Jaký prut na dravce? Záleží na způsobu lovu!

lov candáta na přívlač v zimě bývá úspěšný + jaký prut na dravce

O tom, že lov dravců vyžaduje jiný vercajk než například lov kapra vás asi nemusíme poučovat. Otázka, jaký prut na dravce koupit není zas tak jednoduchá Záleží to například na cílové rybě i způsobu lovu.

Prut na vyvěšenou – lov dravců na živou nástrahu

Chytat štiky na živou rybku můžete teoreticky třeba s kaprovým prutem. Hodně lidí to také dělá. Poslední roky ale vídám lovce na rybičku již většinou s pruty na vyvěšenou. To jsou ti s nápadně dlouhými pruty vystrčenými nad vodu.

V podstatě se takto loví klasicky na káču. Rozdíl je to v tom, že se používá delší a silnější teleskopický prut.

To má řadu výhod. Jednak to usnadňuje vyvěšení, tedy chytání v podstatě pod špičkou prutu blízko břehu, což je velmi účinná taktika.

Zároveň s tímto prutem jde snadno odhodit sestavu někam opodál.

Vyvěšená je v podstatě jedna z mála rybolovných technik, kde i v dnešní době rybáři rádi využívají teleskopické pruty.

 Jaký prut na dravce Momoi ???ra na p?�vla? Ryujin oran?ov� 150m - 0,181mm

Jaký prut vybrat na dravce, když chceme lovit na vyvěšenou?

Vyrábí se teleskopické speciály ve velkých délkách. V podstatě připomínají bolognesové pruty na plavanou. Rozdíl ovšem uvidíte hned. Speciální štikové pruty jsou oproti jemným plavačkovým boloňkám velmi tvrdé, s vrhací zátěží mnohdy hodně přes 100 gramů. 

Štika je silný predátor a prut musí být stavěný nejen na její zdolání ale také na nához s větší nástražní rybkou.

Mnohé pruty jsou dlouhé i víc jak 6 metrů:

Jaký prut na dravce pro přívlač?

Vláčení nabírá na popularitě. Pokud s tím teprve začínáte, tak můžete mít v hlavě trochu zmatek. 

Zjistíte totiž, že žádný univerzální vláčecí prut neexistuje. V závislosti na cílové rybě a typu revíru potřebujete pro každé podmínky jiné vybavení.

Základní rozdělení prutů:

  • Ultralehké – s vrhací zátěží pouze několika gramů
  • Lehká přívlač
  • Střední přívlač
  • Těžká přívlač

Témata výběru prutů do jednotlivých kategorií jsme rozebírali již několikrát a popravdě, nikdo v redakci nemá chuť to psát znovu.

Ultralehká přívlač je tak trochu módní vlna. S lehkým prutem a mikro nástrahami ale dokážete nachytat spoustu ryb i jako začátečník. Většinou se UL pruty používají na pstruhové soukromáky a menší řeky. Případně pro lov okounů.

UL pruty se vyrábí v délkách 180 až 210 centimetrů a vrhací zátěží do zhruba 12 gramů.

Lehká a střední přívlač

Toto je nejspíš ideální start pro začátečníky. Vláčecí pruty v těchto dvou kategoriích jsou nejpoužívanější pro lov běžných velikostí dravců na českých vodách.

S vrhací zátěží cca od 15 – 40 gramů si ještě alespoň trochu užijete lov větších okounů (tady se možná začnou někteří závodníci chytat za hlavu, ale ne každý chce chodit k vodě s více pruty, aby si na okouny mohl vzít ULko a střídat to se štikovým vercajkem) a zároveň zdoláte v pohodě běžné štiky a candáty.

Na candáta vám pruty v této kategorii vcelku postačí (viz článek o prutech na candáty). Co se týče štik, tak s ohledem na průměrnou velikost štiky na českých revírech většinou též. 

Pokud ale jedete na revír, kde jsou štiky větších rozměrů – nějaký soukromák nebo výprava do Skandinávie, tak si kupte něco bytelnějšího.

Na metrové štiky není prut 80 g a silná pletenka vůbec přehnané vybavení, mnozí ostřílení štikobijci používají pruty ještě tvrdší.

Délka prutu záleží na typu revíru

Obligátní otázka padá ohledně délky prutu. Jak vybrat prut na dravce, aby vyhovoval nejen gramáži ale zároveň taky délkou?

Platí dvě základní pravidla:

  • Čím delší prut, tím déle nahodíš
  • Čím kratší prut, tím snazší manipulace mezi křovími a na lodi

Na loď vám všude doporučí používat kratší pruty do 210 centimetrů. Hlavně pokud chytáte ve dvou a nemáte na palubě moc místa. S delšími pruty byste si překáželi. Pokud jste ale na lodi sami, tak se dá vcelku komfortně chytat i s 270tkou. Není to zas takový problém, jak se všude píše. Kratší prut bývá komfortnější. Já používám běžně 240 cm dlouhé pruty pro lov z plavidel a nemám zatím žádné potíže.

Pro chytání ze břehu záleží na revíru. Malá řeka a zarostlé břehy volají po kratším vybavení.

Široká voda zase vyžaduje delší pruty. Přívlačový prut 270 centimetrů umožní delší nához i lepší vedení nástrah, hlavně gumových. Dělají se i třímetrové vláčáky.

Kompromisní délka neexistuje ale zmíněných 240 centimetrů je takový zlatý střed.

Tip: pokud nejste ostřílený borec, který přesně ví, jaký prut a na co potřebuje, tak volte spíše o něco lehčí a kratší prut než se doporučuje.

Proč? Vláčení se vám bude zdát někdy jako lopotná dřina a nezřídka se musíte kousnout, poněvadž pár hodin bez záběru prověří vaši fyzičku a hlavně morálku.

S lehkým prutem se prostě hází líp a později se unavíte, což vám v začátcích pomůže překonávat delší období bez záběrů.

Čtěte také: Pruty na štiky

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.