Další úhyn na Dyji, v neděli řekou opět plavaly mrtvé ryby

úhyn
Ilustrační foto: redakce

Situace na Dyji s nedostatkem kyslíku je stále neuspokojivá. Během neděle se na vodní hladině objevily další mrtvé ryby.

Naplnily se tak předpovědi některých odborníků i rybářů, kteří za nedostatkem kyslíku vidí nepříznivou kombinaci hydrologických poměrů, způsobu manipulace na vodním díle situací ohledně sinic.

Může za další úhyn použití spodní výpustě pro elektrárnu?

Břeclavský deník přinesl rozhovor s rybářem Mariem Bešterem, který se situaci na Dyji věnuje dlouhodobě a dorazil během dne na místo události.

„Včera ještě ryby lapaly po dechu, dnes už jsme je našli mrtvé. Elektrárna čtrnáct dní nefungovala, teď ji Povodí Dyje spustilo a zase je problém. V letních měsících, a obzvlášť v nynějších podmínkách, by měla být odstavená po celé léto. Problém je i množství sinic,“ řekl v reportáži pro Deník.cz Bešter.

Připomínáme, že za jednu z příčin vzniku nedávného úhynu je některými odborníky považován provoz vodní elektrárny na vodním díle Nové Mlýny, které leží přímo nad postiženým revírem Dyje 4B.

Bývalý ředitel Povodí Moravy Jan Hodovský se v médiích vyjádřil ve smyslu, že při vypouštění vody skrz spodní výpusť přehrady se do řeky dostává voda plná sinic s malým obsahem kyslíku. Zatímco při pouštění přes segmenty v hrázi je kyslíku dvojnásobně více.

Sinice samy o sobě mohou způsobit úbytek kyslíku ve vodě. V kombinaci s nízkým průtokem a dalšími látkami, které se do řeky dostávají z odpadních vod, pak působí v řece kyslíkový deficit takové intenzity, že ryby hromadně hynou udušením.

Rybářům při likvidaci následků vydatně pomáhaly sbory dobrovolných hasičů.

Při nedávném úhynu rybáři s hasiči a dobrovolníky vylovili přes 40 tun ryb

Pokles kyslíku způsobil jednu z největších katastrof na Dyji za poslední roky. Ryby začaly hynout u vodní elektrárny v Bulharech, kde jejich těla ucpala česle.

Celá situace trvala několik dní a nakonec bylo odvezeno přes 40 tun uhynulých ryb, z nichž některé proud nesl až za Břeclav. 

Video dokumentující nedostatek kyslíku na Dyji:

Rybářům při likvidaci následků vydatně pomáhaly sbory dobrovolných hasičů.

O příčině bylo jasno poměrně brzy, šlo o výrazný pokles hladiny rozpuštěného kyslíku ve vodě. Kvůli příčině jeho vzniku se vzájemně obviňovali rybáři i vodohospodáři.

Problémem se totiž zdá být právě shromáždění sinic u hráze novomlýnské nádrže a jejich pronikání do řeky.

O potenciálním problému se přitom ví již delší dobu. Podle aktuálních zpráv se však rybářský svaz a vodohospodáři snaží najít společné řešení spočívající v instalaci čidel a zavedení příslušných opatření na VD Nové Mlýny, které by pomohlo další úhyny vyřešit.

Zdá se však, že zatím žádné zlepšení nenastalo.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.