Muškaření na tlouště – jak na to

zimní tloušť
Jelci jsou v zimě při chuti

Chytání na mouchu se pomalu rozšiřuje tam, kde o tomto způsobu rybolovu dříve vedli pouze diskuse, a to jen v anarchistických kruzích. Řeč je o vodách mimopstruhových, ba naprosto stojatých. Existuje-li nějaký rybí druh, který spojuje klasické muškařské lokality se zbytkem rybářského světa, pak je to jelec tloušť. Ten se vyskytuje skoro všude. Muškaření na tlouště je tak osvědčená a zajímavá aktivita i pro náročné rybáře.

Tloušť je opravdu jedna z nejuniverzálnější ryb. Žije na mnoha P revírech, kde mu rybářský řád předepisuje rozsudek smrti nehledě na míry a doby hájení (avšak většina ryb záhadně padá z háčku při vylovování), i na mimopstruhovce včetně těch nejpomalejších řek a dokonce i přehrad!

Ačkoliv jistá část populace jelce všeobecně vnímá jako obtěžující havěť, což se projevuje zejména při lovu kaprů, pro opravdové fajnšmekry rybaření a života okolo vody to je nesmírně zajímavá ryba. Největší obři tohoto druhu dosahují délek přes 50 – 60 centimetrů. Dostat takového zkušeného tlouště na udici už vyžaduje hodně úsilí, zkušeností i štěstí.

Na druhou stranu ale takové exempláře ryb jsou poměrně časté a to dokonce i na menších řekách. Muškaření na tlouště je tedy velká výzva, která je ale dostupná téměř všem vyznavačům Petrova cechu.

Tloušť na přívěs

Výbava pro muškaření na tlouště

Výběr muškařského prutu by měl zohledňovat přibližně očekávanou velikost úlovku. Móda jemného vybavení, která panuje nejen u nás ale i ve světě, spoustu rybářů naučila chodit s prutem AFTMA #3 a níž. Trojka stačí na menších tocích a na pstruhovce. Na větší MP vodu bych se nebál přikvačit s udicí AFTMA 5-6.

Tloušť sice není takový divočák jako pstruh ale na mimopstruhovce už opravdu není vyloučen úlovek čehokoliv jiného včetně kapra, který i na šestce dovede velmi potrápit. Podobné lokality jako tloušť obývá i bolen. Ten taktéž nezřídka vezme i menší mouchy. Rezerva pro větší úlovky se tak jistě vyplatí.

Naviják by měl odpovídat třídě prutu a celou sestavu vyvažovat, aby příjemně seděla v ruce. Otázka šňůry je poměrně zajímavá. Je možné použít klasickou plovoucí šňůru WF nebo DT( kratší náhozy). Nemusíme se ale bát ani podpovrchové šňůry či pomalejší intermídy. Plovoučka je nezbytná pouze při lovu na sucho.

I na mírně tekoucí vodě oceníte kvalitní polarizační brýle. Tloušť má tendenci se pohybovat v horních vrstvách vodního sloupce, kde je obzvláště za teplého a slunečného počasí velice dobře vidět.

Na velké části revírů nám nezbyde než lovit ze břehu a bojovat s vegetací o každý metr náhozu. Na mělkých řekách je rozhodně lepší využít možnosti brodění. Na velkých tocích pak není od věci zkusit Belly boat nebo jiné plavidlo.

Mušky na tlouště

Tloušť s vervou bere na klasické Red Tagy, Palmery a prokurátory. Nepohrdne ani napodobeninami chrostíků, jepic nebo broučků či pavoučků.

Red Tag Palmer je tutovka na tlouště

Vynechat nelze rozhodně ani více či méně zatížené mušky s kuličkami, které se hodí hlavně mimo období tepla, kdy i tloušť dřepí ve větších hloubkách a nejde tak ochotně k hladině.

Zatížené mušky fungují i na stojáku

Kdy je nejlepší čas na tlouště?

Pro muškaře je to rozhodně léto, kdy jelci předvádí často až horečnou aktivitu na hladině. Chytat je přitom můžeme na suchou mušku, kterou servírujeme před ty největší kusy, které uvidíme.

Jedna z nejlepších metod je ale muška mokrá, jenž bývá nahazována šikmo napříč proudem. Na šňůře, která se postupně napíná směrem po proudu, záběr často vidíme i cítíme jako ránu do prutu. Toto je pro tlouště jedna z nejvíce účinných metod. S ní uspějeme hlavně na klidnější vodě. Navíc takto můžeme tlouště lovit na poměrně velkou vzdálenost.

Nymfování na tlouště nebývá tak úspěšné jako je tomu u lososovitých. Muška driftující u dna často uniká jejich zájmu. Mnoho záběrů ale přichází na konci vedení nymfy, kdy bývá proudem vynesena výš nade dno.

Účinnost nymfy stoupá zejména ve velmi rychlé vodě, pod jejíž hladinou jsou proudové stíny, kde odpočívají i „pomalejší“ ryby a zejména v chladu a zimě. Tloušť ochotně bere celý rok, ve studené vodě ale bývá aktivní pouze u dna v hlubokých tůních a jámách.

hezký tloušť z Berounky

Nymfy zatížené mosaznou kuličkou bývají úspěšné ale i na stojatých vodách. Při pomalém stahování na ně berou nejen tloušti ale také všechny ostatní druhy ryb.

Muškaření se streamery na tlouště

V sezóně dravců můžeme přikročit i k lovu na streamer. Úlovků nebývá tak mnoho, zato ale můžeme vydráždit pořádné macky. Půlmetrový tloušť zhltne i deseticentimetrový streamer jako malinu. Velmi oblíbený je klasický wooly bugger v černé barvě. Tuto barvu mají velcí jedinci velmi rádi, protože jim údajně připomíná vypasené pijavice, na kterých si rádi smlsnou.

Závěr

Věřím, že mnozí jste již ostřílení borci, co se lovu tlouště týče. Možná ale s muškařským prutem jezdíte mnoho kilometrů aniž byste ho někdy vyzkoušeli na vodách v blízkosti domova. Dá se s ním chytat i v samém centru Prahy, ostatních velkých měst nebo na vesnických rybnících a přehradách.

Můžete si tak velmi zajímavě zpestřit pobyt u vody a možná rozšířit zájem o muškaření i mezi ostatní rybáře. Úlovky z MP vod navíc bývají velikostně velmi zajímavé!

Přečtěte si také: Mokrá muška aneb muškaření je nejen pro suchary

Red Tag – muška, která dobyla svět

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.