Pruty na pstruhy – levně nebo draho?

pruty na candáty štiky nebo okouny musí být lehké a dobře přenosné

Tečky nedávají spát mnohým vláčkařům. Hlavně duháci jsou dnes jednou z nejčastěji lovených ryb, díky jejich umělému vysazování do revírů i v nížinných oblastech. Chytání tečkovaných krasavců ale vyžaduje správný výběr náčiní. Pruty na pstruhy vám rybu sice sami nechytí, pro komfort lovu ale není od věci si správně vybrat.

Přívlač na pstruhy je záležitost lehké a ultralehké přívlače. Je to snad jediná z oblastí této disciplíny, kde se pořád často používá klasický monofilní vlasec. Pstruh je divočák a tlumení výpadů díky průtažnosti vlasce není na škodu. Jaký si ale vybrat prut na pstruhy? Předně záleží na tom, jestli chytáte řeku nebo stoják.

Pruty na pstruhy pro lov na řece

Česká republika není vyloženě horskou zemí, přesto máme tisíce kilometrů pstruhových řek. O neutěšeném stavu mnohých z nich nemá cenu psát, to by bylo na jiné téma. Pstruh se v Česku na řece chytit dá a není to vždy jenom granuláč.


Na řeky v ČR stačí kratší pruty do 2,1 metru. Není třeba se bát i kratších 180 cm klacků. Většina českých pstruhovek jsou menší toky, které i v nejlepším měří do 20 metrů šířky. Snad jen na Ohři pod Nechranicemi a podobných velkých pstruhovkách se vyplatí pořídit něco lehce delšího (třeba 240 centimetrů). Kratší prut je také skvělý při prolézání křovisky a vegetací na břehu.

Při výběru délky pamatujte hlavně na to, že čím kratší prut, tím je lehčí. Ve výsledku s ním vydržíte vláčet delší dobu a nebude vás bolet ruka ani záda. Pstruhová vláčka je pohodová záležitost. 

Na řece není potřeba mít za každou cenu UL prut

Gramáž prutu je potřeba pořádně promyslet. Aktuální trend je ultralehká přívlač, což znamená pruty s vrhací zátěži do deseti gramů. OK, proti gustu žádný dišputát. Berte ale v úvahu, kde budete chytat.

Pruty na pstruhy je potřeba vybírat i s ohledem na sílu řeky
Peřej na české pstruhovce v podhůří. Jarní průtok, ovšem ne příliš vyšší oproti normálu. Zapřáhnout tady cokoliv nad 30 cm je pořádná divočina

Na menší pstruhové potoky nebo říčky, kde se chytá hlavně v tůních a nepotkáte většinou rybu nad 30 centimetrů, to úplně stačí. Na větší pstruhovce typu právě Ohře, nebo i na Labi, Vltavě a dalších řekách těsně nad hranicí MP pásma už to může být trochu opruz (o velkých slovenských pstruhovkách nemluvě). Zde naleznete proudné úseky, které doopravdy táhnou, stačí pár kubíků navíc a máte se UL proutkem problém.

Rybu je totiž potřeba nějak zdolat a ideálně tak, aby šla šetrně vrátit zpátky do vody. To v proudu se slabým prutem jde blbě. O tom, že je občas potřeba použít lehce těžší nástrahy ani nemluvě (Přečtěte si náš článek o woblerech na pstruhy). Proto je na řece v klidu možné použít pruty s vrhací zátěží kolem 15 gramů. Uvidíte, že se 40tkou pstruhem někde v proudu to bude tak akorát.

Zmiňujeme to hlavně proto, že díky rozšíření závodů Trout Area se k nám dostává móda extrémně lehkých prutů. S vrhací zátěží do jednoho a půl gramu to už není ani UL ale něco extrémnějšího. Je otázka, nakolik je to šetrné vůči rybě, která se pak třeba pouští. Granulák na soukromé stojaté vodě se s tím samozřejmě nějak utahat dá. Na řece s výrazným proudem, jak se na pořádnou pstruhovku patří, to ale bude opravdu málo. Zdolávání v peřejích se několikanásobně protáhne. Nakonec stejně za rybou poběžíte a praktikovat chyť a pusť s tímto vybavením je ošemetné, neboť ryba takový dlouhý souboj nemusí rozdýchat. S UL pruty na tekoucí vodu proto opatrně.

Delphin Pirat

Delphin je jedna z nejlevnějších možností na trhu. Asi to nebude taková paráda jako prut za pět litrů, ale… Nevypadá blbě, neváží tolik a chytat se na něj dá úplně normálně. Rybám to je navíc jedno. Za litra je to fajn volba

Savage Gear MPP2

MPPéčka od SG jsou pruty pro normální rybáře. Žádná velká krása ani nic stylového pro manekýny z instáče. Za sedmnáct stovek je to ale prut, s nímž odchytáte pár sezón aniž byste se báli ho válet na břehu v blátě. Zkratka MPP znamená univerzální prut pro lov dravců. Máte tak klacek, který poslouží pro pstruhy na řece. Zároveň je to dobrá volba na lehčí přívlač pro okouny, tlouště a další ryby menších a středních rozměrů.

Daiwa Ninja X spin

Daiwa nabízí poměrně levnou variantu, která není primárně určená na pstruhy. Špičková akce ale na tekoucí vodě tolik nevadí. Zároveň získáte celkem solidní prut na jigování na stoják.

Pstruhové pruty na stoják alias Trout Area

Při vláčení na pstruha na soukromém revírů (nebo svazovém stojáku se pstruhy) máme spoustu možností, jaký prut si vybrat. Bylo by hloupé říkat, že jeden jediný typ prutů je ten správný. Současný trend lovu duháků na přívlač se odvíjí od japonského modelu zvaného Trout Area, což je závodní lov granuláčů vysazených hlavně pro potěchu soutěžících.


na plandavky se chytá zejména na stojaté vodě. Používají se pruty na pstruhy
Vidíte tu křivku? Takhle se chytá Trout Area s UL prutem

Paradoxně největší omezení vyžaduje právě závodní lov. Pokud tedy plánujete lovit nejen pro zábavu, ale hlavně v rámci soutěží,tak si předem projděte podmínky. Narazíte tam například na omezení délky prutů apod.

Obecně se dá říct, že vláčecí pruty na pstruhy mívají poněkud pomalejší akci než pruty na řeku. Ohýbá se tak nejen špička ale větší část prutu. To pomáhá tlumit výpady a hlavně výskoky pstruha nad hladinu. Při použití šňůry je to vcelku potřeba. Pletenka je neprůtažná a nic neutlumí. Ve většině případů se dnes loví hlavně bez protihrotu, takže máte další důvod proč na stoják používat měkčí prut.

S tím souvisí i vrhací zátěž. Na stojáku nemůže pstruh využít proud. Zdolávání je tak o hodně lehčí. Zároveň se pracuje s velmi lehkými nástrahami, oblíbené jsou hlavně plandavky od 2 gramů. Nemá příliš cenu tak používat pruty s vrhací zátěží vyšší než 10 gramů. 

Délka prutu může být univerzálních 240 centimetrů. Na větších revírech může být výhoda vlastnit delší prut. 270 centimetrů je horní hranice, při níž je ještě přívlač snesitelná pro vaše ruce. V situaci kdy pstruzi nejdou blíže než padesát metrů ke břehu to může být zásadní výhoda. S dlouhým prutem snadno hodíte nástrahu pstruhům přímo pod nos.


Jaké pruty lze pořídit do dvou tisíc?

  • SG Parabellum
  • Shimano beast master

A další (viz níže ve widgetu):

Závěrem

Pro výběr prutů je potřeba zhodnotit několik kritérií. Cena ovšem může být až poslední z nich. Pruty na pstruhy z vyšších cenových kategorií jsou samozřejmě luxusní zboží, což mnohým přináší skoro víc uspokojení z prutu než z úlovku a přírody kolem. Pro „normální“ rybáře ale vcelku dobře poslouží pruty na pstruhy v kategorii do dvou tisíc korun.

2 Comments

  1. Fakt jsem propadl muškaření. No pár pěkných pstruhů jsem už na našich řekách chytil..muškaření je přeci jenom trochu aktivnější rybaření, nejsem moc vyznavačem posedávání na břehu..na pstruhy si můžete koupit prut za cenu už od od pár stovek:

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.