Pytláci v Polsku chytali na 7 prutů – RS se s nimi příliš nemaže

pytláci v Polsku
Ilustrační foto: redakce

S porušováním rybářského řádu se setkává rybářská stráž nejen v České republice. Velice závažné případy odhalují porybní také v sousedním Polsku, kde je rybaření neméně populárním koníčkem.

Zesílené hlídky porybných míří v poslední době na řeku Odru, kterou v létě zasáhla na většině polské části toku masivní otrava.

Ta poničila velmi cennou rybí obsádku, kterou jsme mohli sousedům opravdu závidět.

Na Odře například šlo o lokality s hojným výskytem velkých parem.

Nedávná kontrola rybářské stráže na Odře v okolí Opole, což je mimochodem velmi blízko našemu území, prokázala, že polští rybáři a pytláci jsou opravdu v ráži.

Ve večerních hodinách porybní zjistili dvě osoby lovící na nástražní rybičky, což se v místě nesmí. Zajistili 26 kusů ryb určených jako nástraha a 7 prutů. Podle slov porybných se na lovné místo jen tak tak pytláci vešli.

Ani jeden z lovících nedisponoval povolenkou k lovu. Pro pytláctví tak budou nahlášeni místním úřadům, které jim udělí pokutu. Aktuálně jsou ale pokuty poměrně nízké a oba pytláci nejspíše budou brzy zpět u vody. Podobné případy nejsou v Polsku nic zvláštního.

Nešetrné zacházení s rybou v okolí Poznaně

Také v Polsku se řeší tématika zacházení s rybou. V okolí Poznaně došlo k zadržení povolenky u rybáře, který nešetrně vytahoval ryby bez použití podběráku a podložky po břehu z vody ven. K jeho smůle si ale sedl vedle předsedy tamější rybářské organzace, který jej okamžitě zbavil povolení k lovu.

Stejně skončil také rybář, který vyrazil na Chyť a pusť revír Owiesko. Známou firmu už porybní znali a následná kontrola prokázala, že měli podezření naprosto oprávněně. Rybář u sebe měl přisvojenou rybu a ještě chytal na tři pruty.

Jak funguje rybaření v Polsku?

V Polské republice existuje podobný systém jako v ČR. Zdejší rybářský svaz PZW (Polski Związek Wędkarski) působí po celém Polsku. Zajímavé je, že polští rybáři mají aktuálně jako celostátní předsedkyni ženu, kterou je Beata Olejarz.

PZW se dělí na regionální i místní organizace, podobně jako ČRS. Stejně tak musí rybáři vykonat zkoušku pro získání RL, platit členské příspěvky a povolenku.

Rybářská stráž je v Polsku organizovaná jako ozbrojený sbor, pytláci končí v poutech

Velký rozdíl nastává v případě polských porybných. Państwowa Straż Rybacka je organizovaná státem pro každý region zvlášť. Její členové se řídí podobnými zákony jako policejní orgány a mohou nosit střelnou zbraň.

Většinou chodí v uniformě a prochází také určitým výcvikem v použití donucovacích prostředků, střelby a zajišťování pachatelů. Ke své činnosti mohou využívat kromě osobních vozů a motorových člunů také terénní čtyřkolky a motocykly.

*Polská rybářská stráž zadržela dva pytláky se sítěmi. Nachytali je přesně v okamžiku, kdy sítě vytahovali z vody. Měli u sebe sumce a štiku. Pachatelé byli předáni policii.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.