Lov velkých štik na svazové vodě – tipy, triky

lov velkých štik

Průměrná velikost chycených štik na vláčku není zrovna ohromující. Většinou se setkáte s rybou těsně nad dolní mírou a každý úlovek nad hranici sedmdesáti centimetrů je pomalu důvod k oslavě. Cílený lov velkých štik na svazové vodě je dnešními slovy velká výzva, která však důkladně prověří vaše odhodlání a výdrž.

Tlak na štiku je enormní, rozhodně daleko větší než na kapra, kterého se vysazuje řádově daleko více. Nedělejme si iluze, že velká část dravých ryb neskončí na pekáči díky jejich chutnému masu. Těch co přežijí je pak mnohonásobně menší počet a jsou navíc pěkně mazané.

Praxe přesto ukazuje, že i přes nelehký život zubatých dravců, není trofejní štika takovou vzácností jak se může zdát.

Lov velkých štik vyžaduje velké nasazení

Hlavní věc, která lov opravdu velkých štik provází je utrpení. Trpí nejen rybář, jeho peněženka ale často i rodina, která bývá od června do konce roku odsunuta na druhou kolej. Jeden známý rybář, mi při rozhovoru vtipně doporučil, že je vhodné zanechat doma nějakou lepší fotografii ať děti alespoň vědí, jak tatínek vypadá.

Z technického hlediska musíte zvládnout pořízení příslušného vercajku na vláčení a velké ryby. Vhodné je uvažovat i o multiplikátoru. Prut a naviják ale tvoří jen počáteční výdaje. Mnohem víc peněz časem sežerou objemné nástrahy a na rozlehlých revírech i člun a motor.

Proti snaze o lov velkých štik ale působí paradoxně nejvíce psychika. Chození okolo vody s příslušně kalibrovaným vybavením vás prakticky úplně vylučuje z možnosti ulovit jakoukoliv jinou menší rybu. A málokdo je takový tvrďák, že po deseti celodenních vycházkách bez záběru raději nesáhne po UL prutu aby si vytáhl alespoň okouna nebo tlouště.

Cesta k vytoužené metrovce je lemovaná stovkami prutohodin vašeho volného času. Spoustou utržených velmi drahých nástrah a dalšími útrapami.

Chytejte na velké nástrahy

Celý princip cílení na trofejní rybu je u štiky vlastně triviální. Jde hlavně o velikost nástrahy. Nezřídka metrová ryba skočí na malou nástrahu ale chodit s tím cíleně na velké ryby nejde.

Štika zvládá jednu úžasnou věc. Dokáže sežrat rybu, která dosahuje poloviny její délky. Občas to dokonce neodhadne a snaží se sežrat i sobě rovného živočicha. Zejména menší štiky stejného ročníku jsou přeborníky vzájemného požírání. Často to končí blbě pro obě strany, neboť vítěz se kořistí doslova zadáví (a pak, že se ryba nemůže utopit).

Velikost nástrah můžete dimenzovat opravdu štědře neboť i na dvacet centimetrů dlouhý wobler se s klidem pověsí i půlmetrová kudlička. V tomto směru je jediný limit jen to, co se dá vůbec zakoupit či vyrobit. Nástrahy v délce 20 – 30 cm jsou pro naše snahy ideální.

TIP! Chcete se pochlubit úlovkem nebo zážitkem z ryb? Vkládat příspěvky do rubriky "Vaše úlovky" můžete zde: Vložit úlovek!

Nebojte se chytat na velké gumy

Lov velkých štik není jen o monstrózních woblerech. Oproti zažitým přestávám, že gumová nástraha se hodí do zimy, můžete s klidem lovit na velké gumy už od zahájení. Nepotřebujete znát nic víc než rovnoměrné a přerušované navíjení s pády ke dnu. Štika to bere při pauze mezi každým poskokem. Tyto nástrahy ale díky pohybu hlavně u dna nemají většinou takovou plošnou účinnost jako velký wobler ve sloupci, který je schopen nalákat rybu i z větší dálky.

! nástrahy nad 20 cm délky na Párys.cz!

Správný výběr revíru

Největší počet metrových štik u nás dokáží vyprodukovat přehradní nádrže. Zajímavé je, že i jezera s pár desítkami hektarů vydají často i více než jednu metrovou štiku ročně.

Charakter těchto vod štikám prostě vyhovuje. Dostatek potravy, velké vodní plochy, a žádné slibování revíru po desítky let umožňují vyrůst strašným krokodýlům.

Primát ve výskytu rekordních ryb pak drží samozřejmě notoricky známé údolní nádrže jako Lipno, Orlík, Slapy, Nechranice a mnohé další. Tyto plochy jsou tak rozsáhlé, že ani extrémní nájezdy rybářů nedokáží revíry vyplenit a velkých štik je zde opravdu mnoho. Na druhou stranu, zdaleka není jisté, že nějakou ulovíte. Zde už hraje obrovskou roli schopnost rybu najít nebo vědět, kde a jakém období chytat.

Přečtěte si také naše další články o lovu štik

Nebo pokračujte na články o jiných druzích. Jaká ryba vás zajímá?

boilies Bolen Candát feeder gumové nástrahy Jižní Morava kapr Kaprařina labe mrs muškaření Nechranice odebraná povolenka Okoun povolenka Praha pstruhařina Pstruh Duhový Pstruh Potoční pytlák přívlač rekordní úlovek rybářská stráž rybářský řád Severní Morava severní čechy střední čechy sumcařina Sumec tipy Tipy na nákup Tloušť UL přívlač usa Vaše úlovky videa o přívlači video wobler zarybnění Západní Čechy závody úhyn černá kronika črs Štika

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.