Kam na pstruhy kolem Prahy

Poličský duhák

Hlavní město není zrovna zaslíbené lososovitým rybám. Poloha ve středu Čech je sice výborná pro klasické MP rybaření, se pstruhy to je ale horší. Přesto pár míst, kam na pstruhy, okolo Prahy máme. Nesmíte ale chtít lovit divoké potočáky v panenské přírodě.

Pražské pstruhovky

Pražský územní svaz má dokonce i regulérní pstruhové revíry, kam na pstruhy můžete vyrazit s pražskou P povolenkou. Moc jich není a jsou to spíše potoky. Přesto na ně určitá skupina pravidelně dochází. Vzhledem k suchu a globálnímu oteplování ale nečekejte nic jiného než vysazené duháky, kteří samozřejmě dost rychle zmizí. Možnosti tu ovšem jsou, stačí být ve správný čas na správném místě.

Rybník v Lahovicích

Praha má dokonce i rybník s pstruhovým režimem. Najdete ho na jihu Prahy, ve čtvrti Lahovice. Výhodou této nádrže je to, že zde platí i mimopstruhové povolenky. Nevýhodou je možnost pouze muškařit.

Další nevýhodou rybníku v Lahovicích jsou podivné existence na břehu. Na jaře 2020 se navíc lišilo číslo revíru v soupisu a na velké ceduli přímo u rybníka. Pokud je zrovna nasypáno, tak se zachytat dá.

Úlovky pstruhů na Vltavě

Vltava 7 s celoročním lovem dravců přívlačí
V7 – hlavní pražská „pstruhovka“

Chodit cíleně na Vltavu s tím, že chytnu pstruha je trochu pošetilost. Není to ale úplný nesmysl. Pravidelně se pstruh sype na Vltavu 7, kde máte možnost vláčet celoročně. Je to ovšem poměrně těžká voda. Kdysi to byla exkluzivní pražská pstruhovka. Dal se tady bez potíží chytat i lipan a dokonce se vysazovala i hlavatka. Stavba jezu v Modřanech ale z řeky udělala spíš kanál, podobně jako to známe z Labe.

Absence rozmanitosti toku a vypouštění jen spodní vody z Vraného, navíc řeku změnila na neuvěřitelně chudou stoku bez velkého množství potravy a kyslíku. Je to v podstatě velmi rychle proudící žlab. Ryby zde ovšem jsou a ne málo, pravidelně se vysazuje siven i duhák. Můžete narazit i na ostatní dravce.

Bere to ale všelijak protože k výše uvedeným negativům se přidává i bezohledná manipulace na vodních dílech, která řeku střídavě utahuje nebo náhle pouští dvojnásobný průtok. (Energetici vyrovnávají spotřebu v přenosové síti, příroda je až na posledním místě).

Na pstruha ovšem narazíte i pod soutokem na Vltavě 6, kam zřejmě splave hodně ryb ze sedmičky. Rybáři zde ročně vykazují stovky ponechaných duháků. Stejně tak se občas chytí pstruh duhový pod každým pražským jezem. Občas má někdo štěstí na potočáka. Odkud se tyto ryby berou je ovšem záhada. Pravděpodobně jde o farmové Po z umělých odchovů.

Pstruhový režim na rybnících ve středních Čechách

Tutová šance, jak chytit pstruha, je výlet na některý z rybníků, které na podzim přecházejí do P režimu. O co jde? Středočeský územní svaz vede několik rybníků v kombinovaném režimu. Přes léto je to běžný mimopstruhový revír. Od podzimu do jara se z něj ovšem stává pstruhovka. Můžete tu navíc rybařit celou zimu.

Musíte ale splnit několik podmínek:

  • Platná P na revíry SÚS (nebo celosvazová)
  • Vyřídit si speciální povolení k odlovu na webu SUS – zdarma na celý rok
  • Zaplatit si smskou místenku na konkrétní den

Revíry v tomto režimu jsou docela štědře zarybňovány. Díky místenkám a extra povolení se navíc docela daří odhánět různé nekalé živly od vody. Většina revírů je přitom do hodiny jízdy z centra Prahy a mnohé jsou dostupné i veřejnou dopravou.

Seznam těchto revírů naleznete zde. Pro lov pstruhů je výborná například Rachyně nebo Dvorce u Lysé nad Labem.

Kam na pstruhy – soukromé revíry

duhák v síti. Kam na pstruhy poradíme v článku

Soukromáků je kolem Prahy habaděj. Mnohé z nich se zaměřují i na lov duháků. Cena povolenky se většinou pohybuje v rozmezí 300 – 500 Kč, což docela ujde. Na většině míst si celkem pěkně zachytáte.

Písák v Poděbradech

Poděbrady jsou z Prahy velice dobře dostupné po dálnici, teoreticky i vlakem. Na jižním okraji města je dost zatopených pískoven, které patří místní MO. Poblíž nich ale najdete i menší Písák, který je soukromým revírem. Zarybnění je solidní. Kromě lososovitých ryb se dá chytit i pěkný candát a ostatní druhy ryb. Pořádají se zde i závody typu Trout Area. Nevýhodou je provoz jen o víkendech.

Plandavky připravené k lovu
Bez plandavek to na duháka nejde

Jezero za Valem

Tady jsou vlastně dvě jezera, kde se dá rybařit na všechny druhy ryb. Kromě klasických dravců se zarybňuje i duhákem a sivenem. Ceny jsou pro vláčkaře vcelku příznivé (od dvou stovek). Navíc můžete chytit i nějakou tu pěknou štiku. Jezera najdete také u dálnice D11, kousek od exitu 35.

Rybník Ráček

Nedaleko Krušovic se nachází další rybník, kam na pstruhy může vyrazit prakticky každý. Lov pstruhů zde probíhá stylem podzim jaro. Můžete si tady vyzkoušet i lov na dírkách, pokud tedy bude mrznout.

Duhák je nejčastější cílovou rybou při lovu na dirkách. Míst kam na pstruhy na dírky je u nás dost
To není špatný úlovek, že?

*Chybí vám tady nějaký oblíbený revír? Hoďte nám tipy do komentářů!

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.