Noční kontrola RS na mělnicku: 8 zadržených povolenek

Noční kontrola RS
Ilustrační foto: redakce

Na noční kontrolu vyrazila rybářská stráž z Mělníka. Vzhledem k tomu, že jsou podobné akce vždy plné problémů, vyrazili s nimi také příslušníci PČR.

Část přestupkového jednání navíc nespadá pod rybářské právo, k jejich řešení je přítomnost policistů prakticky nezbytná. O kontrole informovali na skupině mělnických rybářů.

Uvádí se počet 218 zkontrolovaných osob. Z tohoto pohledu nevychází zadržených 8 povolenek tak špatně.

Smyslem fungování RS určitě není sbírat povolenky ve velkém ale trestat hrubé přestupky proti rybářskému řádu.

V letošním roce navíc ČRS aplikuje sankce pomocí sazebníku trestů, kde za každý přestupek je přesně definován trest.

Velkým problémem je nepořádek u vody a neoprávněné úpravy břehů či vegetace

Jak všichni tušíme, největší problém působí nepořádek kolem vody a chování rybářů při delším pobytu u revíru. Většina rybářů si stěžuje na omezení možnosti bivakování a trávení volného času v přírodě.

Bohužel je nutné brát v úvahu, že pozemky kolem revírů vždy mají majitele či správce (například státní podniky jednotlivých povodí).

Povolenka k výkonu rybářského práva nikterak neumožňuje intenzivně využívat pobřežní pozemky k táboření.

Kácení vegetace, parkování na cizích pozemcích a pojíždění cest vadí nejen správcům pozemků ale často taky místním obyvatelům, což vždy vyústí v další omezení pobytu u vody ze strany místních vyhlášek.

Policisté řešili tyto problémy u 7 lovících. Za nepořádek u vody provinilci musí zaplatit pokutu, kterou policisté udělí na místě. Případně policisté věc předají přestupkové komisi na ORP, která bude o finančním postihu dále rozhodovat.

Největší pozornost ale přitahují výsledky kontroly ze strany rybářské stráže:

RS zabavila celkem 8 povolenek. Agresivní chování ze strany kontrolovaných zaznamenali porybní jen ve dvou případech.

Za co odebírali porybní povolenku?

V podstatě se jednalo o klasické přestupky, na něž naráží členové RS všude po republice:

  • Nepřítomnost u prutů – rybáři nereagovali na výzvu (záběr)
  • Lov mimo povolenou dobu 
  • Podmírové nástražní ryby

Členové RS také našli ve vodě neoznačenou řízkovnici (nádobu na nástražní ryby). Tyto rybky byly vypuštěny do revíru a majitel řízkovnice si ji může vyzvednout u vedoucího RS, jehož lze kontaktovat číslem uvedeným na webu mělnických rybářů.

7 Comments

  1. Pro tyhle restrikce jsem si povolenku neobnovil. Chci být v přírodě a jsem lovec. Tudíž teď hodně zastáváné chyť a pusť mě neoslovuje. A to jsem od vody za ty tři roky neodnesl ani ň. Jen musím mít pocit svobody. A ten u vody teď nemám.

  2. Kamarád si koupil za 160,-Kč nástražní rybičky, na Lužnici 1 skončil před půlnocí rybolov a nechal si je v řízkovnici, uvázané k loďce. Ráno byly pryč a dozvěděl se, že mu je vypustil pomatenec z RS. Vím o povinnosti označit ponechaný vezírek s úlovkem, ale toto žádný úlovek nebyl. Kam jsme se to dostali, misto, aby potírali prasárny, které se kolem vody dějí, tak nám příště budou pouštět nepodepsané žížaly 🙁

  3. No jo,klasika,pokazde,co ctu o zadrzeni povelenek,skoro vsechno v Cechach.Na Morave ne.Asi na tom neco bude.Neumite se chovat?Nechodte na ryby

  4. Můžeme diskutovat o nesmyslech v rybářském řadu, ale stále platí. Nedodržuješ, táhni od vody.

  5. Stačilo by kdyby stráž dělala to co má a nebyli mezi nima kluci co nemají ani páru. Jordel rám delaj Ukrajinci a berou malé ryby to je asi v pořádku. Kdyby byly povinné brigádytak by to taky vypadalo jinak

  6. Stráž by měla více chodit k vodě se bavit s rybáři a pohlídat si pořádek a ne že nám budou zakazovat spát u vody a stráž vydi ukrajince a ani tam nejdou rybáři by se měli chovat jako myslivci a držet spolu a ten nepořádek a pytlaky si vyřešit a ne bejt proti sobě

  7. Rybář od 7let je mně 66let zažil poznal viděl už toho dost nesouhlasím s určitým omezením zákazu atd ukončí rybolov mám vše podle zákona délka atd proč když zabiju rybu nesmím ostatky vrátit vodě když by to spotrebovali v rybníce ostatní živočichové dříve naopak to tak bylo přijdu nepořádek na místě a nejednou tolik toho zanechá o po jinej H že to bych musel pro úklid mít dva pitle a ne jeden a to mám si jako nacpat to svinstvo do auta nebo na záda a hlavně nechávat svoje měnový adr na vezirku nebo na rizkovnici to klidně si okouka zloděj bytu a ne jen to ale já nikdy neměl za ty léta zaden problém z ryb stráží kontrolou atd Petrův zdar

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.