
V poslední době se mezi rybáři staly velmi populární plovoucí a neutrálně vyvážené nástrahy, někdy také zvané kriticky vyvážené.
Hlavní rozdíl mezi plovoucími nástrahami a kriticky vyváženými spočívá v jejich vztlaku. Zatímco plovoucí nástrahy mohou zvednout háček nebo celý návazec (u zig rigu třeba až k hladině), kriticky vyvážené zůstávají těsně u dna.
Plovoucí nástrahy zahrnují pop-up boilies, umělou plovoucí kukuřici a plovoucí pelety. Do neutrálně vyvážených řadíme některé druhy boilies a wafters.
Rozdělení neberte nijak dogmaticky. Efekt kriticky vyvážené nástrahy lze také dosáhnout kombinací potápivé a plovoucí nástrahy, například velmi starým způsobem nastražení na panáčka (potápivé boilies a pop-up na jednom vlasu) a podobné kombinace
Vzhledem k neuvěřitelně široké nabídce nástrah může být volba té správné složitá. Co vlastně dělá pop-up a co wafters? Takových otázek může být milion. Každá nástraha má své výhody i nevýhody. Zde je malý průvodce výběrem nástrah na háček.
Plovoucí nástrahy
Tyto nástrahy jednoduše plavou. Když je hodíte do vody, tak zůstanou na hladině a proud nebo vítr je někam odežene. Proto se (až na výjimky) nepoužívají pro zakrmení ale jako nástraha na háčku nebo častěji pod háčkem na vlasu.

Pop-upy
Pop-up neboli lidově popka je nástraha určená primárně pro lov kaprů, ale funguje i na další kaprovité ryby. Těch tloušťů ale i cejnů nebo plotic se na ně nalovilo nespočet. Popky totiž nejsou většinou moc velké. Oblíbené jsou velikosti kolem 12 mm.
Nejlépe se prezentuje poblíž zakrmeného místa. Hodí se proto i na method feeder nebo při lovu s PVA sáčky apod. Lze ho také nastražit na jednoduchou montáž s olovem, ideální je ale lovit co nejblíže krmení.
Při výběru pop-upu je důležité zohlednit velikost, vztlak, barvu a aroma. Vztlak se liší podle výrobce, proto je vhodné vždy otestovat, jak se nástraha chová ve vodě.
Kdy použít pop-upy?
Pop-upy jsou univerzální nástrahou pro kaprařinu i feeder, čemuž nahrává i jejich menší velikost oproti běžně nejpouživánějšímu boilie. Ryby tyto nástrahy snadněji nasávají než potápivé nástrahy, což je výhodné při opatrném braní.
Mnoho rybářů je využívá pro kratší výpravy a častější záběry nebo když jsou ryby pasivní a opatrné. Nejde tedy o nijak selektivní nástrahu, ale spíše o nástrahu umožňující nachytat větší množství menších ryb, často i při velmi krátkých vycházkách.
Umělá plovoucí kukuřice
Umělá kukuřice se může zdát jako nesmysl, jelikož cena té přírodní je velmi nízká a udělat z ní plovou nástrahu lze taky. Například s nastražením na vlas společně s kouskem korku, což kdysi bývalo celkem populární.
S umělou variantou je to ale o něco jednodušší. Hlavním přínosem je např. její odolnost oproti přírodní kukuřici.
Falešná kukuřice věrně napodobuje skutečné zrno, ale vydrží mnohem déle na vlasovém přívěsu, což ji činí vhodnou i pro delší rybářské výpravy.
Má také dlouhou výdrž aroma a je ideální pro vody s výskytem různé rybí drobotě, která méně odolné druhy nástrah úspěšně sabotuje.
Dostupná je v různých příchutích, velikostech a barevných kombinacích a lze ji kombinovat s přírodní kukuřicí, pop-upy nebo boilies, což z ní činí velmi univerzální nástrahu.
Plovoucí pelety
Plovoucí pelety jsou často v podstatě pop-upy, akorát ve tvaru dumbellu (válečku – činky). Tvar je zde často jediný rozdíl oproti kulaté popce.
Byly vyvinuty jako alternativa ke klasickým pop-upům, protože ryby si na často používané nástrahy mohou vytvářet averzi a jiný tvar může mít úspěch.
Nezaměňujte dumbellové nástrahy s wafters, které mívají podobný vzhled. O wafters budou následující řádky.
Neutrálně (kriticky) vyvážené nástrahy
Tyto nástrahy mají menší vztlak než nástrahy plovoucí. Drží se blízko dna. Přesto nejsou potápivé a na návazci se chovají jinak než nástraha, která si na dno lehne. Zejména jejich pohyb v proudění a při přiblížení ryby by měl vypadat o něco přirozeněji a tím méně nápadně než u ostatních typů nástrah. Určitá vznášivost pak také napomáhá nasátí nástrahy rybou.
Opět jde o populární variantu pro kaprařinu i feeder.
Kriticky vyvážené boilies
Jedním z příkladů mohou posloužit kriticky vyvážené boilies.
Oproti potápivým boilies mají lehký vztlak. Jsou vyráběny z běžné boilies směsi s přidáním korkových granulí pro lepší vztlak.
Jejich hlavní výhodou je snadnější nasávání rybou. I když nejsou selektivní, často přitahují i velké kapry, protože se odlišují od klasických krmných boilies.
Skvěle fungují při častých záběrech i při opatrném braní ryb, které je díky nízké hmotnosti snadno nasají.
Wafters
Wafters se staly v posledních letech enormně populárními.
Vypadají v podstatě podobně jako pop-upy nebo plovoucí pelety, mohou být kulaté nebo dumbbellové. V obchodě nebo shopu je tak poznáte hlavně podle názvu. Ale existují i různé jiné patvary včetně slimáků a pod. Oproti pop-upům mají menší vztlak, což z nich dělá neutrálně vyvážené nástrahy.
Hlavní výhodou je, že se dobře hodí do montáží s menšími háčky. Na kaprařinu vynikající věc, třeba i v zimě a zjara. Na method feeder bomba celoročně.
Pokud chcete lovit na neutrálně vyváženou nástrahu, wafters jsou aktuálně asi nejlepší možností.
Jsou ideální pro PVA sáčky a method feeder, což je vlastně dost podobná strategie lovu akorát s jinými prostředky. Díky odlišnému pohybu oproti pop-upům mohou být pro ryby atraktivnější.
Čtěte také:
Kyblík plný boilie a pelet za 1000 korun: CC Moore nabízí skvělý Session Pack
Použití mikropeletek při lovu kaprů
Malá nástraha, velká výhoda aneb proč zkusit menší boilies nebo jiné typy nástrah
Buďte první kdo přidá komentář