Rapala woblery vymyslel finský rybář, který neměl ani naviják

Rapala wobler je legenda

Málokterá nástraha je natolik spojená se jménem jednoho jediného člověka. Rapala woblery jsou dnes světoznámá rybářská značka. Její zakladatel, finský rybář Lauri Rapala, ale nebyl žádný magnát. Spíše naopak, nápad s woblerem bylo východisko z nouze, pomocí něhož během hospodářské krize krmil svých 7 hladových dětí. Dokonce neměl ani na pořádný prut s navijákem a svůj první wobler tahal na lodi přivázaný ke klacku.

Příjmení Rapala vzniklo naprostým omylem

Vtipný je také původ jména Rapala. Lauriho rodina nesla časté finské příjmení Saarinen. Jejich vesnička uprostřed lesů a jezer se jmenovala Rapala. Během Lauriho dětství se ovšem stěhovali do jiné oblasti Finska, kde tamější úřady nepracovaly úplně dokonale a do nových dokladů jim jako příjmení zapsali právě Rapala. Úřední chyba tak změnila jméno celé rodině a pojmenovala jednu z nejslavnějších rybářských značek světa.

Rapala woblery jako nouzová obživa pro početnou finskou rodinu

Ve třicátých letech dvacátého století ale ještě ani Lauri zdaleka netušil, že jednou bude legendou. Ve světě panovala hospodářská krize a jeho početná rodina neměla co jíst. Finsko plné jezer tak krmilo mnohé rodiny, které by jinak trpěli hladem.

Lauri to měl trochu složitější, jelikož těch dětí měl 7. Každý den rybařil na jezerech s pomocí typické rybářské veslice “soutuvene”. Chytal na malé rybky a hodiny pozoroval dění na vodě.

Všiml si zajímavého jevu: když dravec zaútočí na hejno rybiček, tak si vybírá nejslabší kus, který se chová jinak než ostatní. Zraněná rybka se většinou kýve z boku na bok a Lauriho napadlo vymyslet nástrahu, která se bude chovat podobně. O umělé nástraze uvažoval již dávno předtím. V jeho době již existovaly například plandavky, které se mu ale nezdály dostatečně podobné živé předloze. Použitím umělé nástrahy chtěl navíc omezit ztráty času, které vznikaly během stahování šňůr a nastražování přirozené nástrahy.

První Rapala wobler vznikl z obyčejného korkového špuntu, který Lauri seřízl ostrým nožem do požadovaného tvaru. Místo barvy potáhl wobler stříbrným obalem od čokoládových bonbonů a to vše zabalil do filmového negativu, který po roztavení zafungoval podobně jako dnešní smršťovačka a vytvořil odolný povrch nástrahy.

Ve třicátých letech se nepoužívaly smekací navijáky a Lauri stejně neměl na žádné drahé vybavení peníze. Wobler měl přivázaný na prutu bez navijáku a trolloval s ním po jezeře za lodí. Když zabrala ryba, hodil prut do vody a ryba se taháním objemného klacku brzy unavila.

Podle rodinných legend nezaměstnaný Lauri každý den strávil na jezeře a navesloval vlastníma rukama 50 kilometrů a v úspěšných dnech nalovil desítky kilogramů ryb.

Wobler Rapala

Celosvětový úspěch přišel až o desítky let později

Lauri začal nástrahy vyrábět i pro ostatní rybáře a dá se říct, že po válce byla jeho značka vcelku známá v rodném Finsku. Opravdový trhák ale přišel až o mnoho později, s expanzí na americký trh.

V USA se z Rapala woblerů stal naprostý komerční trhák. Kromě štik a lososovitých ryb se totiž ukázaly jako skvělá zbraň i na bassy, tedy okounky pstruhové. Za velkou louži se Rapala woblery začaly dovážet začátkem šedesátých let. V roce 1962 se Lauri Rapala dokonce objevil na titulní stránce exkluzivního časopisu LIfe, kde se většinou zjevují významní politici nebo celebrity.

Nejslavnější je Rapala Original Floating

Značka Rapala vyrábí mnoho různých woblerů. K mání je ale pořád původní model wobleru známý pod názvem Rapala Original. Jde o klasický plovoucí wobler typu minnow, tedy podlouhlý štíhlý wobler oválného průřezu, který chodí do hloubky až metr a půl. Pravdou však je, že existuje více délkových variant, z nich ta nejmenší už působí zavalitějším dojmem než klasické provedené v délce 9 centimetrů.

Svým pohybem ve vodě připomíná právě zraněnou rybku, která se stává nejčastějším cílem dravé ryby. Rapala original je použitelný na všechny větší dravce a lze s ním chytat ze břehu i z lodi pomocí trollingu.

Dnes Rapala vyrábí desítky modelů ve stovkách barevných variant, od klasických minnow, přes hladinovky, dvoudílné woblery a další druhy nástrah. Nutno také dodat, že na to, že jde o známou značku s garantovanou kvalitou (každá nástraha je pečlivě odzkoušena před zabalením) stojí její výrobky poměrně dobré peníze, alespoň ve srovnání s některými jinými značkovými výrobci, kteří si za svoje nástrahy účtují výrazně více peněz.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.