Otrava na Odře: příčinu se stále nedaří zjistit, za informaci nabízí Poláci 1 milion

Odra
Odra v Polsku, Foto: Grzegorz Gołębiowski/CC BY-SA 4.0

Úřady a orgány ochrany přírody na žádné ze stran polsko-německé hranice zatím nedokáží určit přesnou příčinu úhynu ryb na dolním toku řeky Odry.

Laboratorní vzorky zatím ukázaly na několik anomálií:

  • Zvýšená salinita
  • Zvýšený obsah rtuti
  • Zvýšený obsah kyslíku

Označit ani jednu z nich za přímou příčinu nelze, salinita ani obsah rtuti nedosahuje dle zpráv závažných koncentrací. Zvýšený obsah kyslíku ale dává tušit, že se ve vodě cosi děje. Ani Poláci, ani Němci zatím však netuší co.

Ministryně životního prostředí Polské republiky oznámila, že zatím čekají na výsledky rozboru vzorků přímo z uhynulých ryb.

Za informaci o příčině úhynu nabízí v Polsku milion

Polský předseda vlády Mateusz Morawiecki před víkendem řekl britské televizní stanici BBC, že s největší pravděpodobností došlo k úmyslnému znečištění řeky neznámou chemickou látkou. Verze s úmyslným otrávením řeky je pravděpodobně hlavní variantou, s níž vyšetřovatelé operují.

Napovídá tomu i fakt, že polská vláda vypsala odměnu 1 milion zlotych. Odměnu dostane člověk, který dovede vyšetřování na stopu pachatele.

Katastrofa se samozřejmě dotýká také Německa. Odra je dlouhou hraniční řekou a opatření na sebe nenechaly dlouho čekat přímo v Německu, kde dochází k uzavření plavebních kanálů spojených s povodím Odry. 

Německé úřady také varují rybáře aby nekonzumovali ryby z řeky ani ze Štětínské zátoky, kam Odra ústí.

“Rozsah katastrofy je šokující. Obrovská ekologická škoda na Odře změní řeku na mnoho let”, řekl Alex Vogel, ministr životního prostředí Brandenburska.

Politici v Polsku si raději užívali dovolenou, místo aby řešili otravu Odry

Pomalá reakce polského establishmentu je terčem kritiky nejen rybářů ale také veřejnosti. Událost zastihla tamější politiky na dovolených, ze kterých se odmítali předčasně vrátit, aby začali situaci řešit. Již ve čtvrtek přitom na polském úseku Odry odklidili dobrovolníci přes 10 tun ryb. 

Německé laboratoře mezitím v průběhu víkendu zjistily právě stopy zvýšené salinity, což může být indikátorem zatím neznámých chemických reakcí.

Morawiecki v pondělí přiznal, že reakce úřadů byla příliš pomalá. V Polsku padají hlavy představitelů orgánů ochrany přírody a správy povodí.

Mojí prioritou je rychlé řešení vzniklé situace jelikož příroda je naším společným dědictvím”, řekl BBC polský premiér.

Na likvidaci následků se v Polsku podílí nejen dobrovolníci a úřady, povolána byla též armáda.

Sezona úhynů, jakou Evropa nepamatuje

Letošní léto je sice plné zajímavých úlovků. Hydrologická situace v Evropě je však nejhorší za poslední roky. Hladina řek povážlivě klesá i na veletocích typu Rýna. Horko a sucho páchá škody na revírech i v jinak mračné Anglii. Za těchto podmínek vzniká značné riziko vzniku nejrůznějších úhynů.

úhyn na Dyji
Ilustrační foto: redakce

Ohřáté a slabě vodnaté toky si nedovedou poradit s úniky škodlivých látek, které by za normálních podmínek skončily menšími škodami. Otrava na Odře je však katastrofou značného rozsahu, s níž se nemůže rovnat ani nedávná otrava Bečvy v roce 2020.

Komplikovaná situace poslední týdny panuje na jihomoravské Dyji. Po velkém úhynu se opět objevily uhynulé ryby i během neděle 14. srpna. O úhynu, který následoval po znovuspuštění elektrárny na VD Nové Mlýny jsme psali v této zprávě.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.