Jakou velikost navijáku na přívlač si zvolit

Zatímco dříve se hodně mluvilo o počtu ložisek, dnes už toto není téma. Ložisek mají i laciné navijáky habaděj a větší dilema dnes přináší spíš velikost navijáku na přívlač.

Velikost navijáku na přívlač je doopravdy velké téma a ledaskterý vláčkař při výběru tápe. Respektive není problém nechat si doporučit osvědčený typ navijáku. Problém pak bývá rozhodnout se ohledně velikosti. Na rozdíl od kaprařů ale nemusíme až tolik řešit kapacitu cívky. Většina šňůr se prodává na jedné cívce těch 100 – 120 metrů bohatě stačí. Díky tenkým průměrům musíte naopak často dělat podklad, aby cívka nebyla příliš prázdná.

V Čechách existuje několik způsobů jak začít rybařit. velikost navijáku na přívlač

Hraje velikost navijáku na přívlač nějakou roli?

Mohlo by se tedy zdát, že velikost navijáku na přívlač nehraje až takovou roli. To ale není pravda. Pojďme si rozebrat dva extrémní příklady:

Co se stane, když si koupím příliš malý naviják

Nynější móda UL přívlače vás může přivést na myšlenku pořídit si naviják v nějaké menší velikosti než 2000. Tyto kompaktní navijáky jsou lehké a mohou pocitově velmi dobře sedět ke krátkým UL proutkům. 

Výhody malého navijáku:

  • Malé rozměry
  • Nízká hmotnost

Nevýhody:

  • Menší cívka – kratší náhozy
  • Rychleji se opotřebí – to je vlastnost daná malými rozměry vnitřního soukolí
  • Při použití delších prutů se těžiště posouvá dopředu – nápor na zápěstí je ještě horší, než kdybyste měli větší naviják, který těžiště sestavy udrží na správném místě

Verdikt: malé navijáky velikosti 1000, 1500 atd. se hodí spíš pro kratší a lehčí pruty. Sestavy pro UL vláčku menší toky budou asi to pravé. Pro univerzálnější použití to ale bude chtít něco jiného

Příliš velký naviják

Otázka je, kde leží hranice vhodnosti navijáku na přívlač. Dle mého názoru by navijáky ve velikostech 5000 a více měly sloužit spíše jiným rybolovným technikám. 

Největší dilema přestavuje sumcovláčka, kde větší a odolnější naviják je prostě potřeba. Myslím si ovšem, že daleko lepší bude použit multík, který tuto odolnost poskytuje při menších rozměrech a váze. Ze smekacích navijáků se dají najít docela slušné kousky i ve velikosti 4000. Příkladem může být například Penn Slammer, který je ale v tomto rozměru těžký až hanba.

Nevýhodou velkého navijáku je samozřejmě váha. Po několika hodinách házení pekelně bolí ruce. Při použití na lehčí přívlači navíc těžký naviják v kombinaci s relativně lehkým prutem působí pocitově prostě divně.

Při lovu pstruhů na stojáku oceníte spíše klasický podběráky na tyči než klasickou raketu. velikost navijáku na přívlač

Verdikt: Navijáky od velikosti 5000 výše lze použít snad jen na sumcovláčku nebo lov trofejních štik. Většina specialistů na tyto metody ale dávno používá baitcastový multiplikátor.

Čtěte také : Jak vybrat multiplikátor na přívlač

Ideální velikost navijáku na přívlač

Ideálního nic není ale vsadil bych se, že většina rybářů má na přívlač navijáky ve velikostech 2500 – 4000. To je tak akorát pro univerzální použití, se kterým se dá jít snad na všechno od pstruhů a okounů až po štiky. Zajímavý je příklad navijáku Stradic od Shimana. Na FB skupinách je tento velmi kvalitní naviják vidět docela často. Osobně znám člověka, který s ním objíždí pstruhovky a ještě jednoho, který se s tím nebojí okolo Litoměřic vláčet sumce. Je ale fakt, že ve velikosti 4000 jde o poměrně robustní (ale lehký) naviják.

Osobně volím navijáky v tomto rozmezí s ohledem hlavně na délku prutu. Mám jeden přehradní speciál na gumy v délce 3 metry. Tam se ta 4000 opravdu hodí, jinak je prut přetížený dopředu.

Na kratší pruty do 2,4 metru mi ale bohatě stačí 2500tka.

Velikost navijáku a váha nemusí jít vždy ruku v ruce. Hlavně díky novým technologiím se postupně snižuje váha navijáků. Platí to například u Daiwa LT technologie, Shimana a dalších značek. Samozřejmě jsou lehké i laciné plasťáky, ty ale na přívlač příliš vhodné nejsou.

Srovnání navijáků podobné velikosti s velmi odlišnou váhou

Penn Slammer

Poslední mohykán celokovových navijáků. Je to něco jako kalašnikov mezi navijáky. Můžete ho zadupat do bahna a nepřestane fungovat. Poctivá americká práce. Navíc stojí pouze asi 1900 Kč. Přitom je to ideální kandidát na sumce a mořskou rybařinu. Hmotnost činí ve velikosti 360(0) celých 374 gramů.

Shimano Stradic FL

Shimano Navij�k Stradic 2500 FL

*Stradic je dražší ale legendární a prakticky nezničitelný vláčecí naviják

Klasika od Shimana, ale už v novém kompozitním pouzdře. Materiál kombinuje plast a kov. Ve výsledku je daleko lehčí a odolnější než celokov. Váží při velikosti 3000 pouze 225 gramů

Daiwa ninja

DAIWA NAVIJ�K NINJA 2000 LT

*Dlouhodobě nejlepší cenu nabízi decathlon – Daiwa Ninja LT za 1299 kč

Ninja je asi nejčastější naviják mezi vláčkaři a feedristy zároveň. Kromě kvality k tomu samozřejmě nahrává hlavně extrémně nízká cena. Poměr ceny a kvality je tady asi nejlepší na trhu. Díky kompozitnímu materiálu je váha v této velikosti pouze 220 gramů.


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.