Zdá se, že není nic jednoduššího než vázání základních rybářských uzlů. Každý rybář musí vědět, jak navázat háček. Psát o tom článek je pro většinu z nás zbytečné. Nesmíme však zapomenout, že jsou mezi námi i začátečníci a hlavně děti, kterým zavřeli rybářské kroužky a mnozí z nich nemají žádnou náhradu ani rybáře v rodině, který by je základy naučil.
Pojďme se tedy podívat na základní uzly pro vázání háčku, které běžně používáme pro háčky s lopatkou i očkem (ty se dají s úspěchem použít i pro vázání obratlíku nebo vláčecích nástrah).
Jak navázat háček s lopatkou
Základní typ háčku má na konci ramínka pouze lopatku. Právě tohle je pro začátečníka docela složitý rébus, jelikož přijít z hlavy na ten správný uzel není tak snadné, pokud to vidíte poprvé v životě. Naštěstí je to poměrně snadné a vlasec nebo šňůru jednoduše navážete na libovolný háček s lopatkou ať jde o velký hák nebo mini plavačkové háčky.
Základní uzel pro háček s lopatkou
Musím se přiznat, že nevím jak se tenhle uzel vlastně jmenuje. Základní typ uzlu se učí už malé děti v rybářském kroužku a já ho znám už od šedesátek, které pro mě nebyly ve znamení hippies ale školní docházky a prvních rybářských hokusů-pokusů. Každý rybář tenhle uzel zná a hodí se pro použití s téměř libovolným vlascem a pletenkou, snad jen s hodně silným fluorocarbonem je trochu problém, s ním je asi lepší použít háček s očkem a jiný uzlík.
Postup je následující:
- Vezmeme do rukou háček a konec vlasce/šňůry. Uděláme smyčku vedle ramínka háčku
- Volným koncem uděláme oviny kolem ramínka háčku, začínáme těsně za lopatkou a pokračujem směrem k oblouku, nás učili 6 ovinutí.
- Jakmile jsou oviny hotové, prostrčíme volný konec smyčkou
- V téhle fázi je uzel potřeba naslinit nebo namočit, aby se dobře zatáhl a nespálilo se vlákno (vlasec i pletenka jsou umělé a teplo při utahování je narušuje).
- Utáhneme a je hotovo
Základní uzel pro háček s očkem
Háček s očkem se v dnešní době používá stejně často jako s lopatkou, v podstatě je skoro jedno jaké háčky si koupíte. Ve většině případů jsou dobře zaměnitelné, jen pro určité montáže se očko hodí možná lépe. Dnes se háčky s očkem používají hlavně v kaprařině, všechny muškařské háčky mají samozřejmě také očko. V ostatních případech si můžete v podstatě vybrat, i když třeba právě plavaná se mi asociuje hlavně s lopatkou. Je to ale hlavně o vkusu každého rybáře.
Háček s očkem se váže snáz. Vlastně ho dokáže navázat každý, kdo umí jakýkoliv uzel. Rybářských uzlů vhodných pro očko je několik stovek. Nebudu to komplikovat a ukážu jenom jeden z nich do začátku.
Uzel Clinch pro vázání háčků a další rybářské bižuterie
Uzel zvaný clinch je univerzální věc. Dá se s ním vázat háček s očkem, obratlík, karabina, vláčecí nástraha. Doopravdy vše, co má očko nebo nějaký kroužek na konci. Nesmím zapomenout ani na koncová či boční olova a krmítka. Tohle všechno zmáknete jedním velice jednoduchým uzlíkem
- Prostrčíme vlasec očkem a volný konec dáme vedle vlasce vedoucího do očka
- Koncem uděláme oviny. Matně si vzpomínám, že nám jako dětem říkali minimálně 8x ovinout
- U očka nám vznikne ve vlasci malá smyčka, konec vlasce tady opět prostrčíme – navlhčit a utáhnout
*Na internetu vídám variantu, kde se konec ještě prostrčí velkou smyčkou, která vznikne když vlasec prostrčíte tou menší u očka. Zkoušel jsem a funguje mi obojí. V tom druhém případě stačí i méně ovinů a drží to. Jaký je rozdíl v pevnosti ale netuším.
Jak navázat háček na boilies?
Jedna z častých otázek, která padá na sítích. Vázání háčků na boilies ale není vyloženě jen o uzlu ale celé montáži – způsobu vytvoření návazce pomocí umístění olova, přívěsu na boilies mimo háček a spousty dalších vychytávek. Je toho spousta a každá montáž se hodí lépe v jiných podmínkách. Doporučuji mrknout na tenhle článek, kde nějaké montáže pro lov kaprů najdete popsané.
Jen možná malá poznámka,nákres navázání háčku s lopatkou.Myslim,že by měl vlasec procházet po utažení uzlu přes lopatku a ne,jak je u nákresu vzadu za lopatkou,možná to nemá žádný vliv při záseku,ale můj učitel rybařiny v době,kdy se hodně chytalo na háčky s lopatkou na to kladl velký důraz.Dnes se tyto háčky moc nepoužívají,možná ještě při plavané.Jinak,díky za pěkný článek.
To je dobrá myšlenka, nevím jak Jirka to myslel. Nákresy jsem ale dodělával já a vlastně to taky vážu s vlascem před lopatkou. Asi to zrevidujeme, díky.
O. Vokatý, redakce