Jaká má být délka muškařského návazce?

Délka muškařského návazce

Délka muškařského návazce je prakticky nekonečné téma. Liší se podle způsobu lovu, zkušenosti muškaře i lokálních podmínek jako je třeba hloubka vody. 

Ideální délka muškařského návazce neexistuje

Můžeme se ale přidržet nabídky obchodů. Nejčastěji prodávané tovární ujímané návazce mají dvě délky:

  • 7 stop – asi 210 centimetrů
  • 9 stop – zhruba 270 centimetrů

*K tomu je samozřejmě nutné připočíst několik desítek cm návazce k muškám, jelikož většina muškařů má na konci ujímaného návazce kovový kroužek z něhož vede vlasec ke koncové mušce a přívěsu. 

V praxi se ale můžeme od těchto délek odpíchnout a použít je jako základ pro přípravu návazců na řeku. Nemusíte je samozřejmě kupovat. Zkuste si je klidně sami navázat z jednotlivých vlasců. 

Za sebe mohu říct, že je mi sympatičtější spíše delší varianta – 2,7 metrů. Je to osvědčená délka, která se dá použít univerzálně. Funguje lépe na opatrnější ryby nebo v čisté vodě. Celková délka návazce od šňůry až k muškám tak činí 270 cm + několik desítek centimetrů ke koncové mušce. Někdy je můžeme spíše trochu délky přidat.

Kratší návazce se naopak hodí ve stísněných podmínkách. Na menší říčce, kde je hodně větví a porostu bych volil spíš 7 stopou variantu. Umožní vám to nahazovat lépe i ze břehu. Zároveň je kratší délka muškařského návazce vhodná do větrného počasí.

Jezerní muškaření případně lov na mušku na MP stojáku

Jezerní muškaření je o delších návazcích. Platí to pro chytání pstruhů i pro nyní stále oblíbenější lov nedravých ryb na mouchu. Délka návazců nezřídka přesahuje 4 metry.

V tomhle směru je potřeba si ovšem dát pozor na rybářský řád. Většina územních svazů aktuálně dovoluje lov na umělou mušku se šňůrou a návazcem v maximální délce dvojnásobku délky prutu. Pro většinu muškařských prutů tak je limit necelých pět a půl metru délky muškařského návazce, počítáno od koncové mušky ke šňůře. Toto omezení platí v době hájení dravců na MP vodách, tedy od 1. ledna do 15. června (včetně).

Mimochodem, toto omezení není na světě proto, že by extra dlouhé návazce byly výrazně účinnější. To se úplně říct nedá. Dokonce je s delším návazcem složitější nahodit i chytat. Hlavně pokud fouká silný vítr a máte kolem sebe omezený prostor například z důvodu vegetace. Z důvěrných zdrojů se nám doneslo, že dvojnásobek délky prutu byl zvolen kvůli rádoby chytrákům, kteří chodili s muškou a normálním přívlačovým vybavením na jaře vláčet, přičemž se tvářili, že loví na mouchu. S omezením délky návazce již vláčet nelze a je povolen pouze muškařský prut se šňůrou.

Většina muškařů se do tohoto limitu v pohodě vejde a délka muškařského návazce jim stačí. Omezená ještě bývá délka mušky na jaře – 3 cm. To už někoho může lehce štvát, protože některé suché vzory vhodné pro jarní lov třeba pstruha na MP by mohly být delší.

Délka návazce na nymfu

Nymfování je poněkud jiný styl chytání, kdy například na krátkou nymfu (česká nymfa) ani nemusíme použít ujímaný návazec a stačí kus obyčejného vlasce. V takovém případě může stačit návazec o délce například o třetinu delší než je hloubka na místě, kde chcete chytat.

Pro francouzskou nymfu se naopak používá speciální velmi dlouhý návazec, který koupíte v různých délkách (většinou 5,9,12 metrů). Ty kratší kolem 5 metrů jsou obyčejně nevýhodné. Díky nutnosti strmého ujímání je trochu těžkopádný. Má zbytečně velikou váhu a ovlivňuje negativně chod mušek. Proto je lepší použít delší 9 metrové varianty.

V případě chytání na MP na jaře nezbývá než se spokojit s těžkopádným krátkým návazcem, nebo použít dlouhý kus vlasce. Má to svoje nevýhody – například se lepí na prut za deště nebo je hůře vidět. V nabídce od Hanáka je ovšem speciální barevný vlasec, který tyhle neduhy docela řeší. Stačí si tak ustřihnout potřebnou délku, která není problém pro rybářský řád, a můžete chytat na francouzskou nymfu kdykoliv a kdekoliv…

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.