. Například na lososích řekách existuje na každý den jen několik málo volných míst, která si rybáři bookují mnohdy až měsíce dopředu.

rybaření v uk
Tabule s pravidly pro rybolov ve městě Kingston nad Temží: zajímavý je například zákaz pípáků v čase 23 až 6 hodin v noci. platí zde také všeobecné hájení revíru od poloviny března do poloviny června
Informační tabule poblíž Windsoru odkazuje rybáře do místních obchodů pro nákup povolenky a zároveň informuje o datech uzavření řeky kvůli závodům

Při lovu můžete narazit na další zajímavá pravidla. Někde je například povinná rotace míst, kdy si například muškaři musí vyměnit místa v určitou hodinu. Jinde zas máte předepsané místo, kde smíte zaparkovat a pak se musíte vydat po vyznačené cestě k revíru. 

Soukromé vlastnictví pozemků je svaté a jiné než dohodnuté stezky na některých místech není radno využívat. Vždy však opět záleží na konkrétní lokalitě.

Úseky bez povolenky

Jde o minimum revírů v rámci celé Británie. Přesto ale existuje několik míst, kde k lovu stačí rod license. Tzv. free fishing venues se často nachází na veřejných místech v některých městech. Dodržování pravidel je zde samozřejmě nutné také.

Mořský rybolov je zdarma, má to ale háček

Rybolov na moři garantuje poddaným anglického krále už listina Magna Carta z roku 1215. Na pláži si tak zachytáte bez rod license. Háček to ale má jelikož narážíme na problém soukromého vlastnictví.

Mořský rybolov ze břehu je často a nejlépe provozován z mol a přístavů, které mají majitele. Rybáři tak musí na těchto místech většinou platit. Na volně přístupné neupravené pláži někde mimo civilizaci toto ale problém většinou není. Drtivá většina pobřeží umožňuje chytat zcela zdarma.

Mořský rybolov má také svá pravidla, tudíž opět nemůžete vyrazit na ryby bez alespoň základního seznámení s rybářským řádem. Na mořském pobřeží existují také chráněné oblasti či doby, kdy je rybolov omezen nebo úplně zakázán.

Canal fishing – typické rybaření po anglicku na malých vodních cestách

Díky průmyslové revoluci vznikla na území Anglie rozsáhlá síť malých plavebních kanálů, které sloužily dopravě různého zboží. Dnes už slouží zejména jako vodní cesta pro rekreační lodě a jako kotviště četných hausbotů.

Kanály mají celkovou délku přes tři tisíce kilometrů, což už dává zajímavý prostor pro rybáře. Jde většinou o relativně úzké toky přehrazené řadou jezů. Zarybnění kanálů je ovšem poměrně zajímavé.

Zrzavý rybář (The Ginger Fisherman) vyrazil s 11 m bičem na kanál s cílem ulovit co nejvíce druhů na červy a chleba:

Na kanálech je například oblíbený lov s navijáky typu centrepin, chytá se zde na feeder a jde o dobré místo pro lov dravých ryb (zejména okoun a štika). Výhodou kanálů je i dobrá přístupnost neboť podél nich vedou často veřejné cesty.

Čtěte také:

1 Comment

  1. Mám švagra v anglicku, býva v Stamforde. U nich si stačí kúpiť rybársky lístok, neviem či je to ten rod license alebo ako sa presne volá, ale kúpi si ho na pošte, bez skúšok a ničoho, stojí 30 libier ročne a to je všetko. Chodí najčastejšie na rieku na šťuky, je tam minimum rybárov a krásne ryby. Žiadne blbosti okolo lístkov ako u nás a cena sa nedá porovnať.

Leave a Reply

Your email address will not be published.