Otázka, jaké druhy ryb lovit v lednu či únoru má dva aspekty. Jeden je biologického charakteru a jde o to, které druhy vykazují potravní aktivitu v zimě. Druhý aspekt je čistě právní a hraje neméně důležitou roli. Celá řada druhů, které by šlo celkem úspěšně chytat, má v ČR v tuto dobu hájení. Znamená to, že jejich cílený lov není povolený.
V našich podmínkám máme o něco svázanější ruce než třeba v některých sousedních zemích, kde ještě částečně pokračuje sezona dravců, kteří jsou při chuti.
A je tu ještě jeden zásadní faktor, jakým je zamrzání vodních ploch. Ne všude si vždy zachytáte z důvodu výskytu ledových jevů, jak s oblibou říkají vodohospodáři a jim podobné profese. Vodní plochy nám prostě zamrzají, což není nic tak zvláštního, jen jsme tomu poněkud odvykli.
Za mého mládí se na ryby v zimě chytat nechodilo. Bylo z nich „sportoviště“ pro omladinu z celého okolí, kde se získávaly první ostruhy v ledním hokeji. To je ale dávno pryč. Ani při aktuálních mírných zimách se to ovšem bez ledu neobejde.
To je aktuální případ, kdy část republiky lyžuje a v nižších polohách střídavě přimrzá v noci a přes den lezou teploty několik stupňů nad nulu.
V posledních dnech to znamenalo úplné nebo částečné zamrznutí stojatých vodních ploch, proto je cesta na ryby trochu napínavá. V pátek jsme se sešli na jedné třetině rybníku, kde se dalo chytat. Dva dny předtím mi kamarád volal ať ani nejezdím, na vodě byla souvislá tenká vrstva, chytat se nedalo nikde. Trochu jistější jsou tekoucí vody, jež mají k zámrzu ve většině republiky daleko.
Podívejme se tedy na to, které ryby lze lovit nyní.
Kapr obecný
Netroufám si říct, že kapr je zimní ryba. Vzhledem k jeho početnosti na našich revírech ale není úlovek vůbec vyloučený. V případě tekoucích vod hraje roli určitě výběr místa neboť některé fleky dobré v sezoně jsou nyní mrtvé. Klidnější a hlubší voda se jeví lépe kupříkladu přístaviště na větších tocích.
Menší rybníky se jeví jako snazší varianta, kde ryby není nutné až tak hledat. Přimět je k záběru je ovšem někdy těžší. Jsou ale lednové a únorové dny, kdy kapr bere s horlivostí jindy nevídanou. Že můžete lovit v zimě i velké kapry, to dokazují mnozí kapraři ve svých videích. Všimněte si ale, že jejich úlovky jsou často za tmy.
Jelec tloušť
Jelec tloušť je mnohými rybáři považován za cosi podřadného, což je ale důkaz omezenosti rozhledu těchto jedinců. Velký tloušť je pan profesor a ryba stará určitě přes deset let.
Vyskytuje se prakticky na všech tekoucích vodách a na pěkné exempláře v délce 40 cm lze narazit i na menších tocích. Takových ryb si ale musíme opravdu vážit, jelikož zde rostly více než desetiletí. Za určitou hojnost větších tloušťů možná vděčíme právě tomu přehlížení a je to dobře, tloušť není žádná lahůdka.
Jako sportovní ryba má ale svoji nemalou hodnotu a krásu. Jeho výhodou je, že je aktivní opravdu celoročně a v zimě bere s ochotou na položenou i plavanou. Zkušení rybáři tvrdí, že tloušť v trofejní velikosti se dobře chytá právě v zimě. Jako nástraha poslouží třeba jen obyčejná pařená houska.
Specialisté přísahají na různé sýrové nástrahy a knížky o rybolovu od anglických autorů zmiňují například luncheon meat a podobné masové pochoutky. U nás se velké množství trofejních jelců loví na boilies, jako vedlejší produkt lovu kaprů.
Jelec tloušť, a některé další druhy, má sezonu do 15.3., kdy začíná jeho jarní hájení trvající do 16. června.
Bílá ryba je v zimě vděčným cílem
Z dalších hojných druhů bych zmínil dva zástupce jejichž zimní aktivita je nesporná. Je to cejn velký a plotice obecná.
Opět jde o ryby vyskytující se skoro všude. Zejména cejn se na větších nádržích a řekách dá lovit ve větších velikostech. Dobrou lovnou metodou je samozřejmě feeder.
V případě plotic a menších vodních toků si ale v zimě můžete zachytat dobře například na plavanou s boloňskou udicí. Ze zkušenosti bych ale řekl, že větší exempláře plotic přichází spíše na položenou či feeder.
V úlovku se samozřejmě mohou v zimě objevit také zástupci dalších druhů, kterým rybáři mají tendenci říkat bílá ryba. Časté jsou například podoustve, jež se hojně vysazují do tekoucích vod. Loví se i jiné druhy.
Pstruh duhový či siven americký
Zapomenout nesmíme ani na zástupce lososovitých. Pstruhové revíry jsou ovšem uzavřeny až do 16. dubna. Pstruh duhový a siven ale nemají dobu hájení, takže je můžeme lovit na revírech mimopstruhových, pokud na nich tyto ryby vysazují nebo se tam dostávají například z výše položených pstruhových úseků. Na MP jejich lov můžete kombinovat například s proháněním zimních tloušťů.
Pozor však na povolené techniky lovu, přívlač je samozřejmě zakázána a vyloženě cílovou metodou na pstruha duhového může jen například muška, s dodržením omezení stran délky návazce a velikosti mušky.
A samozřejmě je zima sezonou lovu duháků či sivenů na soukromých vodách, kde se v zimě může občas lovit i na dírkách v ledu. Zde je spektrum technik širší než na svazovkách a často se vysazují také trofejní pstruzi.
Další sezonní články:
Nejhorší měsíc pro rybaření: aneb 5 tipů po lov kapra v lednu
Kde je možné lovit ryby přívlačí mimo sezónu?
Pár tipů pro zimní feederování
Hezký holky