Poslední dny plnohodnotné vláčecí sezony nám narušily povodně, které zasáhly mnohé významné vodní toky. Zachytat dravce si ale můžete poměrně pohodlně na stojatých vodách, které nebyly velkou vodou významně zasaženy. Snad až na přehrady, kde došlo k vzestupu hladiny a zatopení příbřežních porostů.
S přelomem roku se však situace pro vyznavače přívlače mění. Zatímco mnohé okolní státy umožňují lov na přívlač za určitých podmínek i v zimě (dokonce i na Slovensku), u nás tomu tak není.
Možností jsou však soukromé revíry, které se zaměřují zejména na lov nasazených lososovitých ryb.
Revíry, kde se může vláčet celoročně najdeme ale i na svazovém soupisu. Koncentrují se ovšem téměř výhradně ve středočeském regionu či v okolí Prahy.
Kde se může vláčet celoročně:
- Vltava 7
- Vltava 9 – přehrada Štěchovice
- VN Drásov
Kde lze lovit přívlačí přes zimu
- Písková Lhota – leden až únor pouze přívlač nebo muškaření (výhradně lov lososovitých ryb)
- Dvorce – Pstruhový režim od 1. 11. do 31. 3.
- Božkov – Pstruhový režim od 1.11. do 31.3.
Revíry s celoroční přívlačí
Takové revíry patří např. pod ÚS města Prahy, platí na nich samozřejmě i celosvazové či celorepublikové povolenky. Tyto vody se nachází na okraji hlavního města a pak také jižně od něj, ve Středních Čechách.
Notoricky nejznámější vodou, kde můžete vláčet celý rok, je revír Vltava 7. Vltavská sedmička začíná na jižním okraji hlavního města – na soutoku Vltavy a Berounky.
Tvoří jej hlavní tok Vltavy směrem na pražskou část Zbraslav a dále ku přehradě Vrané. Když odhlédneme od hluku z dálnice lemujících zejména spodní konec revíru a rušné cyklostezky, tak jde v rámci Prahy o poměrně pěknou část řeky s přírodními okolím.
Kdysi divoká Vltava plná pstruhů, lipanů (a dokonce hlavatek) sice na rybářské atraktivitě utrpěla koncem osmdesátek zvýšením hladiny způsobeným stavbou modřanského jezu.
Z tohoto důvodu je tok Vltavy poměrně málo členitý. Přesto se jedná o místy velmi rychle tekoucí, tažnou vodu, která rozhodně chytání neusnadní. Na dně se hodně vázne.
Co se týče ryb, znalci vědí, že počet chycených ryb se rozhodně nerovná počtu docházek a zero je zde nejčastějším výsledkem. Alespoň tedy pro vláčkaře, kaprařům a feedrařům se tady daří nepoměrně víc.
Občas se ale zadaří a rybáři zde loví téměř všechny druhy dravců. Zaznamenání jsou i sumci. Například roku 2022 odsud rybáři odnesli celkem 2 sumce. Dále 38 štik a 13 candátů.
Pstruhů či sivenů přes 250 kusů. Jde samozřejmě o statistiky ryb přisvojených, celou řadu úlovků pak rybáři pouští.
Štika z Vltavy 7:
Rybářský svaz totiž do tohoto revíru vysazuje pravidelně lososovité ryby, na které se s oblibou jezdí zejména do horní části revíru – pod hráz ve Vraném.
Díky přehradám nad Prahou je voda v této části řeky poměrně dost studená ale i čistá téměř po celý rok. Pstruzi se nezřídka uloví i v následujícím revíru Vltava 6, zde ovšem můžete vláčet až od června.
Sedmička v zimním a jarním období však trpí také vyššími průtoky, což lov na přívlač znesnadňuje. Výhodou tohoto revíru je však možnost lovu z plavidel.
Dalším revírem s celoroční přívlačí je přehrada Štěchovice (Vltava 9). Tato vodní nádrž leží u stejnojmenné obce. Vodní hladina sahá až k slapské hrázi.
Výhodou je krásná příroda. Revír leží v hluboce zařízlých meandrech pod slavnou vyhlídkou Máj. Nevýhodou je jeho v podstatě nepřístupnost po břehu.
Pravý břeh je mnohdy téměř kolmý a vyjma pár chatových osad bez jakékoliv lidské přítomnosti. Přístup je zde možný například v oblasti u hráze.
Levý břeh lemuje silně frekventovaná turistická trasa a další trampské osady, včetně legendární Ztracenky. Přístup k vodě je však většinou velmi strmý, místy nemožný.
Lov z levého břehu tak probíhá nejčastěji z regulovaného břehu pod hrází Slap u obce Třebenice.
Tady se také dají občas nachytat nasazovaní pstruzi. Možností je samozřejmě také lov z plavidel.
I přes svou nesmírnou přírodní krásu je Štěchovické jezero pro vláčkaře snad ještě větší oříšek než zmíněá sedmička. Důvodem je hlavně onen složitý přístup k vodě a hlavně poměrně časté výkyvy hladiny, jelikož
Štěchovice jsou vlastně velká vyrovnávací nádrž s přečerpávací elektrárnou, která chvílemi žene vodu obřími rourami až nahoru na nedaleký kopec Homole.
Voda v nádrži se pak hýbe nahoru a dolů rychleji než je zvykem na běžných přehradách.
Z pohledu rybářských statistik jsou na tom Štěchovice podobně jako sedmička. Za rok 2022 ponecháno asi 17 štik, 9 candátů a necelé dvě stovky granuláčů.
V nedávných letech se zde konávaly přívlačové závody a výsledky nejspíš nebyly úplně oslnivé, jelikož se již nekonají.
Od minulého roku se celoroční přívlač povoluje také na menší vodní nádrži Drásov. Leží v okolí Příbrami, v lesnaté kopcovité krajině poblíž bývalých šachet nedaleko od stejnojmenné obce.
Ulovit zde máte největší šanci opět lososovité ryby, které sem pražský ÚS v pravidelných intervalech vysazuje.
Písková Lhota – leden až únor, lov výhradně přívlačí a na mušku s MP povolenkou (a SMS místenkou)
Po dobu měsíců leden a únor se naskytne možnost lovu na přívlač držitelům MP povolenek SÚS a ceosvazových či celorepublikových povolení. Pro tyto měsíce se muškařům a vláčkařům vyhrazuje revír v Pískové Lhotě u Poděbrad.
Nutné je vytisknout si ještě oprávnění z webu SÚS a zaplatit SMS místenku za stovku. Bližší informace zde.
Pískovna leží hned u exitu 35 dálnice D11 a jedná se o pravidelně zarybňovanou vodu, kam se během zimy vysazují lososovité ryby. Právě na ně je lov přívlačí cílený a platí kvůli tomu také pravidla ohledně použitého vybavení a nástrah.
Vodní plochy v pstruhovém režimu (s P povolenkou)
Rybáři vlastnící P povolenky (středočeské, CS a celorepublikové) mohou využívat vodní plochy v kombinovaném režimu, které na zimní období umožňují lov přívlačí a muškařením.
Podobně jako v předchozím případě, zde musíte mít vytištěné oprávnění z webu SÚS a zaplacenou denní místenku přes SMS.
Jedná se o tyto vodní plochy:
Revír Božkov, v pstruhovém režimu pod číslem 413 998 – poblíž obce Mnichovice, jihovýchodně od Prahy.
Dále pak revír Dvorce (413 995, MLYNAŘICE 3 – DVORCE), který naleznete u stejnojmenné obce poblíž lysé nad Labem.
V obou případech se jedná o rybníky, kde probíhá v pstruhovém režimu cílený lov lososovitých ryb. jít se na velké dravce není možné. Revíry na denní bázi prochází kontrolou a je tak nanejvýš vhodné seznámit se s pravidly, jak to zde funguje.
Kam jinam vláčet po Silvestru? Zbývají soukromé revíry
Další možnost představují prakticky jen soukromé revíry. Nejčastěji umožňují právě lov nasazených duháků. Existují ale také revíry, kde lze lovit candáty či štiky.
Další legální možnosti lovit přívlačí přijde až 16. dubna, kdy se otevírají pstruhové revíry po celé ČR. Na ně budete potřebovat pstruhovou povolenku. Ceny povolenek na příští rok zjistíte v tomto přehledu.
Čtěte také:
Malý Jordán v Táboře od 1.1.2024 celoroční přívlač, na speciální povolenku 1000kč na rok. Více mě webovkách MO Tábor… Rybari-tabor.cz
A měl by se nasazovat Duhák víc než je zdrávo :D… Jinak Okoun celoročně hájený a kapr se tam nesmí vracet zpět.
Díky za doplnění!