Jak na method feeder – nejjednodušší a zábavný způsob rybaření

Lov na položenou má v dnešní rybařině celou řadu podob. Někdo chytá na feeder, někdo klasicky na boilie a najdou se i tací s obyčejným krmítkem a šrotem.

Každá tato metoda lovu má celou řadu dalších variant a možností. Já bych se dnes podíval na method feeder, což je něco mezi běžným lovem na feeder a lovem trofejního kapra s boiliem. Na method se totiž dá chytat skoro cokoliv – od bílé ryby, přes kapry běžných velikostí až po větší kusy.

Záměrně budu opatrný s pojmem trofejní kapr, na to jsou nejspíš jiné metody. Kapry velmi slušných velikostí ale na method chytat lze. Tím spíše, že v našich vodách je velikostní průměr této ryby na slušné sportovní úrovni, jak by řekli ve sportovní rubrice. Desetikilový kapr ale dnes už například za trofej není považován ani náhodou.

Ačkoliv se method posouvá směrem k lovu větších ryb, pořád jde o poměrně snadnou a nekomplikovanou techniku pro krátké lovy, při níž chytáte na vlasovou montáž a využíváte všechny finesy kaprové rybařiny.

kapr ulovený na method feeder

Method feeder může být často možností pro zkušené kapraře, kteří chtějí zkusit nějakou aktivnější strategii lovu i za cenu chytání menších kaprů a většího podílu bílé ryby.

cejn

Dá se říct, že při lovu kaprů funguje podobně jako strategie založené na použití PVA sáčků nebo punčoch. Oproti nim má ale některé výhody.

V čem tkví tajemství úspěchu method feederu?

Nejdříve je potřeba si ujasnit rozdíl mezi method krmítkem a běžným krmítkem. Kupodivu stále ještě ne každý na method chytal.

Methodové krmítko má ploché dno, na kterém je umístěno závaží. Má lepší aerodynamiku a může doletět velmi daleko, pokud máte potřebné dovednosti a správně vyladěnou. Letí určitě mnohem lépe než PVA sáček a díky dlouhým odhozovým feederům a těžším krmítkům létá podobně daleko jako sestavy s olovem. Je zároveň poměrně malé.

Většinou se prodává v poměrně malých gramážích. Teď už ale není problém sehnat krmítka nad 50 gramů hmotnosti, což usnadňuje daleké hody a rozšiřuje možnosti lovu na mírně tekoucích vodách. Method totiž byl původně technika čistě na stojaté vody.

Úspěšně ale funguje i na línějších řekách, v nadjezí apod., kde není významnější proudění.

na feederu

Jaké jsou výhody method feederu oproti PVA sáčku?

Když to shrnu, tak celý koncept použití method krmítka je extrémně jednoduchý. Navléknete krmítko, uvážete krátký návazce a po připlácnutí směsi můžete lovit. Tato část je snadná,

Prezentace nástrahy s method feederem je navíc vždy předvídatelnější a spolehlivější než s PVA sáčkem. Nemusíte se starat o PVA ani se bát, že se sáček rozpustí. Krmítko vždy padá ve stejném směru, protože závaží na method krmítku je umístěno dole, takže vždy padá ve stejném směru. PVA sáček může padnout jakkoli, i když máte závaží umístěné dole. Nástraha je vždy tam, kde má být – u směsi nebo lehce nad ní.

Method feeder začne pracovat okamžitě, method mix je totiž extrémně rychlá a výrazná směs, je jen potřeba ji navlhčit tak akorát, tzn. postupně přilévat vodu, nechat vsáknout, promíchat a ideálně prosít.

S methodem pak už není skoro žádná práce. Krmítko se plní mnohem rychleji a snáze než jakýkoli PVA sáček.

kapřík

Montáž je naprosto jednoduchá

Striktně průběžná ale má to nuance. Krmítko většinou obsahuje obratlík, na nějž vážete krátký methodový návazec. Obratlík jde zasunout do krmítka, čímž je montáž fixovaná. Při záběru a záseku nebo ztrátě ryby se obratlík z krmítka silou vytáhne a montáž je průběžná.

Pokud nechcete využívat tuto možnost, stačí mezi krmítko a obratlík vložit například gumovou kuličku a máte průběžku.

Co potřebujete pro lov na method feeder?

Pokud jde o náčiní, budete potřebovat samotné method krmítko s přiloženým obratlíkem s lisovací formou. Pro delší hody s těžším krmítkem budete potřebovat šokový vlasec (pro ideální odhozové vlastnosti stačí průměr např. 0,25 mm, krmítka nejsou tak těžká jako kaprové montáže na daleké hody)

Krátký 5 – 10 cm návazec může být z monofilu či pletenky, záleží na vás. Koupit se dají i hotové návazce, což z lenosti činím poměrně často. Tady není co dodávat, všelijaké hypersuper extra rigy do methodu zatím nepronikly, jde o krátký návazec bez jakýchkoliv zvláštností.

Method feeder montáž

Háček většinou bývá o něco menší než při kaprařině, nemusí ale být o moc. Nástraha se dává většinou na vlasový přívěs. Pokud ale chytáte na něco, co se dá napíchnout přímo na háčel, není v tom problém.

Klasické pojetí methodu ale zahrnuje použití plovoucích nebo ještě lépe vyvážených nástrah typu mini boilies, wafters a další podobné.

POzornost ale musíte věnovat method mixu, který slouží jako návnada do krmítka. Pokud jde o návnadu, to je hlavní trumf lovu na method. Mixu spotřebujete jen relativně málo, proto vás nemusí děsit jejich vyšší cena oproti klasickým směsím.

Sypká návnada je hlavní a povinnou složkou. Nejlepší je zakoupit specializované method mixy, které mají dobrou lepivost a jsou speciálně navrženy pro vytváření pružné směsi pro pevné plnění krmítka. Dost často je výrobci dělají z podobných směsí, z nichž dělají své boilies. Obsahuje někdy i přímo drcené kuličky.

Method mix se, oproti obyčejným krmítkovkám, liší v hrubší sypké struktuře a nadopovaností vyšším podílem atraktantů a různých boosterů. Cílem je intenzivně a rychle lákat ryby k malému množství návnady.

základní recept na boilies

Přidávat další hotové složky můžete i přímo u vody. Velice efektně (alespoň na pohled), je zakápnutí nástrahy před náhozem. Nástraha se totiž vkládá do formičky na dno. Zasype trochou mixu a pak připlácne krmítkem.

Vzniklý „kopeček“ na krmítku pak má nástrah na svém vrcholu a když ji zakápnete nějakým hustým a nejlépe i barevným boosterem či něčím podobným, vypadá to skoro jako třešnička na dortu:)

Kromě method mixů se používají i malé method pelety, které se po navlhčení pěchují na krmítko.

Taktika lovu na method feeder se liší od lovu trofejního kapra. Hlavně tím, že method je přece jen rychlejší způsob lovu. Kapraři většinou zakrmují místo s delší perspektivou čekání a s větším množstvím krmení. Method feeder je jiný příběh. Zde hraje roli právě malé množství krmiva, kvůli kterému se ryby začnou předhánět. Umístíte malou porci krmiva na správné místo.

Doporučuje se klipovat nebo označit vlasec fixou či voskovkou abyste se trefovali stále do stejného místa. Nahazovat můžete poměrně často ale stále do stejného bodu. Spotřeba krmení je, vzhledem k velikosti krmítek, poměrně nízká. Ideální je samozřejmě vybrat si nějaké místo, které má smysl, což je na samostatné pojednání.

Výběr místa a hledání aktivity ryb by měl rybář znát, nehledě na to jestli na feeder už chytal nebo ne.

Nejlepší je použít menší nástrahy. Plovoucí boilies ne větší než 10-12 mm, i když někteří chytají na 14 mm i běžnější velikosti koulí. Plovoucí nástrahy dobře fungují na method feeder. Nakonec je vcelku jedno jestli jde o drahou nástrahu nebo např. rohlíkáč.

Také můžete chytat na plastovou kukuřici a podobné nástrahy. Pokud jde o plovoucí nebo potápějící se nástrahu, nejlepší bude kriticky vyvážená varianta.

Method mix je nutné správně zamíchat

Použít můžete method mix přímo ze sáčku nebo si namíchat směs s peletkami či drobným partiklem. Zkusit můžete například poměr method mixu a partiklu 2:1, kde partikl tvoří menší podíl. Pro udržení kaprů na místě můžete přidat trochu kukuřice.

Method mix směs se míchá v několika krocích s přestávkami 10-15 minut, aby směs dobře nasákla vodou. Důležité je nepřevlhčit aby se směs rozpadala hned po dopadu krmítka na dno. Možné je použít i síto. U methodu je to trochu těžší než u klasických feederů jelikož směs musí přece jen o něco víc lepit aby přežila nához a dopad do vody. Methodová krmítka mají totiž jen nízké žebrování.

Dál nezbývá než jen čekat na záběr a pokud nepřichází, tak poměrně často místo zakrmit novým náhozem s plným krmítkem.

Čtěte také:

Vyzkoušejte chytání na method feeder, placatá krmítka si každoročně oblíbí více a více rybářů

6 tipů o chytání na feeder pro začínající rybáře

Jeseter 33 kg z české svazovky: uloven na feeder

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.