Pár roků natvrdo, bez ženský a bez rybaření: nová kniha popisuje, jaké to mají chlapi v kriminále

Za mříží
Ilustrační foto: Michaela Boho

Rybářská sezona se naplno rozjíždí a hodně z vás poněkud ztrácí kontakt s běžnými pozemskými starostmi. Dnešní článek ale zcela výjimečně nebude úplně o rybách ale o tématu, které se může dotknout každého z nás.

Život totiž není zdaleka jen o zábavě a rybaření. Ne vždy je totiž váš osud pouze ve vašich rukou. Tváříme se jako tvrďáci, kteří tráví čas v přírodě a dokáží se vypořádat s nepřízní osudu či nutností mít velkou trpělivost. Jsou ale věci, o kterých ani drsní chlapi nemluví rádi.

Jednou z nich je vězení, neboli kriminál, krim či basa. Do něj se dostávají hlavně lotři. Někdy se tam ale dostanou i naprosto normální lidé, s nimiž si osud zahraje nehezkou hru. Pokud vás tematika života za katrem zajímá, tak se nemusíte nutně hned nechat zavřít nebo hlásit do služebního poměru k VS.

Na internetu je v předprodeji nová kniha „Za mříží“, která vznikla přímo za zdmi věznice. Autorkou je Michaela Boho, jež pracovala jako pracovník odborného zacházení ve výkonu trestu odnětí svobody – vychovatelka.

za mříží
Foto: Michaela Boho
za mříží
Michaela strávila dva roky jako pracovník věznice. Foto: archiv Michaely Boho

Dále slova autorky:

Stará bába ti skočí pod auto a 4 roky si neškrtneš

Kdosi mi řekl, že příběhy z kriminálu nebudou „normální“ lidi zajímat. OK, tedy… Případ, který v knize nenajdete: Jedete v podvečer (čistý trestní rejstřík) unavení po pracovním dni z bodu A do bodu B, když tu vám v cizí vesnici, kde to neznáte, skočí za kruhovým objezdem pod kola stará hyperaktivní důchodkyně, kterou jste za tím kruháčem neměli šanci vidět.

Vyfásnete krásný 4 roky za nedbalost! Do lágru není až tak těžký se dostat, brácho…

Jaké je to „Za mříží“?

Knihu „Za Mříží – Výkřiky… které nikdo neposlouchá“ jsem v nedávné době napsala na základě mé bezmála dvouleté osobní zkušenosti na pozici vychovatelky v mužské věznici se středním a vysokým stupněm zabezpečení. Kniha je krátká, úderná a jistě zaujme každého, kdo by se chtěl o vězeňské tematice dozvědět o něco více.

Označila jsem ji odborně románem pro muže, protože jaký muž by nechtěl číst emoční výlevy relativně mladé impulsivní, ironické učitelky hozené do hromady testosteronu? Bezpochyby každý… Anebo alespoň každý třetí!

Tohle je, bráško, kriminál…

Kniha pojednává o trestancích, odpykávajících si svůj trest v lochu, čekající na vytouženou svobodu, aniž by byli tušili, co si s ní pak vlastně počnou. Nedá vám však obraz kriminálu tak, abyste si řekli: „Tohle je kriminál! Tenhle vězeň je dobrý, tamten zlý a toto je špatně!“ Ne. Kriminál je totiž mnohem víc, je to ještě něco daleko za tím. A jak ho pojmete je čistě jenom na vás…

Každý chce napravit lidstvo, ale nikoho nenapadne, že by měl začít u sebe.“

Lev Nikolajevič Tolstoj

Ilustrace ke knize. Foto: Michaela Boho

Mým cílem je především poukázat na nejednoznačnost ustálených prototypů, (někdy trochu opomíjenou) lidskou lidskost a společenská tabu. Coby vystudovaný pedagog jsem měla možnost působit několik let ve školství a jelikož jsem studovala cizí jazyky, dálky se staly mým druhým domovem. Postupem času jsem si uvědomila fakt, že mou životní pouť zcela zásadně dotváří náhodní kolemjdoucí. O čem jiném tedy psát, než o lidech? Rozhodně ale nechci vyvolat dojem, že snad jsou odsouzení nějaká neviňátka a že bychom je měli litovat a hájit, to vůbec ne.

Chci jen poukázat na to, že i když někteří jedinci toto zdání nebudí, přeci jen jsme všichni lidské bytosti, máme za sebou svou minulost, která se na nás podepsala a zcela zásadně ovlivňuje naše nynější chování. Máme co říct, když se nám zrovna chce mluvit.

Moje kniha proto není ničí kritikou ani obhajobou, a nepojednává o ničem jiném, než o lidech, kteří na mé cestě zanechali stopu…

Předplaťte si knihu „Za mříží“ a umožněte jí tak vzniknout!

za mříží
Titulní strana knihy Za mříží. Bližší info na tomto odkazu. Foto: Michaela Boho

Pokud vás zaujalo alespoň něco z toho, o čem tu píši, anebo máte slabost pro potemnělé chodby, těžké zamřížované dveře, neodvratně spojené s děsem sehnout se ve sprše pro mýdlo, pak byste rozhodně měli zavítat na odkaz https://bit.ly/KupZaMrizi a pořídit si mou knihu v předprodeji, dokud je tam ještě žhavá! Podpoříte tím její vznik i mou maličkost. Pevně doufám, že se vydání knihy formou této předprodejové kampaně nakonec přeci jen podaří a že vás její stránky nezklamou. Nečtenáři mohou přelouskat jednoho odsouzeného za měsíc, neboť je jich dvanáct právě tak jako měsíčků. Za veškerou podporu vám předem velice děkuji.

Pozn. redakce: čtěte také naši černou kroniku, která se hemží nejen kriminálními příběhy z rybářského prostředí!

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.