Hostování v jiné MO: novinka v ČRS. Komu pomůže?

Povolenka bez sumáře ve formátu A4 a hostování v jiné mo

Od roku 2022 nastává v rámci Českého rybářského svazu mnoho zajímavých změn. Jednou z nich je například možnost hostování v jiné MO ČRS. K čemu to je a komu taková možnost poslouží?

Do minulého roku platilo, že každý jedinec mohl být členem ČRS pouze v jedné organizaci. To se na první pohled může zdát jako dostačující. Na co taky figurovat ve dvou organizacích?

Tím spíše když v dnešní době není členství vázáno na trvalé bydliště jako tomu bylo v dobách dávno minulých.

Situace je však složitější. V rámci ČRS existuje řada samostatně hospodařících organizací (SHMO). V podstatě jde o běžné MO, které se ovšem neúčastní společného rybolovu. Lidově řečeno, na jejich revírech neplatí územní ani celosvazové povolenky.

Samostatných organizací není mnoho. Pravdou ovšem je, že se v určitých lokalitách koncentrují. Na rybářské mapě ČR tak vznikají bílá místa na nichž si rybář nezachytá aniž by nemusel kupovat hostovací povolenku.

Jde o některá místa ve Středních Čechách a o bermudský trojúhelník na pomezí Českého ráje, Podkrkonoší a Jičínska s několika samostatnými MO, které hospodaří na vlastních rybnících. Samostatnou povolenku si zde také musíte pořídit na některé revíry Jizery či Kamenice poblíž Železného Brodu a Turnova.

Hostování v jiné MO umožní členům samostatných organizací chytat na více revírech

Možná vás tento úvod navedl k myšlence, že tato novinka slouží primárně k tomu, aby každý držitel povolenky mohl lovit i na samostatných revírech. To určitě ne.

Zájemci sice budou moci žádat o hostování v samostatné MO. Ty ale většinou mají zavedený systém prodeje povolenek všem zájemcům a přibírání nových členů touto formou není nutné.

Dá se však předpokládat, že novinka zafunguje přesně opačně. Zaujme hlavně rybáře ze samostatných MO, kteří se chtějí dostat na „běžné“ revíry. Díky hostování u jiných MO totiž získají přístup k územním a celosvazovým povolenkám.

K tomu abyste se stali hostujícím členem stačí jediné: oslovit příslušnou MO a nechat si hostování schválit jejím výborem. Poté si již budete moct koupit povolenku stejně jako ostatní členové. Samotný úřední postup, jak bude tento proces probíhat se teprve rodí.

Například Východočeský územní svaz informuje, že každý hostující člen obdrží další členský průkaz s označením “Host”.

Hostování ovšem nebude zadarmo. Povolenky si rybář samozřejmě koupí za běžnou cenu a navíc bude muset v hostující organizaci znovu zaplatit také členské příspěvky. Obecně se tak dá říct, že se vybere více peněz jak do pokladen MO, tak za povolenky do celého ČRS.

Koupit si územní povolenku jako člen SHMO? V některých případech to bývá komplikované

Až doposud si museli členové samostatných organizací kupovat hostovací povolenky, přičemž jim v některých případech nebylo umožněno získat klasickou územní nebo CS ale pouze povolenky na jeden konkrétní revír.

Mnozí rybáři tak raději vstupovali do MO ve vzdálených lokalitách, aby mohli využívat stejné revíry jako většina členů ČRS. Na revírech ve svém okolí pak nechytali, jelikož v jejich městech je MO samostatná.

Na tento jev si nám postěžoval například pan J.L. z Nové Paky:

“U nás na Pace a okolí se hospodaří samostatně. Dal jsem se raději k rybářům na Semilsku a jezdím s územní povolenkou na mnoho zajímavých revírů v okolí. Spousta rybářů udělala to samé. Většina si ještě platí roční hostovací povolenku, aby mohli chytat také doma. Já se bez toho obejdu. Nejbližší revír na krajskou povolenku máme pět kilometrů od města a další revíry do půl hodiny autem.”

Je to začátek konce samostatných MO?

Díky současné úpravě si členové samostatných organizací snáze vyzkouší výhody lovu na společných revírech ČRS. Časem třeba dojdou k poznání, že to není špatná věc a na členské schůzi vznesou návrh na změnu fungování organizace. Nač přece platit členské příspěvky dvakrát, když můžeme jednu povolenku na všechny vody?

Takové případy jsou ostatně známy například z již zmíněných Východních Čech nebo z SÚS. Některé zdejší dlouholeté SHMO se nakonec zapojily mezi ostatní organizace, otevřely své revíry a jsou řadovými MO, jejichž členové mohou chytat na územní a CS povolenky kde se jim zlíbí.

Čtěte také: Nové povolenky bez sumáře začnou platit v roce 2022

1 Comment

  1. Celý článek je dobře napsaný a vlastně souhlasím i se závěry. Jen jedno či spíše dvě malá ale podstatná doplnění.
    1. Není tak jednoduché podle platných stanov resp. jednacího řádu změnit způsob hospodaření (sdružený, samostatný) u místní organizace. Správně sice píšeš, že to musí někdo navrhnout na členské schůzi, ale potíž je, že schválit to může jen nadpoloviční většina všech členů. V tomto případě neplatí ustanovení o 15 minutách a následně se hlasuje nadpoloviční většinou přítomných. S ohledem na skutečnost, že průměrná účast se pohybuje v posledních letech u jednotlivých organizací mezi 10 – 20 %, tak je změna způsobu hospodaření prakticky nerealizovatelná.
    2. Osobně nechápu proč členům samostatně hospodařících organizací není možné prodat svazovou hostovskou povolenku (místní, krajskou, svazovou; roční/týdenní atd.), ale proč se řeší komplikovaně přes hostující členství a další známku….

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.