V zahraničí existuje již poměrně dlouho rozšířená metoda cíleného lovu velkých dravců. Rybáři hledají trofejního dravce na volných vodách. Často jim v tom pomáhá sonar.
Funguje to zejména na velké candáty. Předpokládá se totiž, že ty největší kusy žijí na volné vodě.
Něco na tom asi bude, což můžeme vidět v tomto videu, kde mladý dánský rybář uloví patnáctikilovou rybu. To je jistě dost i na skandinávské poměry.
Video pochází z jeho 14 denní jarní výpravy k sousedům někde na severu.
Candát na videu měří 99 cm váží 15 kilo.
Pelagická přívlač s echolotem: cesta k velkým rybám
Zásadní problém při lovu pelagických ryb je jejich lokalizace. Jak je najít? Nejlogičtěji se nabízí využití vhodného rybářského echolotu.
Příznivci přívlačových videí ze zahraničí o této metodě asi již slyšeli. Provozují ji rybáři zejména ve skandinávských zemích. Na velkých jezerech se loví nejen obří štiky, vyskytují se zde i trofejní candáti.
Dostat se na kobylku těmto rybám je ovšem poměrně složité. Dokáže v tom pomoci rybářský echolot nebo sonar. Rybáři prostě po jezeru jezdí a pátrají po velké rybě na obrazovce.
Po jejím nalezení je již jen otázkou umu rybáře, zda ji dokáže ulovit. Pro chytání se často používá například vertikální přívlač, která na candáty dobře funguje i v podmínkách našich přehradních nádrží, na nichž je povolen lov z plavidel.
O možnostech lovu dravců, včetně této techniky přednášel například Radek Filip na letošním For Fishingu v Letňanech.
Moderní technika je výhodou
Mnozí namítají, že echolot dává rybářovi značnou výhodu. V tomto konkrétním případě asi ano. Kvalitní a dražší model echolotu zde navíc může poskytovat výraznou výhodu oproti levným typům.
Například díky postrannímu snímání vidíte větší část prostoru i mnoho metrů bokem od lodi a na rozdíl od základních modelů víte lépe, kde přesně se ryba nachází. Obyčejnější sonary totiž vnímání polohy ryby poněkud zkreslují. Co se zdá být pod lodí, to může plavat poněkud stranou.
Najít rybu je samozřejmě velká výhoda a základ úspěchu, přesvědčit ji k záběru pořád ale představuje tu největší výzvu. Přesto se ale specialistům na tuto metodu daří chytat velké ryby na pravidelné bázi.
Na rozsáhlých vodních plochách je hledání candátů totiž opravdu oříšek. A nebavíme se nyní o našich největších vodách typu Lipno a Nechranice. Velká skandinávská jezera jsou oproti nim daleko rozsáhlejší.
V jednom videu z ruského Ladožského jezera, patřícího geograficky ještě k severské Karélii, se rybáři chlubili tím, že našli hejno velkých candátů 19 kilometrů od břehu!
O smysluplnosti využití této metody u nás panují pochybnosti
Nabízí se otázka, zda to tento styl může fungovat i u nás? Ve streamu nástrahy.cz tuším padla zmínka o této metodě, kde bylo řečeno, že hledat velké ryby pomocí echolotu nemá příliš cenu, jelikož většina větších odrazů na echolotu budou kapři nebo jiné nedravé ryby. O tom se nedá moc hádat, velkých kaprů je u nás hodně. Metrové candáty sice najdeme taky ale ten poměr vůči ostatním rybám v našich vodách je pro dravce méně příznivý,
Otázka ovšem je, co s tím udělá vývoj neboť některé pokročilé sonary dokáží divy a je nejspíš jen otázka času, kdy zvládnout určit i druh ryby.
Buďte první kdo přidá komentář