Jak začít muškařit: snadno a bez cavyků

jak začít muškařit na různých typech vod v Česku. jak začít chytat ryby

Nová sezóna je za dveřmi. Na Facebooku se to jenom hemží dotazy začátečníků, kteří se ptají jak začít muškařit a jaké pruty a vybavení si pořídit. Nejvyšší čas o tom napsat pár řádků.

Muškaření není zdaleka taková věda, jak se zdá. Pojďme si to probrat postupně a co nejvíce jednoduše. Pro začátky v muškaření to chce hlavně chuť a odhodlání zkusit si něco úplně nového. Všechno ostatní přijde postupně.

Jak začít muškařit bez předchozích zkušeností

Muškaření je úplně něco jiného než ostatní druhy rybaření. Asi nejblíže muškařině je UL přívlač, ale i tak jde o velmi odlišné metody. Proto je potřeba se trochu připravit. Zima je na to ideální čas. Můžete číst naše články o muškaření, spoustu toho najdete i na ostatních webech.

 

Lipan z Labe v Podkrkonoší. Jak začít muškařit.

V Česku vyšlo nškolik pěkných knížek o muškařině. Naši závodní muškaři patří k nejlepším na světě a občas se nebojí něco ze svých znalostí pustit mezi prostý lid.

Existuje také možnost zúčastnit se různých kurzů nebo školení, které se v Česku pořádají. Zadarmo to není ale dostanete na nich spoustu informací, které byste jinak těžko sháněli.

Vůbec nejlepší je ale vyjet na ryby s nějakým zkušeným muškařem. Komunita muškařů v Čechách je velmi vstřícná a domluvit se na společném rybaření není problém.

Velká výhoda je umět alespoň trochu anglicky. YouTube je plný zajímavých muškařských videí natočených zejména v Anglii nebo na americkém kontinentu.

Kupte si muškařský set pro začátečníky

V začátcích nemusíte utratit desetitisíce za muškařskou výbavu. V Česku je to trochu složité, protože muškařina je u nás minoritní záležitost, ovšem provozovaná na světové úrovni.

Ti nejzkušenější muškaři vám budou radit dobře ale většinou dost draho. Kvalitní pruty, navijáky, šňůry a další doplňky od známých značek stojí velké peníze. Jak začít muškařit když ale nemáte takové finanční možnosti??

Ron Thomson mu?ka?sk� set FlyLite Combo  9

Prostě si kupte něco levnějšího. Na českém trhu existuje levnější nabídka. Pruty kolem dvou tisíc nejsou žádné s*****. Naopak, většina dnešních prutů je velmi povedená i v nižších cenových kategoriích. Jediný průser je snad jenom prut z Lidlu:)

Začátečník stejně nejspíš nepozná rozdíl mezi prutem za 10 tisíc a za 2 tisíce. Jako první výbavu na pokusy lze doporučit nějaký začátečnický set alà klasická výbava s prutem kolem AFTMA #5-6, navijákem a šňůrou. Některé sety mají v kompletu i hotový ujímaný návazec a pár jakž takž použitelných mušek. S tím se dá hned vyrazit k vodě.

S klidem si takový set můžete složit sami z prutů ve zmíněné cenové relaci.

Pokud vás rybaření chytne tak si stejně koupíte i další pruty jako třeba:

Muškaření vyžaduje řadu různých doplňků. Do začátku vám stačí ale jen nějaký ten setík, případně zkuste poptat, zda někdo neprodává kvalitní výbavu z druhé ruky za nízkou cenu.

Dál už jen budete potřebovat brodící kalhoty a raketový podběrák pro chytání z vody na řece. Zpočátku ale můžete dělat pokusy jen ze břehu a tyhle věci dokoupit postupně 

(Bez brodění to jde celkem dobře. Jsou ale místa na řece, kde si ze břehu prostě neškrtnete. Na to brzy přijdete)

Naučte se používat muškařské ujímané návazce

Jedna z nejzáhadnějších věcí pro nováčka jsou návazce. Muškaření je specifické tím, že se v něm používají tlusté šňůry. Od ní k muškám vede ujímaný návazec. Ten se váže z několika kusů vlasce, u šňůry je nejsilnější a postupně se tenčí k muškám.

Ujímaný navázec si můžete snadno koupit už hotový. Nemá žádné uzly a stačí ho jen za smyčku upevnit ke šňůře. Koncový  návazec k mušce už zvládnete sami z tenkého vlasce 0,12 – 0,16 mm. Složitější návazce, kroužky a řešení zda fluorocarbon/copolymer si klidně nechte na později.

Použít návazec s jednou muškou je snadný způsob, jak začít muškařit bez zbytečného motání. Až se trochu naučíte nahazování, můžete přidat další mouchy na přívěsy.

Nebojte se nahazovat i když to neumíte

Pokud se snažíte sami přijít na to, jak začít muškařit, tak pro vás asi bude největší výzva nahození. Muškařský nához je velmi specifický. Zasloužil by si samostatný článek. Zjednodušeně řečeno – musíte pochopit, že neházíte zátěž jako v normálním rybaření. Tady házíte šňůru. 

Proto se dělají ty plané hody. Ty ladné smyčky ve vzduchu neslouží pro okrasu, je to způsob jak dostat šňůru do vzduchu, tak aby někam doletěla a například ještě nezamotala mušky, dopadla jak má, neplašila ryby atd.

Mistrovsky zvládnout nához je komplikované. Nahodit aspoň „tak ňák“ ale zvládne každý. Nejjednodušší do začátku je podívat se na nějaké video. Jeden pohled na zkušeného muškaře vydá za tisíc slov. Nemusíte ani umět cizí jazyk, stačí se dívat.

Dost nováčků má z nahazování strach. Můžete si ho trénovat třeba na louce ale pokud máte možnost jít hned někam na řeku, jděte klidně tam. Možná to občas pověsíte na strom ale to se stává. Hlavní je nebát se to zkoušet. Cvičení dělá mistra a třeba rovnou chytíte i nějakou rybu.

Nevadí, že vám to nelítá do dálky. Začátečník je rád za 5 – 10 metrů. Na klasické pstruhovce nebo menší říčce ani dál házet nepotřebujete. Klasické muškaření není o dlouhých hodech. To se řeší až při jezerním chytání.

Najděte si vhodnou řeku v okolí

Chytání na mušku je snadné pokud jste na dobrém místě, kde jsou navíc nějaké ryby. Pstruzi a lipani na P vodě jsou nejsnazší začátek. Hmyz žerou ochotně a většinou není těžké nějakou rybu ulovit. 

Pokud nemáte blízko pstruhovou řeku, tak si můžete docela snadno zachytat bílou rybu. Nejlepší je najít nějakou členitou řeku, kde se střídají proudy, tišiny, tůně a jsou zde menší jezy. Tady zachytáte snadno tlouště, proudníky, plotice, oukleje a mnoho dalších druhů. Lepší je spíše menší řeka bez regulace než nějaký veletok. Muškaří se třeba i na Berounce, MP Jizeře a řadě dalších řek, kde se klidně můžou potkat na jednom úseku muškaři i kapraři a oba si krásně zachytají.

Naopak nejtěžší bývají právě velké regulované řeky. Třeba muškařina na dolním Labi vám může přinést opravdu zajímavé úlovky. Není žádná vzácnost, že mušku vezme kapr, velký cejn. Teoreticky se dá na mušku chytit skoro všechno (Za poslední roky bylo vidět na Facebooku například několik úlovků úhoře, mníka a dokonce i sumce).

Problém ale je, že na velké řece nebo nádrži se ryby hůře hledají a muškaření tady může začátečníka hodně zklamat.

pstruhová řeka je ideální terén jak začít muškařit na francouzskou nymfu.
Pstruhovka je sázka na jistotu

Další variantou jsou soukromé revíry s duhákem. Tam se dá zachytat docela snadno. Zároveň budete mít i motivaci naučit se pořádně nahazovat, protože tady se počítá každý metr.

Jak začít muškařit, když ještě neumíte vázát mušky?

Mušky si můžete buď vázat sami nebo kupovat. Není to těžké, náklady na pořízení vázacích pomůcek a materiálu jsou ale skoro vyšší než na začátečnickou výbavu. Pro začátek si je můžete zakoupit.

Jak začít muškařit a jaké si pořídit základní mušky.
Do začátku stačí jen pár mušek

Kde sehnat rybářské mušky:

  • Rybářské obchody – muškařské speciálky mají v nabídce i mušky
  • Nákup od vazače – na FB skupinách pořídíte dobře
  • Mušky z Ali a dalších Čín – levné ale kvalita a použitelnost velmi různá

Jako nejlepší se jeví objednávka od vazače. Má to velkou výhodu, že vám naváže opravdu funkční vzory, které chytají ryby. Jsou schopni vázat mušky přímo s ohledem na cílovou lokalitu, rybu a styl chytání (mokrá, suchá, nymfa). S nimi si stoprocentně zachytáte, zatímco z Číny vám bude fungovat třeba jen třetina mušek.

Časem si pak můžete pořídit vlastní vázání, získáte další zábavu a snížíte cenu mušek na výrobní náklady.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.