Nejen losos, potočák a lipan. Rekordní úbytek tažné formy duháka rozhádal rybáře v USA

Úbytek lososovitých ryb citelně postihl naše vody v posledních patnácti letech. Nejhůř na tom jsou ovšem tažné formy lososovitých ryb. Lososa jsme od nás úspěšně vystrnadili již před sto lety. Jeho klesající stavy dnes trápí rybáře na britských ostrovech a ve Skandinávii. Špatné zprávy už chodí také zpoza velké louže.

Tamější tažná forma pstruha duhového je na historických minimech. Tzv. Steelhead žije anadromním způsobem života. Chová se tedy podobně jako evropský losos.

Rodí se a rozmnožuje v řekách, život ale tráví v oceánu. Nejvýznamnější tah steelheadů připadá na léto a zimu. Současné počty jsou nejnižší za celou dobu pozorování.

Lokální úřady ve státě Washington, na západním pobřeží USA, již omezují jejich lovu. Muškaření a přívlač na steelheady je v amerických poměrech vrcholem rybaření, srovnatelným s nám známým lovem hlavatky podunajské nebo již zmíněného lososa.

Kromě sportovních rybářů se omezení dotkne i domorodců. V tomto koutu USA se totiž stále nachází rezervace původních obyvatel, kteří mají ze zákona právo lovit steelheady tradičními způsoby. Na omezení odlovu se podařilo dosáhnout dohody mezi státní zprávou a jejich náčelníky.

*Indián kmene Hupa loví ryby tradičním oštěpem (1923). Fotograf Edward Sheriff Curtis nafotil sérii snímků zachycujících tradiční život původních obyvatel USA a Kanady.

Hájení řek do jara a zákaz lovu steelheada z lodí

Lov steelheadů na americkém kontinentu je přece jen v nečem odlišný od evropských výprav za velkými salmonidy. Srovnat nejde ani s lovem na velkých středoevropských hlavatkových řekách typu Váhu nebo Dunajce.

Na naše poměry neuvěřitelně divoké a zároveň vodnaté řeky se často loví z motorových člunů, které rybářům značně zvyšují šance na úlovek.

Proto bylo přistoupeno k hájení některých řek až do dubna a zároveň zákazu lovu z plavidel na ostatních tocích. Mezi rybářskou veřejností to samozřejmě vyvolalo stejný humbuk jako podobná opatření u nás. Nutno dodat, že šetrné zacházení s rybou nebo catch and release není v USA až tak rozšířeným jevem. Vzhledem k úbytku steelheada a dostupnosti dokonalejšího vybavení to tak v budoucnu nejspíš bez regulace nepůjde.

Steelhead je tažná forma duháka. Rozdíl spočívá v tom, že většinu života tráví v Tichém oceánu, kde doroste daleko impozantnějších rozměrů, než jsme zvyklí u našich ryb, jako je například Pd na této fotografii. Za výtěrem se steelhead vrací do řek, kde se stává cílem rybářů

“Ryb je stále méně, zdokonaluje se vybavení a mnoho rybářů je daleko zdatnější v jejich lovu než dříve. Přesný dopad vysokého tlaku na populaci ryb nelze vyčíslit. Každý rybář ale ví, že lov z plavidla úspěšnost radikálně zvyšuje.” říká James Losee, z tamější agentury na ochranu vod a divoké přírody. “Díky těmto omezením získává steelhead lepší šance na úspěšný výtěr a rybáři mohou stále využít část řek ze břehu.” dodává.

Podpora opatření mezi rybáři ale doopravdy vysoká není. Nejvíce se ozývají zdejší profíci. Lov steelheadů je v Americe exkluzivní záležitost, která živí množství rybářských agentur a průvodců. Ti svoje klienty za poměrně vysoké částky vozí na ryby právě na člunech a nově zavedený zákaz jim defakto znemožní podnikat na většině toků.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.