Kompenzace za otravu ve Štětí: papírna štědře přispěje ČRS

ryby z Bečvy obsahují těžké kovy a další nebezpečné prvky a otrava na labi
Ilustrační foto: Redakce

Lednová otrava Labe v severočeském Štětí je sice stále ve vyšetřování. Zdejší papírny ale k věci staví čelem a po jednání, které inicioval územní Svaz z Ústí nad Labem, se rozhodli s kompenzacemi nečekat. Svaz jako náhradu získá několikanásobně větší částku než je výše škody.

Otrava na Labi u Štětí v lednu 2022

K otravě řeky Labe došlo o víkendu, 15. ledna 2022 v odpoledních hodinách na revíru Labe 13 (441 028), u města Štětí. Bohužel, pod výpustí ze zdejších známých papíren se nacházelo zimoviště ryb, kam se v tuto dobu stahují ryby ze širokého okolí.

Pod výpustí rybáři našli několik metrických centů uhynulých ryb, včetně trofejních sumců a dravé ryby všech druhů. Příčinou otravy byl nejspíše louh. Postupem času se objevila informace, že nešlo o únik jedovatých látek z přímého provozu ale o havárii na úseku dešťové kanalizace, kam vniklo větší množství vody a došlo k průplachu odpadních vod přímo do řeky.

Více o případu zde

O trestu a výši pokuty rozhodnou příslušné úřady na základě výsledků vyšetřování.

Již nyní se ale provozovatel papíren k věci postavil čelem a na základě požadavků ČRS přistoupil k odškodnění. Vedení společnosti vyjadřuje nad celou událostí velkou lítost a rozhodlo se severočeským rybářům revanšovat nad rámec odhadovaných škod.

Zde nezbývá než dodat, že odhadnout škody se v tomto případě nedá úplně přesně. Vzhledem k ročnímu období můžeme mít jistotu, že větší část ryb uhynula u dna. Celkové množství škod se tudíž jen velmi těžko odhaduje.

Proto považujeme za chvályhodné, že dojde k odškodnění v sumě několikanásobně převyšující oficiální odhady. ČRS se navíc nebude muset kompenzací domáhat úřední cestou, což šetří čas i peníze.

Kéž by se i jiné podobné události daly takto vyřešit. Nejlepší by ovšem bylo, kdyby k otravám nedocházelo vůbec. V tomto případ pomohou finanční prostředky zaplatit obnovu rybí obsádky. Kromě toho aké zbydou peníze například na rybářské kroužky a akce pro děti.

Zdroj: https://www.crsusti.cz/cz/aktuality/spolecnost-mondi-steti-uzavrela-s-crs-z-s-severoceskym-uzemnim-svazem-dohodu-o-financni-podpore-rozvoje-populaci-ryb-v-rece-labi

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.