Jaký vlasec nebo šňůru na lov pstruhů? Aneb 1200 Kč za pletenku nelituju

jaký vlasec na pstruhy

S blížícím se zahájením na pstruhovce je potřeba také omrknout stav toho, co máte na navijáku. Přelom sezony je ideální čas na případnou výměnu. Otázkou ale zůstává, co tam dát. Pletenku nebo vlasec?

Pstruhařina je totiž asi poslední obor přívlače, kde má klasický monofilní vlasec své místo, nebo ne?

Přiznám se, že osobně už asi druhý rok jedu šňůru od Momoi, která je poměrně drahá (asi 1200 Kč). Přesto vlasec nezatracuji a na náhradním navijáku pořád mám fluo vlasec 0,12 mm.

Zkusím nějak předestřít výhody i nevýhody obou variant. Podotýkám, že jsem do článku dal pár příkladů na konkrétní výrobky s odkazem na e-shop, tak snad trocha reklamy nikoho nepohorší. Na celou věc se nyní budeme dívat z hlediska lovu pstruhů obecných a duhových na tekoucím pstruhovém revíru – řece, potoku. Nikoliv pro lov na duhákodromu (pstruhovém rybníku), kde to funguje trochu jinak.

Nejdřív ale ještě jedno dilema – jakou barvu?

momoi

Vlasce ale i šňůry na přívlač se často vyrábí ve výrazných barvách. Díky tomu jsou dobře vidět při náhozu i vedení nástrahy, což je velmi praktické. Ostatně, podobné brvy se používají s oblibou třeba na kaprové vlasce.

Není to ale nápadné v křišťálově čistých pstruhových vodách? Dle zkušeností to rybám kupodivu asi příliš nevadí a tak můžete sami zvážit, jestli zvolíte barvu výraznou nebo naopak nenápadnější. Je to jen na vás.

Vlasec na pstruhy – levné a funkční řešení (a osvědčené)

Výhodu vlasce na první pohled představuje jeho cena. Připravte si cca dvě stovky a máte vystaráno na celou sezonu. Když koupíte dobře, tak i na dvě jelikož se dá občas levně sehnat větší návin.

Pokud si porovnáte cenovku kvalitních šňůr, tak zjistíte, že byste za ty peníze mohli koupit nějaký levnější prut.

Dobrý vlasec nejenže nestojí skoro nic, navíc má ještě například docela dobrou odolnost proti otěru, s čímž šňůry trochu bojují. I ty drahé.

Tip: nejlegendárnější vlasce na pstruhy se vyrábí pod značkou STROFT

Stroft Vlasec Color Yellow-fluoro 100m - 0,16mm 2,5kg

Pletenka sice může mít dobrou nosnost v úplně titěrném průměru, stran odření je na tom vlasec s odolností o něco lépe.

Čím se ještě vlasec liší od pletenky?

Vlasec má většinou výrazně větší průtažnost a tedy dost pruží. To je věc, proč se dnešní přívlač odehrává hlavně na pletenky, které nepruží skoro vůbec.

Čím víc pružení, tím horší kontakt s nástrahou a horší čtení záběrů. Je to nevýhoda ale na pstruhovém revíru to může někdy představovat spíše pozitivum.

Díky pružnosti vlasec odpustí zdolávací chyby, při nichž na pletence už padá ryba z háčku.

jaký vlasec na pstruhy

V poměrně titěrných rozměrech českých a moravských toků se většinou chytá docela nablízko a kontakt s nástrahou máte dobrý i při použití průtažného monofilního vlasce. Jiná situace nastává na větším toku či na stojaté vodě.

Horská Kamenice

Proto je vlasec na pstruhovku vcelku uspokojivou volbou. Jeho negativa zde nejsou tak výrazná jako například při lovu candátů, kde je pletenka rozhodně vhodnějším kandidátem.

Nevýhodou vlasce je ovšem nižší nosnost a tím nutnost použít větší průměr než v případě kvalitní (to je důležité podotknout) pletenky. Na pstruhovou přívlač se hodí vlasec v průměru 0,12 až 0,15 mm.

Nevýhodou většího průměru vlákna je například jeho větší nápadnost. Ale také horší vlastnosti při vedení nástrahy. Čím tlustší vlákno, tím víc se do něj tlačí proudící voda.

Na vlasci vzniká tzv. „pytel“ a následkem se dál zhoršuje kontakt s tím, co se děje na konci. Nevýhodou ale je, že velmi drobná nástraha vám například hůře proklesá vodním sloupcem, takže se nemusíte dostat k rybám ukrytým u dna. To už trochu zhoršuje šanci něco chytit.

Pstruh potoční

Tloušťka vlasce znamená také kratší délku hodu. Je to znát zejména při použití UL nástrah o velmi nízké hmotnosti, kde odvíjející se vlasec při náhozu dost brzdí.

Přesto si myslím, že vlasec je dobrá volba. Hlavně z hlediska financí. Ale ani jeho užitné vlastnosti nejsou špatné. Kvalitní vlasec za pár stovek je navíc rozhodně výrazně lepší volba než nekvalitní levná šňůra, která mnoho pozitiv nenabídne.

Ultratenká pletenka v průměrech cca 0,06 mm až 0,08 mm

Dobré šňůry na lov pstruhů stojí majlant. Za Momoiku jsem dal asi 1200 Kč s poštovným ale je fakt výborná, když nepočítám fakt, že fluo zbarvení z ní sundala voda v řece během pár vycházek. Buhví co do té vody z ČOVky teče.

Levné šňůry naopak většinou nejsou dostupné v požadovaných průměrech alespoň od 0,06 mm – 0,08 mm (pozor na tu nulu za desetinnou čárkou). Dnes už jsou na trhu dokonce o trochu tenčí výrobky.

Levné šňůry často mají další dva problémy. Na férovku mají jiný průměr než je na obalu, což je tedy potíž v celém oboru vlasců a šňůr, kupodivu dost výrobců si přesností měření a výroby neláme hlavu.

Nepříjemné to je právě v oblasti jemných vláken. U třicítky pletenky je nějaká ta odchylka, ve stylu +- pár setinek milimetru, tolerovatelná. U tenkých pletenek tohle nechcete, rozdíl mezi osmičkou a dvanáctkou je propastný.

Některé nekvalitní pletenky stále nemají ani náznakem kulatý průřez. Je to hlavně záležitost některých superlevných nabídek z Asie, tak bacha na to.

Nejkvalitnější pstruhové pletenky jsou proto drahé jako prase, těžko to říct jinak. Abych zas nepřeháněl, poslední dobou se tedy objevují také výrazně levnější varianty tenkých šňůrek, zatím jsem ale nezkoušel, tak uvidíme. Třeba konkurence posune ceny níž.

Za špičku jsou obyčejně považovány výrobky Momoi, kolem 1100 Kč až 1200 Kč. Trochu levnější může být Varivas (například Varivas Avani Light Game 0,07 mm do 900 Kč/100m)

Varivas ???ra Avani Light Game PE 100m - 0,090mm

Proč utrácet takové peníze za šňůru?

Já bych řekl, že finta není ani tak v nenápadnosti něčeho, co se chlubí průměrem třeba 0,06 mm, ale spíš v pocitu, který z chytání máte. Zlepšuje to samozřejmě celou řadu technických aspektů vašeho chytání ale hlavně to zvyšuje i prostou radost z lovu. A když si to užíváte, tak na rybách asi vydržíte déle – tady už se i šance na úlovek logicky zvyšuje také.

Dobrá pletenka v tenkém průměru je fakt pecka. Najednou vám začnou létat nástrahy dál. I ty úplně titěrné woblírky, mikrojigové hlavičky, marmyšky a další UL přívlačovou droboť nahodíte v pohodě dost daleko.

Nemusíte tak chodit k rybám tak blízko a plašit si je. Určitě to pomáhá také přesnosti náhozů. Daleko nahodíte a velice dobře cítíte, co se děje na konci. Jednak jde o záběry ale také o škrtnutí o dno atd.

Pocitově jde o velmi příjemné chytaní, kde si můžete se vším krásně vyhrát. Vlasec je oproti tomu přece jen dosti hluchý.

zahájení pstruhové sezony

Pojďme na negativa:

Nevýhoda může nastat při zdolávání. Nesmíte mít úplně olšové ruce jelikož ryba má šanci se snáze sklepat, pletenka nepruží vůbec.

Další pověstnou nevýhodou je odolnost proti otěru, na níž splétané šňůry trochu trpí. Pletenka je sice kvalitní ale co chcete od takhle tenké pavučinky. Řeším to kouskem 30 cm tenkého fluorocarbonu, v nouzi i obyč vlasce, jenž vážu před nástrahu,.

Postupné kontakty s kameny na dně, někdy i větvemi nad vodou, to vše šňůrku trochu nahlodává. Trpí tím hlavně konec u nástrahy, někdo dává i metr fluoše. Fluorocarbon není příliš průtažný, takže vlastbosti pletenky v tomhle směru nekazí, navíc je nenápadný.

Variantou je použití obyčejného vlasce, který navíc pomůže odpružit výskoky ryb.

Na stoják bych šel asi klidně se samotnou šňůrou, na řece mám ale zkušenost, že kousek návazce je lepší. V opačném případě bych radil poslední metr šňůry průběžně během lovu kontrolovat a v případě poškození zastřihnout opotřebovanou část.

Výhody:

  • Tenčí průměr – nenápadnost, delší náhozy – hlavně s UL nástrahami, lepší vedení nástrah
  • Dokonalý kontakt s nástrahou

Nevýhody:

  • Náchylnost k otěru
  • Nutnost vybírat z prémiových výrobků – X násobně vyšší cena oproti vlasci

Čtěte také:

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.