Chod rig – montáže na kapry do bahna nebo do trávy
Chod rigu jsme se věnovali již v článku o lovu kaprů v zabahněných lokalitách. Je to vlastně helikoptérová montáž, která je uzpůsobená pro lov nade dnem tak, aby byla použitelná v hlubším bahně či vyšším porostu.
Svého času šlo o velmi populární montáže na kapry, které mnozí používali bez rozmyslu i tam, kde to nebylo potřeba.
Pokud jde o vázání chod rigu, je to v podstatě jednoduchá věc. Chod rig je vlastně kus nepříliš dlouhého fluo návazce s háčkem. Ten je přes kroužek navlečený na hlavním návazci nejčastěji z olověnky, který je ukotvený koncovou zátěží. Pohyb háčku je vymezený zarážkou.
Jakmile montáž spadne do vody, tak koncové olovo zapadne do dna. Návazec s chod rigem je ale výš na šňůře a díky plovoucímu boilies trčí nad porostem nebo bahnem.
*Chod rig se jako všechny ostatní montáže dá koupit hotový
Souhrn všemožných serepetiček a nic o logice věci. O co vlastně jde? Mít nástrahu na stejném místě, aby mi necestovala se směrem větru, proudem vody či přítažné síly zkrouceného vlasce a to v různé výšce ode dna nebo chcete-li hladiny. Dále využít logiky poznání , že ryby nasají potravu ( nástrahu) a s ní i háček, aniž by háček musel být ukryt v nástraze. Nástraha pak může být tuhá až tvrdá , nepodléhající deformaci při záseku a navíc háček nepronikne až do trávícího ústrojí ryby při pozdním záseku. Háček lze tudíž snáze uvolnit z tlamy ryby. Nebo je to jinak ? Kdo mi odpoví?