Postřehy zmateného redaktora o lovu okounů, 1. část

Velký okoun si rád dá říct i na klasického twistera, stačí jen trefit tu správnou barvu.

Psát články o rybaření je fuška, hlavně když editor chce po redaktorech aby jejich tvorba měla alespoň náznak logické struktury.

Na druhou stranu forma není to hlavní. U rybářského magazínu by mělo jít hlavně o ryby. Proto jsme se rozhodli dát šanci i trochu více roztříštěným formátům, které ale po obsahové stránce můžou být přínosem pro čtenáře.

V této krátké minisérii přívlačových tipů se náš redaktor-korespondent zaměří na své osobní poznatky z oboru okounologie získané na dálném českém severu.

U rotačky záleží spíš na tvaru než na barvě

Rotační třpytka je na okouny po většinu času velmi dobře fungující nástraha. Domnívám se ale, že polep či design třpytky nemá na počty úlovků takový vliv. Už jenom kvůli tomu, že během rychlého otáčení není ten lístek pořádně vidět.

Co okoun primárně vnímá u rotační třpytky je pohyb. Jedná se o nástrahu, která má intenzivní chod. Podoba vibrací, které se od ní šíří se ale mění dle velikosti a tvaru lístku.

Stává se mi, že okouni často preferují buď klasickou kulatou rotačku nebo naopak verzi s dlouhým lístkem a nic jiného nechtějí. Konkrétní nálada se přitom může lišit na různých místech na řece nebo se mění během pár dní.

Čím to je těžko říct. Věřím ale, že ryby toto vnímají více než si umíme představit. Postranní čára je smyslový orgán, něco jako oči nebo uši, který ale místo zvuku nebo světla dokáže rozlišit druhy vlnění a pohybů ve vodě.

Proto raději nosím několik druhů třpytek dle různých tvarů spíše než podle barev či designu.

Plandavka na okouna funguje ale není to úplně topová nástraha

Plandavky se nyní prodávají daleko více než dříve díky lovu pstruhů na UL pruty. Zatímco duhák je bere s oblibou, tak u okounů mám daleko větší úspěchy s jinou nástrahou. Na rozdíl od rotačky je plandavka hodně líná. Pomalé houpání na okouny nikdy nebylo to pravé ořechové.

Na druhou stranu občas bývám příjemně překvapen zejména při lovu štik, kde větší plandavku občas okoun vezme a není to nikdy žádný prcek. Cíleně ale plandavce na okouny příliš nedůvěřuji.

Přečtěte si také: Lov pstruhů na plandavku

Woblery raději trochu větší než menší

Zdá se to jako nesmysl ale podobně jako s plandavkou mám s woblery úspěch spíš při lovu na štiku. Menší okoun wobler tolik v lásce nemá a o úlovky těchto menších ryb vlastně ani natolik nestojím, abych kvůli nim experimentoval s menším woblerem.

Na malé woblery ale rád lovím například tlouště a můžu říct, že počet doprovodných záběrů od okouna je oproti jiným nástrahám pořád dost malý. Určitě lépe berou na twister nebo i různé menší jigstreamery.

U větších woblerů se mi nejvíc osvědčila prosté navíjení se střídavou změnou rychlostí ale bez pauzy. Nejvíce fungují mělce potápivé woblery do hloubky okolo jednoho metru.

Cíleně na okouny hlavně s vlascem

Jde to trochu proti trendům, ale pro chytání okounů mi stačí obyčejný vlasec o průměru cca 0,15. Je to proto, že rád chytám na rotačky a ty dokáží zničit šňůru i když se před ně dá obratlík. Zbytečně riskovat se mi nechce a hlavně nevidím problém v lovu okouna na vlasec.

Na šňůru okounů během roku vytáhnu i tak dost ale myslím, že ani při cílené vycházce není šňůra úplně nutná. Záběry jsou na vlasci dobře čitelné. Se šňůrou je dokonce při chytání na gumu větší pravděpodobnost, že sekneme příliš brzo než si okoun nasouká do tlamy háček.

Přečtěte si také: Jak vybrat prut na UL přívlač

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.