Porolonka aneb molitanová nástraha z Ruska

Další molitanové rybky na candáty a štiky

Díky internetu se k nám šíří nové a netradiční nástrahy. Mnozí rybáři už zjistili, že Rusko je velmoc i v lovu na přívlač. Hned zkraje muíme říct, že moderní ruské vláčení se vybavením až tolik neliší od toho, co známe. Celý svět dnes víceméně chytá na stejné nástrahy a náčiní. Přesto mají v Rusku pár věcí, které nás velice zaujaly.

Díky několika letům stráveným v Rusku jsem přičichnul k různým tamějším specifikům. Narazil jsem i na klasickou ruskou nástrahu z molitanu. Rusky se ji říká porolonka (поролонка), podle měkkého materiálu, z něhož se podomácku vyrábí. Jde v podstatě o molitan nebo různé houbičky na nádobí, které koupíte za pár korun v kterémkoliv obchodě. S touto nástrahou se v Rusku běžně chytají candáti a štiky.

Tip: čtěte článek o Mandule, to je další vláčecí nástraha používaná na východě

Jeďte třeba do Moskvy a zajděte si ke Kremlu. Nechoďte ale ze strany Rudého náměstí ale od řeky. Stoprocentně se tam večer přimotá někdo s touto nástrahou. Místní fajnšmekři tam chodí prochytat jámy, kde bývají candáti. Stačí jen vědět kam házet a mít alespoň 4 metrový podběrák kvůli vysoké zdi!

Pěkný co? Přitom náklady nula nula nic.

Z houbiček na mytí si ruští rybáři běžně vyrábí napodobeniny rybek. Jde údajně o již velmi dávno známou nástrahu, která existuje již od starých sovětských dob. Ruská škola přívlače je totiž velmi stará. Už před sto lety ruští rybáři lovili na přívlač poměrně běžně.

Populární je tady zejména lov na jigové nástrahy. Zatímco ale dnes je běžné používat moderní gumové nástrahy, před desítkami let nic takového nebylo. Proto si vvymsleli tuhle věcičku. Do nich se při výrobě vloží nebo vlepí obvykle dvojháček a je hotovo. Nástraha stojí pár kopějek a můžete k vodě. Nejčastěji se porolonka používá v kombinaci s čeburaškou. To je, mimochodem, také ruský vynález.

Stejně jako některé gumy, porolonka má tendenci se vznášet nade dnem. Díky volnému spojení s čeburaškou se neodolatelně hýbe i při delší pauze.

Molitanová rybka nemá žádný aktivní prvek. Není tu ani ocásek jako u twistera ani typické gumové kopyto. Na porolonku se loví pomocí klasických přískoků u dna. Molitan nasákne vodou a neuvěřitelně změkne. Každý pohyb prutu je pak na rybce vidět asi stejně jako u smáčka.

Co je ovšem na ruských porolonkách fascinující je povrchová úprava. Pomocí fixu dokážete na molitan nakreslit velmi realistické vzory připomínající kořist dravců.

Ani méně šikovní rybáři si ovšem nemusí zůstat. Jedním z oblíbených vzorů porolonky je „mrkev“. To prostě popadnete kus oranžové (nebo jiné barvy) houby na mytí a zastřihnete ji do tvaru této zeleniny. Štiky i candáti si dají snadno říct.

Výhody porolonky:

  • Nízká cena
  • Možnost vytvořit x barev, vzorů, tvarů a velikostí

Nevýhody:

  • Horší nahazování (neletí tak daleko)
  • Trochu práce při výrobě

Výroba molitanové rybky

Pracovní postup je extrémně snadný: Z houbičky vyřízneme tvar rybky. Uděláme zářez pro háček a zalepíme. Na podzim nebo u dlouhých nástrah můžete udělat i stinger k ocásku. Při lovu pak stačí k háčku přes kroužek připevnit již zmíněnou čeburašku.

Porolonka z houby na mytí za pár kaček. Video ze super ruskémho kanálu na YT ПОПРОБУЕМ ПОРЫБАЧИМ. Mají tam mimochodem i videa o zimním rybaření atd.

Tip: čtěte článek o Mandule, to je další vláčecí nástraha používaná na východě

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.