Montáž na panáčka alias Snowman
Panáček patří mezi montáže na kapry oblíbené již v začátcích boilies na našich vodách. V roce zahraničí je známější pod názvem Snowman (sněhulák).
Nejde o nic složitého. Jde o použití dvou kuliček na jednom vlasovém přívěsu. Poslední kulička se používá plovoucí a boilies tak na dně panáčkuje. Existuje ale i řada dalších variant včetně použití umělých materiálů zajišťujících vyplývání nástrahy. Hodí se k používání hlavně na čistém dnu.
Postup, jak navázat montáž na panáčka není přesně daný
V podstatě jde o to, použít dvě kuličky jak jsme již vysvětlili. Někdo používá dvě koule stejné velikosti. Potom je ale potřeba zajistit, aby plovoucí koule nezvedala i tu potápivou. To se může stát pokud je potápka řádně prosušená. Většinou na to přijdete až u vody. Není to ale taková tragédie, stačí plovku seříznout a je to vyřešené. Obecně se jako plovoucí používá menší kulička nebo dokonce umělina.
Jak si montáž sestavíte záleží dost na vás:
- Základ je vytvořit přívěs. Můžete použít kroužek a bužírku například
- Na něj navléknete boilies
- Blíž k háčku jde potápivá koule
- Jako druhá následuje plovoucí
Souhrn všemožných serepetiček a nic o logice věci. O co vlastně jde? Mít nástrahu na stejném místě, aby mi necestovala se směrem větru, proudem vody či přítažné síly zkrouceného vlasce a to v různé výšce ode dna nebo chcete-li hladiny. Dále využít logiky poznání , že ryby nasají potravu ( nástrahu) a s ní i háček, aniž by háček musel být ukryt v nástraze. Nástraha pak může být tuhá až tvrdá , nepodléhající deformaci při záseku a navíc háček nepronikne až do trávícího ústrojí ryby při pozdním záseku. Háček lze tudíž snáze uvolnit z tlamy ryby. Nebo je to jinak ? Kdo mi odpoví?