Muškařská šňůra: základní typy a označení

Muškařská šňůra a prut

Nováček v muškaření se najednou musí vyznat ve spoustě nových věcech. Technických odlišností od ostatní rybařiny je tu hodně. Příkladem může být muškařská šňůra. Vyznat se v nich vám trochu pomůže náš další článek.

  Stačí si otevřít stránku libovolného eshopu a zjistíte, že množství typů, barev a tříd muškařských šňůr je obrovské. Každá šňůra má různou kombinaci parametrů s ani stejně označené šňůry od různých výrobců nejsou úplně identické.

Na první pohled to je totální guláš, ve kterém se nikdo nevyzná. Realita je ovšem daleko jednodušší. Většina muškařů si navíc vystačí s úplně základními typy muškařských šňůr. 

K čemu slouží muškařská šňůra?  Jednoduše řečeno, muškařská šňůra slouží k dopravě mušky do vody. To je základní rozdíl proti ostatním technikám rybaření.  

U normálního způsobu lovu máte vždy na konci sestavy zátěž. I když chytáte na ultralehkou přívlač nebo jemnou plavanou, tak vaše nástraha má určitou hmotnost. Pomocí prutu ji švihnete do vody a ona letí a táhne za sebou jemný vlasec. 

Sonik mu?ka?sk� ???ra SK4 Fly Line WF4

U muškařské šňůry je to přesně naopak. Mušky mnohdy neváží téměř nic (zatížené nymfy teď ponecháme stranou).  Nahodit mušku vážící zlomek gramu prostě nejde. A právě proto máme šňůru. Relativně těžká muškařská šňůra se specifickým rozložením váhy (ujímání) se dá pomocí prutu rozvlnit tak, že doletí kam potřebujete. To jsou ty ladné křivky, které lidé na muškaření tolik obdivují. Tzv. plané hody slouží k zvednutí x metrů šňůry do vzduchu a jejím vymrštění potřebným směrem. Ke konci šňůry je připevněn návazec z vlasce a na něm mušky. Ty samozřejmě letí společně se šňůrou a dostanou se tak na místo určení.  Ostřílení borci zvládají opravdu daleké náhozy. Zejména při jezerním muškaření se délka náhozu se šňůrou pohybuje přes dvacet metrů.  

AFTMA neboli váha šňůry 

Každá šňůra se vyrábí v několika vahách, které se označují jako Aftma. Princip je jednoduchý, čím větší číslo, tím těžší šňůra. V praxí se šňůra vybírá hlavně podle AFTMA vašeho prutu. Pokud si na prut #6 dáte #6 šňůru, neuděláte chybu. Přetížit prut nebo naopak použít lehčí šňůru je v principu možné. Jsou to ale už trochu pokročilejší experimenty, které vyžadují si šňůru odzkoušet na konkrétním prutu. 

Prut s muškařskou šňůrou

AFTMA šňůry je pevně daný parametr, pečlivě určený váhou určité délky šňůry. U prutů se to ale určuje poněkud volněji a tak se může stát, že na konkrétním mušáku bude trochu lepší šňůra o třídu vedle. Nedá se to ale vyzkoušet nijak než praktickou zkouškou, takže pro nákupy je to nepraktické a lepší je koupit kvalitní šňůru, která má stejné AFTMA jako prut. 

Kolik měří muškařská šňůra? 

Standardní délka muškařské šňůry bývá kolem 100 stop, tedy zhruba něco kolem třiceti metrů. Ve srovnání s vlascem na smekacím navijáku to je nic. Proto se ještě používá backing, což je podkladová šňůra. Podle velikosti navijáku takto získáte dalších cca dvacet metrů. To je všechna vaše zásoba délky i pro zdolání případně trofejní ryby.  Muškaření není o dlouhém nahazování a vyhodit celou šňůru ven z navijáku se většině muškařů nepovede. Na řece to není potřeba, důležitější je umět prezentovat mušky správným způsobem. Snad jen na jezeru se vám schopnost házet daleko může hodit. 

WF nebo DT? Základní typy ujímání šňůr

Stejně jako číslo #AFTMA, je důležitý i typ ujímání šňůry. Po celé délce nemá stejnou tloušťku. Způsob jakým je tloušťka rozložená na délku šňůry odlišuje jeden typ od druhého. 

  • WF (Weight Forward) – šňůra s „váhou vepředu“. U těchto šňůr je prvních cca 8 – 10 metrů silnějších než zbytek. To umožňuje delší náhozy a lepší průbojnost ve větru.
  • DT (double taper) – druhý nejčastěji používaný typ. Tato šňůra se na obou koncích postupně zužuje. Tenký konec nedělá při dopadu takový rozruch na vodě a neplaší ryby. Zároveň má výhodu v tom, že po opotřebení jednoho konce můžete šňůru navinout opačně a šňůra je jako nová. 

Ostatní druhy šňůr (střelné hlavy, Skagit, Scandi)

Kromě těchto nejčastějších ještě existují i speciální rovné šňůry a střelné hlavy, což jsou extrémně přetížené WF šňůry pro lov na obří streamery či těžké lososí mušky, které se s běžnou šňůrou těžko nahazují.  Plovoucí versus potápivá šňůra  Poslední parametr, kterým je každá označená, je schopnost plavat. Rozlišujeme tři základní typy: 

  • Plovoucí (Floating)
  • Potápivá (Sinking) 
  • Intermediální a hover – to je spíše podtyp potápivé šňůry, která buď klesá hodně pomalu nebo se vznáší těsně pod hladinou 

Pro klasické pstruhové muškaření na českých P řekách si vystačíte s plovkou. Potápivé šňůry jsou doménou hlavně jezerního muškaření a případně velkých řek. 

Čistě potápivé těžké šňůry v našich končinách také příliš rybářů nepoužívá. V kurzu jsou šňůry intermediální a pomalu potápivé. U každé takové šňůry najdete údaj IPS (inch per second), což je rychlost klesání v palcích za sekundu. 1 palec má asi 2,54 cm. 

Intermediální šňůra má klesání cca do 1,5 IPS, 2 – 4 IPS jsou pomalé potápivé šňůry, 4 – 8 rychlejší, a vyšší údaj bývají těžké šňůry například s olověným cordem uvnitř. 

*Aby to nebylo tak snadné, vyrábí se i kombinace – šňůra s různou potápivostí po celé délce. Například streamerové šňůry s potápivým koncem (tipem) a zbytkem šňůry, který je intermediální a postupně přechází v plovoucí část.  

Závěr 

Jak vidíte, problematika šňůr je složitá. Ale co je v dnešní rybařině snadné? Tenhle článek vám může pomoci orientovat se v základních parametrech, které potřebujete při výběru šňůry.  Pokud jste ale začínající muškař, tak vám bez problémů bude stačit WF plovoucí šňůra s AFTMA stejným jako máte prut. To stačí úplně bez problémů na MP i P vody a do začátku i na jezerní muškařinu na soukromáku. 

Kvalitní šňůra samozřejmě stojí dost peněz, takže musíme narazit i na otázku zda má smysl utrácet třeba dva tisíce za značkovou šňůru třeba od RIO, Hanáka a podobných velkých značek v muškaření.  V podstatě má, protože u těchto šňůr máte jistotu určité kvality. Několik sezón vydrží a dobře se s nimi nahazuje. 

Máme i nějaké zkušenosti s lowcostem z Aliexpressu, kde mají i muškařské šňůry (Odkaz zde). Chytat s tím lze, musíte ovšem počítat s kratší vydrží a typickými neduhy jako potápění konce u plovoucí šňůry (za čas je z toho čistokrevný sink tip) a hlavně kroucením šňůry. Po sezóně byl povrch šňůry jak šmirgl ale vzhledem k ceně se to dá tolerovat. Není to ale nic pro perfekcionisty.

Další články o muškaření

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.