Spojení muškařské šňůry s návazcem

Pstruh potoční je při muškaření na mušky s háčky bez protihrotunejvíce populární ryba

Tentokrát to nebude ani tak článek, jako spíš drobný tip. Nováčci v musškaření ale za boha někdy nemůžou přijít na věci, které jsou každému muškaři úplně jasné. Spojení muškařské šňůry s návazcem může být taková malá záhada. Jak se ale říká u nás v Podkrkonoší, je to very easy.

Dva druhy spojení muškařské šňůry s návazcem

Záleží hlavně na tom, jakou máte šňůru. Nepůjde teď ani tak o značku, jako spíše o cenu jelikož u drahých šňůr je spojení jednodušší.

srovnání šňůry s očkem a šňůry doplněné o rychlospojku pro uchycení návazce. Nováčci v musškaření ale za boha někdy nemůžou přijít na věci, které jsou každému muškaři úplně jasné. Spojení muškařské šňůry s návazcem
Modrá šňůra nahoře má nasazenou rychlospojku. Spodní ji nepotřenuje, má očko již z výroby
  1. Šňůry s „useknutým“ koncem – většinou ty levnější za pár stovek. Na ně návazec bez přípravy přidělat nejde. V praxi je nejsnazší použít rychlospojku
  2. Šňůra se smyčkou na konci – připravná z výroby pro okamžité připevnění návazce

Navlečení rychlospojky

Rychlospojka je vlastně smyčka, která se navleče na konec šňůry. Můžete ji použít i na šňůru s okem, které je například poškozené používáním. Stačí useknout konec a můžeme navlékat. Rychlospojka na muškaření je defakto splétaný rukáv, který se dá postupně nasouvat dopředu. Při tahu zpátky se stáhne a na šňůře drží jak přibitá.

Postupně ji navléknete celou na šňůru a přetáhnete na konec bužírku, která je z výroby připravna u smyčky. Bužírka slouží k zajištění proti jakémukoliv pohybu. Ještě je potřeba ji zakápnout měkkým a ohebným lepidlem. V nouzi poslouží vteřiňák, ale s ním šetřete, protže se vo vodě zlomí a větší zalepená plocha by dělala problémy. Lepení slouží jako ochrana pro všechny případy. Mohlo by se například stát, že se konec rychlospojky vzpříčí o očko prutu při zdolávání ryby. Rychlospojka v opačném tahu se může teoreticky uvolnit, Zalepená bužírka tomu ale zabrání.

Jak umístit návazec do šňůry se smyčkou (okem na konci)

návazec jednoduše umístíte do smyčky. Pokud má návazec na konci taky smyčku, tak ji navlečete na smyčku šňůry a volný konec návazce protáhnete skrz ni, smyčky se vzájemně zaklesnou. Technicky také jde do smyčky šňůry prostě přivázat vlasec, ale zbytečně si ji opotřebujete protože vlasec se zařezává při tahu.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.