Lov kaprů v červnu v blízkosti břehu

rybník ve fiktivní obci psojedy
Ilustrační foto

Červen je jedno z mých nejoblíbenějších období na ryby. Dny jsou delší, jasnější a teplejší. Je fajn sedět venku, koukat, jak se to ve vodě hemží a užívat si přírody. V tomhle čase se taky chytí hodně ryb.

V tomhle článku vám povím o jedné mé oblíbené taktice na tuhle dobu, a to je chytání kaprů blízko břehu. Když říkám blízko, myslím přímo v mělčinách nebo v místech, kde se ryby často vyskytují jako jsou zátoky a hustě zarostlá místa. Budu mluvit o metodách, které rád používám, a dám vám pár tipů, jak najít dobrá místa na jezeře.

Je potřeba znát dobře konkrétní místa k rybolovu. Nejlépe se poznává voda na klidnějších rybnících a nádržích. Znamená to, že musíte vodu obejít a hledat ryby poblíž břehu a najít místa, kde by je šlo lovit. 

Důležité jsou dobré polarizační brýle, které vám dovolí vidět trochu víc do vody. Pomoc může také echolot nebo si v létě místo projít pěšky. Zaplavat si na lovném místě není na škodu. Cílem je najít nějaké výraznější místo, čist úsek kam je vhodné nahazovat. Oťukat dno si také můžete pomocí olova.

Někdy je lepší revír nejdřív obejít a pak začít chytat. Pro někoho možná ztráta času ale investovaná půlhodina na obhlídku se může vyplatit.

Abyste dosáhli nejlepších výsledků, musíte také být ochotní ke změně místa. Dlouhá doba bez kontaktu – je třeba jít o kus jinam. Cestování s co nejlehčí výbavou na jednodenní nebo noční výpravu je výhoda. 

Čím více výbavy nesete, tím těžší a náročnější je přesun po jezeře. Náhradní věci nebo další krmení můžete pro jistotu mít v autě ale tahat to k vodě všechno nemusíte.

Satelitní a letecké mapy (ideálně aplikace Mapy.cz, kde máte na výběr letecké fotky z různých let od roku asi 2001) je bezpochyby je jeden z nejlepších nástrojů pro získání alternativního pohledu na revír bez použití dronu nebo echolotu. Používám ho hlavně k pochopení, kde jsou mělké oblasti jezera; tyto oblasti jsou často viditelné na leteckých snímcích a dávají vám dobrý přehled o tom, kam se kapři mohou začít stěhovat, když se voda ohřeje.

Často si můžete najít snímek z doby, kdy byl revír vypuštěný nebo na nižším stavu vody, což na leteckém snímku dobře vyniká.

Po příjezdu na menší vodu si rád rybník obejdu. Oblasti, kde nejsou vidět žádné ryby přejdu a hledám bud ryby viditelné u hladiny, místa kde kapři skáčou nebo řetízkování bublin jak kapři ryjí ve dně! Tato metoda na menších i středních vodách pomáhá v rozhodnutí, kde lovit. Klíčem k úspěchu je pozorování, sledování projevů ryb a poté rozhodování na základě toho, co vidíte.

Jako krmení je skvělý partikl nebo různé mixy

Mezi vhodné návnady patří nasekané boilies, drobný partikl a method nebo PVA mix. Jsou relativně hrubé ale bez příliš velkých částí a jsou skvělé pro to, aby se ryby krmily blízko dna a držely se na místě. 

V dnech, kdy se mi nedaří najít ryby blízko břehu, ale stále věřím, že by mohly být záběry od ryb navštěvujících zátoky, jednoduše rozptýlím menší dávky návnady pomocí praku a později tato místa zkontroluji, jestli jsou zde nějaké známky krmení, jako bublání nebo pohyb ryb.

Existuje trochu riziko, že vám na místo někde vleze ale já nejsem lakomý:)

Kaprařská videa foto

Vaše oči jsou vaším největším nástrojem při rybolovu, sledování kaprů může být někdy bezvýsledné, ale nic nenahradí pozorování vody. Dobré polarizační brýle jsou výhoda. Jsem taky jeden z těch kdo nosí malý dalekohled. Ten je super pro sledování míst na hladině nebo oblastí blízko rákosů atd., kde mohou být na dálku pouhým okem stěží viditelné znaky bublání nebo zvíření bahna

Nejlepší je však zkoumání vodní plochy pohledem z vyvýšených břehů, pokud takové poblíž vody jsou. To vám často poskytne dobrý úhel pohledu a uvidíte ryby těsně pod hladinou.

Není pochyb o  tom, že PVAčka představují velmi elegantní způsob, jak dopravit montáž i trochu krmení společně na místo lovu. PVA má několik významných výhod oproti použití samotné montáže. Za prvé, zanechává super atraktivní hromádku návnady přímo kolem vaší nástrahy.

Za druhé, zajišťuje, že pokud je na dně nějaký problém, montáž bude chráněna před zamotáním během dopadu. Zároveň taky pomáhá proti zapadnutí montáže do bahna. Někdy mohou být místa blízko břehu trochu bahnitá, právě tam se ryby občas rádi krmí. PVA sáček zajišťuje, že můžete být jisti, že jste účinně připraveni!

kapr

Na mělčinách blízko břehu se kapři někdy krmí mnohem opatrněji než v hlubších vodách. Proto se dá říct, že krátký návazec uvnitř sáčku zajišťuje optimální šanci na zaseknutí. Když už kapři ztratí ostražitost a začnou se krmit, tak krátký návazec s dobře vyváženou nástrahou dává největší předpoklad, že vše klapne.

Variantou lovu na mělčině je chytání na hladině, protože mnohokrát se může objevit příležitost, kdy ryby krmí blízko hladiny.

. Být připraven mi umožňuje rychle se přizpůsobit a s sebou nosím i prut s plovoucí návnadou, abych mohl rychle přidat plovoucí návnadu do loviště s minimální námahou.

Toto jsou klíčové aspekty, které vám podle pomohou chytit více kaprů s příchodem léta. Využití těchto metod vám umožní se přizpůsobit a zůstat aktivní, lovit při příležitostech, které se naskytnou, a doufejme, že vám přinesou pár dalších ryb!

Čtěte také:

Netradiční příchuť boilies: kapří guláš láká ryby i na silně zabahněných vodách

Jak na vlasce a pletenky pro lov kaprů, vlastnosti a rozdíly

Odolný a lehký naviják pro lov velkých ryb: Penn Tidal Long Cast 7000

1 Comment

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.