Rybář lovil štiku na malé kapry, spletl si je s karasem

*Ilustrační foto

Některé druhy ryb je těžké odlišit na první pohled, hlavně když jde o menší kusy. Nepoznat ale kapra? To by se stávat nemělo. Právě to se stalo na severu Moravy. Šlo o záměnu malých kaprů o velikosti kolem deseti centimetrů. Takto malé kapry dnes příliš často nevidíte, snad jen sádkách nebo chovných vodách. Přesto by rybář měl kapra poznat bezpečně i když jde o rybu v délce pár centimetrů. Ostatně to zvládají i děti v rybářském kroužku.

Tento omyl byl ovšem okořeněný v tom, že rybář nepotřeboval karase do zahradního jezírka, nýbrž nástražní rybu pro lov dravců. 

Na omyl přišla profesionální rybářská stráž fungující na revírech Moravskoslezského územního svazu.

Členové RS kontrolují nejen povolenky a rybářské lístky či zápis revíru. Jejich právem i povinností je dohlédnout na dodržování povolených způsobů lovu a samozřejmě i používání nástražních ryb v souladu s řádem a BPVRP na revírech ČRS.

Standardní sobotní kontrola na revíru 471214 Kozinec 1A probíhala v poklidu až do chvíle, kdy se porybný podíval, co skrývá rybářův kyblík na nástražky. Malé rybky se ukázaly býti kaprem ve velikosti 10 cm!

Z kyblíku se podařilo zachránit tři živé kapříky. Jeden chudák už byl prošitý jako nástraha na dravce a další jeho kumpán v kyblíku plaval břichem vzhůru, neboť do něj rybář před chvíli naládoval polystyren, aby se lépe vznášel nad montáží na dně.

Překvapení RS neznalo mezí. Kontrolovaný rybář to však ještě dorazil tvrzením, že to je přece karas, tak jakýpak problém?

Stráž musela dotyčnému vysvětlit, že se tak trochu plete a chytá na nejznámější naši rybu, kterou pozná snad každý, i ten kdo v životě nerybařil. Událost skončila samozřejmě zabavením povolenky.

Spletli jste si někdy rybí druh?

Edit: V redakci jsme se shodli, že na první pohled se může splést každý. Nevíme například, zda nešlo o rybáře s horším zrakem. Bohužel zákony mluví jasně a takový omyl neomlouvají. Šlo navíc o celkem 5 kusů ryb, z nichž dva rybář připravil pro použití na udici. Musel je tedy mít v ruce určitou chvíli a během té doby si rozdílu mezi kaprem a karasem musí všimnout snad každý, kdo se rybaření věnuje (a zákonitě složil zkoušku z poznávání ryb).

Jaký je váš názor? Máte problém rozeznat některé druhy ryb? Z vlastní zkušenosti víme, že některé říční ryby v menších velikostech mohou působit problém při jejich určení.

6 Comments

  1. Může se vůbec jako nástraha použít karas obecný?? Dle mého názoru je zařazen mezi chráněné ryby a tudíž ne! Pouze karas stříbřitý se může.
    Může se jako nástraha použít střevlička východní?

  2. Každopádně kdyby se jednalo o karase obecného, tak je škoda podstatně větší než s malými kapry…

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.