Kráľová Carp Cup: velké kaprařské závody začaly na Slovensku

kaprařina
Ilustrační foto: redakce

Plejádu velkých kaprových klání v letošním roce doplní také nový závod nedaleko od našich hranic. Na jižním Slovensku před dvěma dny začal první ročník Kráľová Carp Cup. Téměř 80 týmů bude závodit na jedné z oblíbených slovenských přehrad.

Jde o mezinárodní rybářské závody, které budou svou délkou a intenzitou podobnou výzvou pro rybáře jako srovnatelné akce u nás i v zahraničí.

Závod se koná od 22. října 2023, 12:00 do 28. října 2023 do 08:00 na vodní nádrži Kráľová.

Sledovat aktuality můžete na Facebooku na stránce fb.com/kralovacarpcup.

Základní Informace a Harmonogram

  • Registrace : 21. října 2023 od 10:00 do 17:00
  • Slavnostní zahájení: 21. října 2023 ve 18:00 v konferenčním sále hotelu Event Kaskády
  • Losování lovných míst: 21. října 2023 ve 18:30
  • Obsazení lovných míst: 22. října 2023 od 07:00
  • Začátek závodu: 22. října 2023 ve 12:00
  • Konec závodu: 28. října 2023 do 08:00
  • Závěrečný ceremoniál a předání cen: 28. října 2023 ve 12:00 v konferenčním sále hotelu Event Kaskády

Pro více informací o pravidlech a průběhu akce se můžete podívat na online výsledky Kráľová Carp Cup. 2023.

Vodní dílo Králová, známé také jako Kaskády, tvoří významnou součást Vážské kaskády, a nachází se na řece Váh poblíž měst Sereď, Galanta a Šaľa v úseku mezi říčními kilometrickými značkami 44,2 a 78,6 km. Dokončeno bylo v roce 1985.

O revíru Králová

Přehrada Kráľová (číslo revíru SRZ  2-4930-1-1), byla postavena s několika hlavními cíli. Prvním z nich bylo energetické využití řeky Váh, což přináší významné množství elektrické energie pro region. Druhým cílem byla ochrana přilehlého území před povodněmi, což je nesmírně důležité pro prevenci ztrát na životech a majetku. Vodní dílo bylo také klíčové pro těžbu štěrkopísku a zásobování zavlažovací vodou pro zemědělství v regionu.

Kromě toho umožnila Kráľová splavnění daného úseku řeky Váh, což bylo pro dopravu zboží a surovin zásadní. Dalším významným aspektem byl chov ryb a využití nádrže jako místa pro rekreaci a vodní sporty. Toto vodní dílo se tak stalo důležitým prvkem pro společenský a ekonomický rozvoj regionu.

Nádrž se pravidelně vypouští, úlovky kaprů jsou přesto slušné

V roce 2022 bylo provedeno vypuštění nádrže Králová, k čemuž údajně dochází každých deset let, a to zejména z důvodu kontroly stavu a údržby na objektech vodního díla.

Proces vypouštění nádrže Králová začal během roku 2022 a pokles hladiny trval dva měsíce, koncem léta téhož roku. Snížená hladina umožnila provádět potřebnou údržbu a opravy na vodním díle, což zajistí, že nádrž Králová bude i nadále sloužit svým účelům.

Nádrž slouží zejména k výrobě el. energie, ochraně před povodněmi, a také vytváří prostor pro rekreaci a vodní sporty včetně rybolovu. Revír má rozlohu přesahující tisíc hektarů a je považován za jeden z největších kaprových revírů v regionu. Pro rybáře, kteří sem míří, platí určitá pravidla, mezi nimiž lze zmínit například horní míra pro ulovené kapry, stanovená na 70 centimetrů.

Nádrž Králová získala svou slávu díky impozantním úlovkům. Kromě slušných kaprů, zde mohou rybáři chytit i candáty a sumce, což činí tuto vodní nádrž oblíbeným místem pro milovníky všech druhů rybaření.

O úspěších slovenských kaprařů při zimní kaprařině z lodi na tomto revíru jsme informovali loni zde.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.