Policie dopadla pachatele rybího masakru na Slovensku

ostroretky Kysuca
Foto: Policia SR

Možná ještě vzpomenete na šokující jarní zprávu ze Slovenska, kde vinou neznámého pachatele zahynulo několik stovek ostroretek. Případ je tragický i kuriózní zároveň.

Neznámý pachatel tehdy terénním vozidlem (údajně čtyřkolkou) projížděl koryto řeky Kysuca, kde se v tu dobu nashromáždily ryby při jarním tření.

Ty si k výtěru vybírají právě mělčí proudná místa, která jsou pro vozidla broditelná. Celkový výsledek této jízdy představoval vyšší stovky zabitých ryb, které se navíc nestihly vytřít a škoda se tak přenese dále na několik následujících rybích generací.

Kdo jezdil řekou? Policie již zná jména pachatelů

Slovenská policie ale nenechala případ vyjít do ztracena. Po měsících pátrání se speciálnímu oddělení kriminalistů podařilo ustanovit totožnost dotyčných jezdců.

„Několikaměsíční intenzivní práce policistů Enviropolicie vedla k odhalení konkrétních pachatelů a tento týden také k obžalobě tří mužů z Čadce: 22letý J. B., 30letý J. K. a 43letý L. M. čelí obžalobě z trestného činu ohrožení a poškozování životního prostředí,“ píše mluvčí Policie Slovenské republiky na facebooku. 

Jak se věci odehrály

Trojice jezdců se odpoledne 17. dubna na svých čtyřkolkách rozhodla v katastru obce Turzovka v okrese Čadca neohroženě projet korytem řeky.

„Vzhledem k jarnímu období se na mělčích partiích řeky Kysuca nashromáždily ryby k výtěru. Jednalo se o jedince v délce více než 30 centimetrů a s úhrnnou váhou 432 kg,“ sděluje policejní orgán.

Škoda na přírodě a rybí obsádce je vždy těžko vyčíslitelná. Na uhynulých rybách ale MO Slovenského rybářského svazu Turzovka tratí téměř v přepočtu 300 tisíc korun. Ekologické škody způsobené státu odhadli znalci na téměř 2 miliony korun. 

Ostroretka stěhovavá (Chondrostoma nasus) patří k kaprovitým druhům ryb, které se vytírají na jaře. Místem přirozeného výskytu jdou řeky povodí Dunaje (u nás tedy povodí Moravy). Zde patří mezi hojné druhy kaprovitých ryb. Rybáři se s ní ale díky umělému vysazování mohou setkat na řadě revírů v Čechách. Vysazuje se na Labe od spodního konce pstruhového pásma až po jeho dolní tok, vyskytuje se také na Vltavě, Berounce a dalších MP tocích v rámci celé ČR.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.