Kormorán slupne velkou rybu jako nic (video)

kormorán
Foto: Ugarit5, CC BY-SA 4.0 , via Wikimedia Commons

Kormoráni mají velký apetit, což je možné vidět na stavu rybí obsádky. Na internetu dokonce kolují videa, kde krásně vidíte, že do sebe nasouká i rybu slušné velikosti.

Narvat do sebe například kapra jako jednohubku je jednoznačně skvělý výkon, jako rybáři tomu ale tleskat nemůžeme.

Například kormorán velký (Phalacrocorax carbo) je migrující pták z rodiny kormoránovitých, rozšířený po celém světě kromě Jižní Ameriky a Antarktidy.

Během letu často utváří formaci klínu, což může být zaměnitelné s husami, ale lze je od sebe odlišit podle rychlejšího kmitání křídel (kormorán mává rychleji než husa) a charakteristického tvaru těla.

Kormorán letící s typicky nataženým krkem, dlouhým ocasem a roztaženými křídly připomíná při pohledu ze země kříž.

Jako rybáři jej ale známe spíše na zemi, respektive u vody, kde jeho početná hejna hodují na rybách. Že je kormorán velký jedlík, to se všeobecně ví.

S jakou chutí ale do sebe dokáže ládovat ryby, to se můžete podívat například na následujících videích. Není divu, že řeky a rybníky po jeho nájezdech zejí skoro prázdnotou.

Populace kormoránů v Evropě se za poslední desítky let zmnohonásobila

Evropská populace kormoránů byla v polovině 20. století téměř vyhlazena. Nicméně zavedení ochranářských opatření v různých evropských zemích v období let 1965 až 1981 přineslo expanzivní nárůst, někdy až o 18 % ročně.

To vedlo k dramatickému zvýšení hnízdních populací v Nizozemsku, Německu, Dánsku a Švédsku, které v roce 1991 dosáhly 62 250 párů.

V současné době evropská populace kormorána velkého čítá více než 310 000 párů, přičemž největší počet hnízdí v Dánsku (36 až 41 tisíc párů).

Wikipedie dále uvádí, že roku 1960 hnízdilo v celé Evropě jen 4000 párů. V roce 2000 jich mohlo být zmíněných 310 až 370 tisíc.

Přesný odečet stavu populace je totiž velmi složitý. Fakulta rybářství a ochrany vod došla k číslu 813 hnízdících a 13 148 migrujících a zimujících ptáků v roce 2019, přičemž největší škody u nás působí právě migrující jedinci.

V České republice kormoráni loví, dle Wikipedie, hlavně plotice, okouny, oukleje a jelce, což tvoří více než 75 % jejich kořisti na volných vodách mimo produkční rybníky.

Na rybářských revírech dokážou během zimního období odlovit až 80 kg ryb z každého hektaru vodní plochy, například na Vltavě v Praze.

V zimě loví obvykle ryby až pětkrát těžší než v letním období, když dosahují průměrné hmotnosti 157 gramů, oproti letním 30 gramům.

Typickou kořistí jsou ryby o délce kolem 18,5 cm, přičemž 95 % ulovených ryb měří méně než 30 cm. Vzácně loví i ryby větší než 50 cm, jako jsou štiky, parmy nebo úhoři.

Průměrný kormorán spotřebuje denně asi 400 – 800 g ryb, údaje se různí. Za problém je považován ale také fakt, že kormoráni část ryb také jen poraní, což způsobuje další škody a úhyny. Poměrně časté úlovky ryb se zraněními to nepřímo potvrzují.

Vltava 7 a pěkná štika

Zdroje: Wikipedia, FROV JU, ČRS ZČÚS

ČTĚTE TAKÉ:

Pytlák nabral porybného na kapotu, další dopadla RS na Nechranicích

Berou ryby lépe za úplňku nebo při novoluní?

1 Comment

  1. Hlavne ze to ty zeleny kreteni porad chrani.Celou zimu az do ted chytam plno naklovanych a jinak pozkozenych ryb.Kdyz jdu rano na ryby na ohri tak to jsou desitky kormoranu co nalitavaj jeste za tmy na vodu.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.