Okamžitý zákaz rybolovu na přehradě Harcov: nádrž se vypouští na tři roky

výlov harcova
Ilustrační foto: redakce

Severočeský územní svaz informoval o okamžitém zákazu rybolovu na vodní nádrži Harcov v centru Liberce. Přehrada projde rekonstrukcí a bude bez vody cca tři následující roky.

Na sociálních sítích se mezitím šíří informace, že lov na přehradě je nadále povolen. není to však pravda. Povodí Labe přistupuje ke snižování hladiny této nevelké nádrže a rybolov nadále není možný.

Na revír se v následujícím období zaměří liberecká RS, která dodržování zákazu kontroluje. 

Výlov Harcova proběhne ve dnech 15. – 16. října

ČRS kvůli snižování hladiny provede výlov. Unikátní akce, kterou výlov přehrady vždy je, se má konat ve dnech 15. – 16. října. Původně se plánoval na dřívější datum ale vzhledem ke klimatickým podmínkám je jistější zvolit pozdější datum, kdy bude garantovaně chladnější počasí.

Výlov má za cíl zachránit rybí obsádku, kterou rybáři následně převezou do jiných vod ve správě ČRS. Návštěvníci mohou celou akci sledovat, výlov v centru velkého města jistě přiláká pozornost veřejnosti. Na rozdíl od výlovu na produkčních rybnících se zde ovšem nepočítá s možností ryby zakoupit.

Výlov bude také náročnější než v případě výlovu rybníku. Harcov sice patří k nejmenším přehradám u nás. Rybáři ale musí počítat s hlubší vrstvou bahna a horším přístupem do vody než v případě klasického chovného rybníka.

Není to však první podobná akce na Harcově. Posledný výlov zde proběhl v roce 1986. Cílem nadcházejících prací má být odtěžení sedimentu ze dna nádrže a také oprava samotného vodního díla.

Vodní nádrž Harcov je první údolní nádrží v Čechách. Vybudována byla na začátku minulého století a je tedy stará již více než 120 let. Jde o první vodní dílo, kterým odstartovala vlna regulace toků a stavby přehrad na tocích v průmyslových oblastech podhůří Jizerských hor a Krkonoš.

Pro liberecké rybáře jde, i přes menší rozlohu, o jeden z důležitých revírů, neboť zdejší kraj velkými řekami a rybníky příliš neoplývá. Výjimkou je však například velmi zajímavá pstruhová nádrž Bedřichov, která však leží ve vysoké nadmořské výšce nad Libercem. Místní borci se tam dopravují na kolech, jelikož parkování je dostupné až ve vzdálenosti několika kilometrů od revíru. Kromě sivenů se na Bedřichově loví také pěkní líni.

Harcov je oproti tomu velmi snadno dostupný přímo ve městě. Následující roky si ale místní užijí chytání jen na ostatních revírech v okolí či několika dalších podobných nádržích v regionu.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.