Povolenka přes internet získává reálnější obrysy

Povolenka online bude v RISu
Ilustrační foto: redakce

Nejspíš jste již zaznamenali, že ČRS pracuje na zavedení Rybářského informačního systému. Kromě toho, že nový systém přinese kompletní elektronizaci svazové administrativy, přinese také reálný pozitivní přínos pro řadové členy. Jedním z nejhmatatelnějších výsledků se má stát povolenka přes internet.

Opět ale musíme zdůraznit: Zatím není v plánu převést povolenky do formy nějaké aplikace, kde stačí ukázat porybnému například QR kód.

Z mnoha důvodů, které nemůže svaz příliš ovlivnit, jako například zákony dané státem, zůstane nejspíš ještě dlouho povolenka v papírové podobě.

Nejnovější aktualita z ČRS ale mluví o tom, že díky RIS si ji rybář již brzy zařídí z pohodlí domova.

Povolenka přes internet bude, zůstane ale v papírové podobě

Nejvýznamnější pokrok pro řadového člena představuje možnost zařídit své členské záležitosti přes internet.

Dnes to funguje stejně jako už po desetiletí před námi. Nákup povolenky, placení známek či vrácení sumáře většinou vyžaduje fyzickou přítomnost rybáře v kanceláři MO.

Problém někdy dělají termíny. Zejména v menších MO není možné zajistit každodenní provoz a členské záležitosti se vyřizují v předem daných termínech.

Kdo nemá čas, musí hledat řešení a shánět funkcionáře v jejich volném čase.

RIS by to měl vyřešit. Známky i povolenka půjde zaplatit online. V ideálním případě si povolenku objednáte podobně jako při nákupu v eshopu.

Povolenka přes internet přijde poštou nebo si ji vyzvednete na MO či jiném výdejním místě.

Praktická forma doručení povolenky ještě není známá. Nastavení procesu odbavení online objednávek, aby vše hladce fungovalo, se určitě stane velkou výzvou pro jednotlivé součásti svazu.

Rybářský informační systém na jednu stranu má za cíl administrativě odlehčit. Expedování papírových povolenek tímto způsobem ale určitou práci členům výboru přidá.

Doufejme tedy, že objednanou povolenku dokáže ČRS expedovat bez dlouhého čekání.

Stejně tak by měl RIS vyřešit vrácení sumářů. Teoreticky by tak rybář neměl za celý rok přijít s MO fyzicky do styku. Pouze s výjimkou výkonu brigádní činnosti, kterou si však stále více rybářů nahrazuje zaplacením poplatku navíc.

S velkou nadějí se rybáři také těší na to, jak dobře se do RISu podaří integrovat prodej hostovacích povolenek.

Pro členy bez CS povolenky představuje občas potíž sehnat hostovačku. Výdejních míst povolenek sice není málo. Když ale člověk chce přejet do jiné oblasti na jednodenní vycházku, tak těžko shání povolenku brzo ráno.

Prodej online to může vyřešit i když povolenku bude nutné objednávat s dostatečným předstihem.

Čtěte také: Členské známky v roce 2023 zdraží na 700 korun

Kdo nechce, přes internet povolenku brát nemusí

Povolenka přes internet ani další administrativní úkony neznamenají, že klasické osobní vyřizování dokladů na MO končí.

Možnost vyřídit vše přes internet zůstane dobrovolná pro rybáře, kteří si kvůli tomu zařídí vlastní členský profil v RISu.

Ostatní i nadále mohou chodit na MO a využívat možnost zařízení povolenky a dalších úkonů jako dosud.

Rybáři, kteří nemají moderní technologie v lásce se tak nemají čeho bát. Na RIS si ale budou muset zvykat všichni funkcionáři, což může činit potíže tam, kde se do výboru nikdo nežene a bafuňářské funkce musí pořád zastávat stará garda.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.