Jak navázat háček uzlem starýho rybáře

jak navázat háček s lopatkou

Zdá se, že není nic jednoduššího než vázání základních rybářských uzlů. Každý rybář musí vědět, jak navázat háček. Psát o tom článek je pro většinu z nás zbytečné. Nesmíme však zapomenout, že jsou mezi námi i začátečníci a hlavně děti, kterým zavřeli rybářské kroužky a mnozí z nich nemají žádnou náhradu ani rybáře v rodině, který by je základy naučil.

Pojďme se tedy podívat na základní uzly pro vázání háčku, které běžně používáme pro háčky s lopatkou i očkem (ty se dají s úspěchem použít i pro vázání obratlíku nebo vláčecích nástrah).

Jak navázat háček s lopatkou

Základní typ háčku má na konci ramínka pouze lopatku. Právě tohle je pro začátečníka docela složitý rébus, jelikož přijít z hlavy na ten správný uzel není tak snadné, pokud to vidíte poprvé v životě. Naštěstí je to poměrně snadné a vlasec nebo šňůru jednoduše navážete na libovolný háček s lopatkou ať jde o velký hák nebo mini plavačkové háčky.

Mivardi H�?ky Yamatsu Aji 10ks

Základní uzel pro háček s lopatkou

Musím se přiznat, že nevím jak se tenhle uzel vlastně jmenuje. Základní typ uzlu se učí už malé děti v rybářském kroužku a já ho znám už od šedesátek, které pro mě nebyly ve znamení hippies ale školní docházky a prvních rybářských hokusů-pokusů. Každý rybář tenhle uzel zná a hodí se pro použití s téměř libovolným vlascem a pletenkou, snad jen s hodně silným fluorocarbonem je trochu problém, s ním je asi lepší použít háček s očkem a jiný uzlík.

Postup je následující:

jak navázat háček 1
jak navázat háček s lopatkou 2
jak navázat háček na boilies
 1. Vezmeme do rukou háček a konec vlasce/šňůry. Uděláme smyčku vedle ramínka háčku
 2. Volným koncem uděláme oviny kolem ramínka háčku, začínáme těsně za lopatkou a pokračujem směrem k oblouku, nás učili 6 ovinutí.
 3. Jakmile jsou oviny hotové, prostrčíme volný konec smyčkou
 4. V téhle fázi je uzel potřeba naslinit nebo namočit, aby se dobře zatáhl a nespálilo se vlákno (vlasec i pletenka jsou umělé a teplo při utahování je narušuje).
 5. Utáhneme a je hotovo

Základní uzel pro háček s očkem

Háček s očkem se v dnešní době používá stejně často jako s lopatkou, v podstatě je skoro jedno jaké háčky si koupíte. Ve většině případů jsou dobře zaměnitelné, jen pro určité montáže se očko hodí možná lépe. Dnes se háčky s očkem používají hlavně v kaprařině, všechny muškařské háčky mají samozřejmě také očko. V ostatních případech si můžete v podstatě vybrat, i když třeba právě plavaná se mi asociuje hlavně s lopatkou. Je to ale hlavně o vkusu každého rybáře.

Mivardi H�?ky Yamatsu Carp

Háček s očkem se váže snáz. Vlastně ho dokáže navázat každý, kdo umí jakýkoliv uzel. Rybářských uzlů vhodných pro očko je několik stovek. Nebudu to komplikovat a ukážu jenom jeden z nich do začátku.

Uzel Clinch pro vázání háčků a další rybářské bižuterie

Uzel zvaný clinch je univerzální věc. Dá se s ním vázat háček s očkem, obratlík, karabina, vláčecí nástraha. Doopravdy vše, co má očko nebo nějaký kroužek na konci. Nesmím zapomenout ani na koncová či boční olova a krmítka. Tohle všechno zmáknete jedním velice jednoduchým uzlíkem

 • Prostrčíme vlasec očkem a volný konec dáme vedle vlasce vedoucího do očka
 • Koncem uděláme oviny. Matně si vzpomínám, že nám jako dětem říkali minimálně 8x ovinout
 • U očka nám vznikne ve vlasci malá smyčka, konec vlasce tady opět prostrčíme – navlhčit a utáhnout
jak navázat háček s očkem 1
jak navázat háček s očkem 2

*Na internetu vídám variantu, kde se konec ještě prostrčí velkou smyčkou, která vznikne když vlasec prostrčíte tou menší u očka. Zkoušel jsem a funguje mi obojí. V tom druhém případě stačí i méně ovinů a drží to. Jaký je rozdíl v pevnosti ale netuším.

Jak navázat háček na boilies?

Jedna z častých otázek, která padá na sítích. Vázání háčků na boilies ale není vyloženě jen o uzlu ale celé montáži – způsobu vytvoření návazce pomocí umístění olova, přívěsu na boilies mimo háček a spousty dalších vychytávek. Je toho spousta a každá montáž se hodí lépe v jiných podmínkách. Doporučuji mrknout na tenhle článek, kde nějaké montáže pro lov kaprů najdete popsané.

2 Comments

 1. Jen možná malá poznámka,nákres navázání háčku s lopatkou.Myslim,že by měl vlasec procházet po utažení uzlu přes lopatku a ne,jak je u nákresu vzadu za lopatkou,možná to nemá žádný vliv při záseku,ale můj učitel rybařiny v době,kdy se hodně chytalo na háčky s lopatkou na to kladl velký důraz.Dnes se tyto háčky moc nepoužívají,možná ještě při plavané.Jinak,díky za pěkný článek.

  • To je dobrá myšlenka, nevím jak Jirka to myslel. Nákresy jsem ale dodělával já a vlastně to taky vážu s vlascem před lopatkou. Asi to zrevidujeme, díky.

   O. Vokatý, redakce

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.