CNN tvrdí, že rybáři berou více ryb, aby měli co jíst

Rybáři berou více ryb, jako například takový kapr-
Ilustrační foto: redakce

Na webu české mutace televize CNN se objevila zpráva, že čeští rybáři kvůli chudobě jedí více ryb, které dříve pouštěli zpět do vody. Jde o zajímavou zprávu, která však postrádá hlavní fakta – přesná data a statistiky, které to potvrdí.

Původní zpráva na webu cnn.iprima.cz začíná nadpisem “Maso je drahé, Češi mnohem víc rybaří. Jedí i menší úlovky, které dřív nechávali plavat”.

V ní se píše, že počet členů Českého rybářského svazu neustále roste a o rybářský lístek žádá stále více lidí. CNN uvádí, že počet členů ČRS roste posledních deset let doslova raketově.

Pohled na statistiky uvedené přímo svazem jejich vyjádření trochu mírní. Rybářů je opravdu víc každý rok. Musí se ale přiznat, že cca před deseti lety naopak počet rybářů výrazně klesl. Tenkrát naopak noviny a svazy bily na poplach, že rybáři vymírají.

Za tu dobu se udělalo hodně pro nábor nových členů. Povedlo se například rozšířit popularitu rybaření mezi ženami, které chytají čím dál tím více.

V několika územních svazech dávají první povolenku zdarma dětem do 15 let, což má také svůj pozitivní efekt na přírůstek nové krve.

Oficiální statistiky, tedy ukazují, že teprve nedávno přírůstek členů pokryl předchozí silný pokles (Vidět je to například na zprávě o počtu členů ČRS z roku 2019, od té doby ale počty ještě stoupají).

Ukazují to údaje z celorepublikové statistiky a potvrzení najdeme i v tom, co píšou některé územní svazy. Například graf ve zprávě Severočeského územního svazu ČRS taktéž naznačuje pokles začínající kolem roku 2010 a následný vzestup na podobné počty členů jako předtím.

Bereme nyní víc ryb? Nedá se to důvěryhodně zjistit, údaje budou až po Novém roce

Inflace a růst ceny energií jsme zaznamenali asi všichni. Motivace ušetřit a vylepšit rodinný jídelníček by tu tedy byla. Rybáři prý jedí i ryby, které “dříve nechávali plavat.” CNN ve videu uvádí vyjádření Ing. Vrány z ČRS, z něhož ale není jasné zda jde o oficiální údaj nebo určité vlastní pozorování.

K tomu se nedá moc říct, protože nejsou k dispozici žádné plošné údaje. Možná opravdu někteří rybáři začali uvažovat více ekonomicky. V mém okolí však nic takového zatím nenastalo. Reportáž ještě zmiňuje nárůst cizinců, zejména z Ruska a Ukrajiny, kteří ryby berou.

Tomu bych věřil. Z vlastního pozorování během několika let pracovních cest do Ruska a na Ukrajinu mohu potvrdit, že většina z nich zkonzumuje vše co chytí a to bez výjimek.

Oficiální statistiky úlovků za poslední roky ale hovoří spíše o tom, že rybáři celkově více ryb pouští. U mnohých druhů ryb počet přisvojených kusů vytrvale klesá. Psali jsme o tom před měsícem v článku: Statistiky úlovků za léta 1990 – 2021, rybáři berou stále méně ryb.

Údaje samozřejmě vychází z každoročních statistik a nemohou zahrnovat například údaje z letošního jara.

Jak se to změní kvůli současné ekonomické situaci, zjistíme až rybáři vrátí letošní povolenky a ČRS zveřejní nejnovější statistiku.

Dříve než dojde ke spočítání sumářů v rámci celého ČRS, se o změně v chování rybářů moc nedozvíme. 

Na rybaření se těžko vydělává

Televizní komentátoři při psaní zprávy zapomněli zohlednit ještě jednu zásadní věc. Většina rybářů jsou opravdoví blázni a v rybaření “utopí” tolik peněz, že je vždy levnější si pro rybu zajít do supermarketu. Povolenka, vybavení a čas strávený na rybách vždy vyjdou dráž než koupě masa v obchodě.

3 Comments

  1. Dnešní novináři hledají senzaci všude, kde se dá a ani si to neověří, svět dychtí po hloupostech a to důležité uniká. Rybolovu zdar

  2. Neví vůbec o čem rybářina je. Někteří možná,ale určitě bych s toho nedělal nějakou senzaci.

  3. Něco na tom je, ve svém okolí už jsem zaznamenal, že rybáři, kteří vždy pouštěli vážně uvažují o tom, že pouštět už nebudou aby domů přinesli nějaké maso. I já, ortodoxní pouštěč o tom vážně přemýšlím. Bohužel.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.