Prodává se kus Věstonické nádrže: za 3 miliony je část přehrady pod Pálavou vaše

Ilustrační foto: redakce

Velmi zajímavě působí nabídka, která se nedávno objevila na nejrůznějších stránkách s prodejem realit. Prostřednictvím realitní kanceláře dochází k prodeji pozemku, na němž leží část nádrže Nové Mlýny-střed. Jedná se o jednu z přehrad pod Pálavskými vrchy, zvanou též Věstonická (revír Dyje 6).

Na rozdíl od většiny pozemků podobného charakteru, tento není majetkem žádného státního subjektu, nýbrž se nachází v soukromém vlastnictví. Jeho majitel jej nyní nabízí k prodeji.

Jedná se o nabídku prodeje pozemku ležícího ovšem nikoliv na břehu, ale jak mapy a letecké snímky napovídají, pod zatopenou plochou přehrady. Přístup na pozemek se uvádí po obecní cestě. Na leteckém snímku ale není kol kolem vidět nic jiného než voda. Pozemek totiž leží v jihozápadním cípu nádrže, pokud nás mapa neklame, tak ve vzdálenosti cca 200 až 300 metrů od břehu.

Pozemek má uváděnou výměru 6 tisíc čtverečních metrů a nabídková cena činí 3 180 000 Kč (530 Kč/m² ). Zájemce má tak skutečně možnost získat velmi zajímavý a neobvyklý kus země (nebo spíše vody) s unikátní polohou.

Ačkoliv inzerát uvádí vhodnost pozemku pro rybáře, tak toto využití nebude zrovna jednoduché. Zejména z toho důvodu, že vlastnictví pozemku nezakládá žádné právo na lov ryb.

Ryby ve státem vyhlášeném rybářském revíru nejsou paradoxně ničím majetkem (podobně jako zvěř v honitbě není majetkem majitele pozemku či lesa) a lovit je lze pouze na základě příslušných oprávnění. Tedy státního rybářského lístku a povolenky uživatele revíru.

Vestonicka nadrz

Foto Věstonické nádrže: Huhulenik, license CC BY 3.0 Unported (Wiki Commons – embed)

Situace je o to zajímavější, že dekret na tento revír využívá již tradičně soukromá společnost, která na zdejší nádrži provádí hospodářský lov ryb a pro sportovní rybolov vydává vlastní povolenky. Případné pořízení pozemku pod hladinou nádrže tak možnost lovu ryb majiteli nejspíš automaticky neusnadní. 

O případných dalších možnostech využití pro rekreaci či komerční aktivity si ovšem netroufáme spekulovat.

Rybáře lákají spíše pozemky na březích, ztěžuje to ale lov ostatním. Rovný přístup na břehové pozemky se zde těžko vymáhá

Zmíněný případ pozemku pod hladinou je do jisté míry kuriozitou, která se navíc netýká svazové vody a nejde o břehový pozemek.

 Na vodách svazových revírů ovšem lokálně vznikají doslova ohniska problémů, které nemají řešení právě z důvodů majetkových poměrů na březích revírů využívaných rybářským svazem.

Tím problémem jsou soukromé pozemky, které existují například u mnohých pískoven. V posledních dvaceti letech soukromé osoby doslova vykoupily nemalou část břehů na mnohých oblíbených revírech.

Vznikají zde stavby a ploty znemožňující přístup ke břehu, který je přitom zákonem garantován každému držiteli příslušných rybářských dokladů i na soukromých pozemcích.

Tyto problémy lze na vlastní kůži pocítit například na Hradecku, Pardubicku či Kolínsku, kde je podstatná část některých revírů naprosto nedostupná. Tito soukromí majitelé se přitom často rekrutují přímo z řadových členů rybářského svazu.

Někteří dokonce své pozemky pronajímají za úplatu ostatním. Jedná se přitom o lov na revírech zarybňovaných ze společných peněz svazu.

Ten se tyto problémy lokálně snaží řešit například zaváděním lovu z plavidel, většinou to však k uklidnění situace příliš nevede.

Úbytek dalších míst k lovu aktuálně pocítí rybáři například na Správčickém písníku. Zde dochází k nebývalému rozvoji komerčních sportovních aktivit, které ukrajují čím dál tím větší část břehu.

4 Comments

  1. Budoucnost běžných rybářů, přicházejících lovit z břehů svazových revírů, vidím černě. Ti, co mají opravdu hodně peněz, ti skupují pozemky okolo vod. Znemožňují přístup rybářům, přestože ti mají mít ze zákona k vodě přístup pro výkon rybářského práva.
    Řešení by bylo.
    MO MRS a MO ČRS by měly pozemky okolo svazových vod rychle vykupovat, předejít spekulanty. Ale kolik členů by přistoupilo na navýšení ceny za členství, povolenku, aby se vybralo potřebné množství financí na výkup? Za jistotu přístupu k vodě by to stálo.

    • Tady by měl zasáhnout spíše stát. Je tady při dodržení přesně stanovených pravidel pro rybáře při výkonu rybářského práva zákonem zajištěn přístup k vodě.
      Pokud někdo vykoupí kus břehu je mu jasné, že tady je pro něj jisté omezení jako např. věcné břemeno. Nelze to pak oplotit až k hladině! Pokud koupím pozemek, kde je břemenem např. Užívání cesty nemohu tuto cestu přehradit závorou bez možnosti užívání takovéto cesty (v našem případě přístupu k vodě).

  2. Pozemek se nachází v území CHKO Přírodní rezervace Věstonická nádrž. To je teda nákup za všechny peníze.

  3. Realitní makléř je asi taky na lovu. Zkouší ulovit nějakého trotla co by to koupil. Voda jeto sice krásná, ale k čemu by to komu bylo? A za takový ranec?
    Řekl bych, že makléř vezme těch 30,-/m².

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.