Jak navázat závěsku na olovo – dělali jste to taky špatně?

boilies chytání na vlas a lov kaprů v létě. Otázka však zní, jakou velikost háčku na boilies?

Závěsný klip na zátěž je jedna z nejlepších vychytávek pro kapraře. Výhody jsou zřejmé – spolehlivost, jednoduché použití a relativně nízká cena. Navíc jde v duchu šetrného lovu a dá se aplikovat tak, že po utržení olovo odpadne, jde tak vlastně o montáž s odpadávacím olovem. Sám jsem ji dlouhou dobu vázal dost blbě a nevěděl jsem o tom dokud mě nepoučili moudřejší z nás. (Zdravím kluky z Příbrami, kteří si nepřáli být jmenováni). Jak navázat závěsku na olovo, aby doopravdy mohla zachránit rybu, si probereme v následujícím textu.

Pokud závěsky zatím neznáte, tak můžete být trochu překvapení tím, že nejde o žádný druh karabiny nebo očko pro navázání, nýbrž o jakýsi druh plastového ramena. Na něm olovo visí a je jištěno převlekem.

Závěska na olovo má dvě části. První obsahuje samotný závěs, na který se umístí olovo. Druhá část z měkčího materiálu se navlékne přes první část  a fixuje olovo na závěsce. Pro snazší manipulaci je lepší použít sliny nebo navlhčení. Jak moc to přes sebe narvete, určuje, jak moc bude závěska ochotná povolit, což je právě ten kámen úrazu u mnohých včetně mě, ještě nedávno.

Jak navázat závěsku na olovo Detek Micro Safety Clip Kit

Postup práce: jak navázat závěsku na olovo precizně:

  • Navlékneme hadičku proti zamotání (tahle věc není k závěsce úplně povinná ale většina kaprařů jí používá téměř vždy)
  • Navlékneme měkký převlek
  • Navlékneme závěsku
  • Navážeme obratlík, od něhož následně povede návazec

Jakmile máme hotovo, tak přistoupíme k tomu hlavnímu:

  • Obratlík je potřeba pořádně zatáhnout do závěsky, aby seděl pevně na místě (důležité). Některé typy závěsek dokonce obsahují kolík, kterým se obratlík zajistí.
  • Dále zahákneme olovo
  • Nyní důležitá věc – přetáhnutí “převleku”. Jde to schválně trochu ztuha, musíte naslinit nebo navlhčit. Míra převlečení nastavuje sílu, která olovo v případě utržení návazce uvolní. Nadoraz to nedáváme, to by nemuselo odpadnout vůbec. U korďáckých závěsek například v pohodě stačí jen do půlky.

Jak to má fungovat?

Závěska dokáže zajistit, že se kapr bez problémů osvobodí od olova v případě utržení vlasce. Proto se používá v zarostlých místech, kde je tráva nebo obecně nějaký bordel ve vodě. Musí ale být dobře sestavená.

Jk navázat závěsku na olovo Fox Z�v?s na olovo Edges Camo Power Grip Lead Clip Kit vel.7 5ks

*Bižuterii pro sestavení závěsu můžete koupit v různých variantách

Proto se musí převlek navléknout citlivě a ne nadoraz. Jednoduchý test je vzít do ruky návazec (držet tak, ať vám to nepropíchne ruku – za kuličku boilies na vlasu), olovo upustit a současně při napnutí šňůry škubnout. V tu chvíli by se měla zátěž naprosto v pohodě odpoutat. U některých závěsek toho jde dosáhnout poměrně těžko, hlavně u těch s kolíkem. Může pomoci zkrácení dříku, na který se druhý díl nasouvá. Nepoužívat kolíkové závěsky by byla škoda, protože umožňují použití těžkých olov s nimiž mají zase někdy problém ty bezkolíkové.

Zásadní chyba – příliš zatažená závěska

Poměrně velká část lovců, včetně mojí maličkosti dříve, to zarazí napevno. Olovo jim tam bude držet věčně a mají z toho defakto pevnou montáž. Proto není od věci si ještě na suchu zkusit, jestli se závěska vůbec dokáže uvolnit. Jinak sebou bude kapr po utržení tahat olovo až do bídného konce. 

Jak navázat závěsku na olovo při nahazování s PVA

PVA je super věc, při použití výše uvedeného návodu vám ale udělá peklo. PVA sáček nebo jiná forma pvaáčka vám olovo odpojí hned při náhozu. Respektive, vzduchem letí v pořádku, protože závěska uvolňuje olovo v opačném směru, než jakým působí síla při náhozu. Problém přichází při dopadu. Jakmile sebou montáž flákne o hladinu, tak to díky odporu PVA se závěskou škubne v tom “správném směru”. Olovo upadne a montáž klesá ke dnu nezatížená.

TIP! Chcete se pochlubit úlovkem nebo zážitkem z ryb? Vkládat příspěvky do rubriky "Vaše úlovky" můžete zde: Vložit úlovek!

Řešení není to pořádně utáhnout, jak mnozí dělají špatně. Využít ochranné vlastnosti závěsky můžeme i s PVA. Standardně ji nastavte, aby se olovo lehce uvolnilo. Před náhozem olovo ale přivažte k tělu závěsky. Použijte samozřejmě PVA šňůrku.

Při náhozu udrží olovo na místě a za pár minut se na dně rozpustí. Správně nastavená závěska pak bude fungovat, jak má.

Další tip, jak navázat závěsku na olovo správně:

  • Obratlík musí v závěsce sedět opravdu pevně a bez šance vyjet ven – jakmile závěska klouže, tak se zvyšuje síla nutná k jejímu otevření

Závěska je velmi praktická věc, musí se ale dobře použít. Pokud má jít o montáž, která rybě garantuje zbavení se těžké zátěže po utržení, tak je nutné ji správně nastavit. V opačném případě se z toho stává něco jako srkačka, což nejspíš nikdo nechceme.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.