Chcete začít rybařit ale nemáte žádné ponětí jak si zařídit povolenku. Povolenka pro nečleny je věc, která vám může pomoci nahlédnout do světa rybaření a rozhodnout se zda budete pokračovat a stanete se právoplatným členem rybářského svazu.
K rybaření vedla vždy jen jedna cesta. Stát se členem svazu, udělat zkoušky pro získání rybářského lístku a rybařit. Dnes máte možnost jít jednoduší cestou, která vám umožní začít rybařit prakticky hned.
K rybaření totiž potřebujete dva doklady:
- Státní rybářský lístek – bez zkoušek stojí 200 korun a platí měsíc. Získáte na městském úřadě (podrobný článek zde)
- Povolenku na ryby – těch je mnoho druhů a vydávají je organizace Českého a Moravského rybářského svazu. Mnohde je zakoupíte i v rybářských potřebách, které mají spolupráci se svazem. Ke koupi povolenky potřebujete mít již zařízený rybářský lístek.
*Povolenek je mnoho druhů a liší se dle velikosti území, na kterém platí (ke každé dostanete soupis revírů a pravidel, které musíte dodržovat)
Informace o povolenkách a ceny naleznete na https://www.rybsvaz.cz/beta/index.php
Povolenka pro nečleny umožní chytat i cizincům
Povolenka pro nečleny se liší hlavně cenou, jelikož si ji může koupit úplně každý. Původně byla určena hlavně pro cizince ale jelikož si rybářský lístek může zařídit bez zkoušky každý, tak ji může využívat kdokoliv.
Pravidla pro lov jsou tedy stejné pro všechny. Členové svazu se splněnou zkouškou si ale pořizují povolenky za nižší cenu, jelikož platí ještě členské příspěvky a hlavně plní brigádní povinnost.
Dejte si pozor na pravidla
Výhoda chytání ryb bez zkoušek je podobná řízení auta bez řidičského průkazu. Na papír to nejezdí ale pokud nebudete znát předpisy tak může nastat malér.
Rybaření je regulováno tolika nařízeními, že se v tom nedá úplně snadno vyznat.
Existují například tyto pravidla:
- Minimální míry ryb
- Doby hájení (ruzné pro každý druh ryb i typ revíru + lokální zvláštnosti)
- Doby zákazu určitých druhů rybaření (například lov dravců je povolen jen 5 a půl měsíců v roce, jinde zase nesmíte lovit na tzv. srkačku nebo pouze s háčkem bez protihrotu a tak dále)
- Doby lovu na určitých revírech
K tomu ještě musíte být schopni poznat rybu, kterou ulovíte abyste si nevzali hájený druh.
Pro lepší ochranu vod má ještě každý revír svá vlastní pravidla. Všechno dohromady najdete v rybářském řádu a soupisu revírů, což je brožura, kterou obdržíte s povolenkou.
Povolenka pro nečleny vás nezbavuje povinnosti dodržovat pravidla!
Dodržování pravidel a kontrolu povolenek provádí členové rybářské stráže, kteří mají status úřední osoby, stejně jako policisté. Navíc často působí přímo v součinnosti s MP a PČR. Za porušení rybářského zákona vám hrozí dva druhy sankcí.
- Zabavení povolenky
- Správní řízení na úřadě obce s rozšířenou působností – zde vám může být vyměřena pokuta dle příslušných předpisů
Že mnozí uživatelé povolenky pro nečleny nemají vůbec tušení, jak se na rybách chovat dokazují některé příklady z roku 2020:
- Na soutoku Labe a Jizery lovil v květnu rybář dravce na třpytku, přívlač je přitom na mimopstruhových vodách povolena až od poloviny června. Ostatním rybářům tento lov hájených dravců neunikl a na místo byla přivolána rybářská stráž, která učinila nezbytné procesní úkony a lov ukončila
- Hlídka RS na Orlíku přistihla rybáře s povolenkou pro nečleny, kteří měli u sebe úlovek v podobě hájených jelců jesenů ve velkém množství. Tady již šlo o flagrantní porušení zákonů nejen o rybaření ale ochrany přírody.
- Hlídka RS na Lipně přistihla skupinu rybářů lovících 70 metrů dlouhou sítí
Pokud máte zájem o rybaření, tak povolenka pro nečleny může být dobrý způsob jak si to nezávazně zkusit. Nebuďte ale hloupí a dodržujte pravidla. Když vás rybaření chytne, tak si určitě zkoušky doděláte. Už jenom proto, že členské povolenky a lístky jsou několikanásobně levnější.
Buďte první kdo přidá komentář