Podobně jako při lovu okounů, lze i u candáta spoléhat na úspěch v době jejich aktivního shánění potravy.
S candátem je to ale poněkud složitější. Zatímco okouní hejna neváhají terorizovat potěr kdykoliv během dne, candát je aktivní spíše za tmy. Větší kusy si navíc dávají zatraceně pozor aby se nám neprozradili.
Přesto jsou ale v jejich řadách zrádci, kteří vše prozradí kvůli té nejhubenější bělici. Malí candáti se vrhají za kořistí s živelností, která nelze přeslechnout.
Nemiřte na malé ryby
Zpozorování lovícího dravce je pro nás jak červený hadr pro býka. Rybářův reflex velí okamžitě dopravit nástrahu do místa zalovení. Na candáty to nemusí být nejvhodnější taktika, pokud tedy není vaším životním krédem chytání malých ryb.
Fígl, jak se dostat na kobylku velkým candátům, spočívá v nahazování mimo tu největší vřavu. Hejna malých candátů jsou často doprovázena i většími kusy, které nejsou zdaleka tak „hrr“ a raději jistí situaci někde opodál.
Přece jen už to jsou zkušené a opatrné ryby. V konkurenčním boji o potravu ale musí mít přehled nad děním v okolí a tak nebývají daleko od míst, kde se něco zajímavého děje.
To je ten zásadní rozdíl mezi generacemi ryb. Všichni chtějí žrát, starý candát ale ví, že je potřeba mít se na pozoru.
V praxi to vypadá takto: Drobotina neváhá za bílou rybou po setmění doplavat až přímo k břehové linii. Solidnější candáti se budou držet někde ve větší hloubce. Většina menších rybek totiž po setmění také mění stanoviště a posouvá se od břehu do volného prostoru nádrže.
Tam už na ně čekají hordy dravců, které tuší, že nastal čas posvačit. Zbrklost a divokost menších candátů nám ale dokáže prozradit dobu aktivity a trasování candátích stezek, což jsou informace k nezaplacení.
Když candáti loví nad hloubkou
Pokud se zalovení objevuje u hladiny nad větší hloubkou, tak je možné, že pěkné candáty najdete přímo v inkriminovaném místě ovšem hluboko pod hladinou, u které úřaduje dorost.
Můžeme použít nástrahy do větších hloubek nebo lovit přímo u dna. Jednat je potřeba rychle, jelikož hejno nebývá v takových hloubkách dlouho na jednom místě. Přesunuje se většinou poměrně rychle. S trochou místní znalosti lze jejich pohyb vypozorovat. Drží se často klasických podvodních struktury jako hrany koryt a podobných vertikálních zlomů (zkrátka jako to dělají vždy).
Když candát masakruje rybky na totální mělčině
Načapeme-li candáta večer v opravdu malé hloubce, můžeme místo lovu zkusit přehodit klidně i o dvacet metrů. Hlavní je mířit směrem k hloubce nebo terénnímu zlomu, kde se opět dá čekat přítomnost lepších kusů.
Buďte první kdo přidá komentář