Pašovali úhoří monté za 10 milionů: prozradily je kufry s vodou

úhoří monté
Ilustrační foto: redakce

Problematika obchodu s úhořím monté dělala v minulosti vrásky rybářům i ekologům po celé Evropě. Nastolená omezení jejich dovozu do Asie problém utlumilo, vznikl ale prostor pro nelegální aktivity pašeráckých skupin. Před několika dny došlo k zadržení pašeráků úhořů na bruselském letišti.

V pátek zde belgičtí celníci zadrželi 6 občanů Malajsie, kteří cestovali linkou směřující na Střední Východ, odkud měli pokračovat dále do Asie. Při kontrole se ukázalo, že dohromady převáželi asi 200 kilogramů malých úhořů. Informoval o tom deník The Brussels Time.

Prodejem na černém trhu by si pašeráci mohli přijít na částku, která se v přepočtu blíží 10 milionům českých korun.

Školácká chyba: 18 zavazadel plných sáčků s vodou

Celníci mají podezřelé osoby tzv. v oku. Nezkušení pašeráci se totiž svým chováním i stylem cestování často liší od zbytku cestujících.

V tomto případě měl každý z podezřelých celkem tři velká zavazadla, jejichž prohlídka skenerem zjistila organický obsah.

Po otevření zavazadel našli celníci množství sáčků s tzv. úhořím monté, To je pod přísnou ochranou EU a jakýkoliv vývoz do třetích zemí je zakázán.

Dotyční přitom měli namířeno přes Katar a Vietnam do rodné Malajsie, kde plánovali svůj kontraband zpeněžit.

V Asii je úhoří monté považováno za luxusní pochoutku, což vedlo zhruba kolem roku 2010 k radikálnímu zvýšení cen monté na mezinárodních trzích. Po zavedení přísné regulace a zákazu vývozu se ceny opět snížily.

Úhoří monté slouží k udržení populace také v Česku

Úhoř je tzv. katadromní rybou, což znamená, že za třením míří do moře. Konkrétně až do Sargasové moře, ležícího u amerických břehů. Monté se pak pomocí mořských proudů vrací zpět k evropským pobřežním vodám odkud může úhoř pronikat do vnitrozemských vod.

Migraci však hatí stavební překážky jako jsou jezy a přehrady. Bez odlovu monté v pobřežních vodách a jeho dovozu například k nám do ČR, by populace úhořů na našich vodách prakticky neexistovala.

Nákup monté je přitom poměrně centralizovaně řízen a násadu přejímají pouze oba naše rybářské svazy. Ta je pak vysazována do revírů, kde může být úhoř loven na udici. Ulovit úhoře na udici díky tomu není až tak vzácné, problémem do budoucna je spíše neudržitelnost tohoto stavu bez pravidelného vysazování.

Úhoř prakticky nemá šanci z českého území migrovat zpět do moře. Vzhledem k hustotě vodních elektráren, jeho pouť končí rozsekáním turbínou často již po několika kilometrech putování po proudu dolů.

Čeští úhoři tak zpravidla nenaplní svůj životní úděl a zpět do Sargasového moře se nedostanou. To je předmětem kritiky některých rybářů, kteří zastávají názor, že vysazovat monté má smysl pouze tam, kde existuje rozumná šance pro návrat ryb zpět do moře.

Vysazování úhořího monté si můžete prohlédnout například na videu Západočeského územního svazu ČRS:

Monté odebrané pro účely vysazení v podobných lokalitách jako u nás totiž z hlediska rozmnožování přichází vniveč, což podkopává populaci úhořů i v místech, kde mají vhodnější podmínky. Udává se navíc, že množství monté, které do Evropy dorazí, za poslední desítky let kleslo až o devadesát procent.

Zrušení dovozu monté do vnitrozemských států Evropy by ovšem znamenalo v podstatě konec úhoře na těchto vodách.Poměrně velké úhoře rybáři loví například právě v lokalitách blíže mořskému pobřeží. V minulém roce jsme informovali například o pěkném úlovku trofejního úhoře v Británii.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.